Nedelja
Skandal “Jovanjica”; Prvostepena presuda Zoranu Marjanoviću; Zalivni sistemi; Košarkaška pojačanja
Policija se rve s demonstrantima koji kidišu na olimpijski plamen, simbol tolerancije, ljubavi, mira, razumevanja naroda, napretka i, uopšte, svega najlepšeg.
Demonstranti navaljuju, pendreci sevaju – na kraju, jedva spasenu baklju policijsko obezbeđenje, pod kišom kamenica i psovki – sklanja na sigurno, tajno mesto. Gde se događa? U Parizu, San Francisku, Buenos Airesu ili Londonu, ovih dana? Ne. Zbiva se u Banja Luci 1936: policija Kraljevine Jugoslavije interveniše u spasavanju olimpijske baklje. Prve u istoriji, uostalom.
Beogradska „Politika“ objavila je 5. aprila 1936. tekst se kaže da „stotinu najpoznatijih beogradskih sportista protestuju protiv duha iduće Olimpijade… Kod nas je Radnička sportska zajednica, u kojoj je zastupljeno 90 amaterskih sportskih klubova, izjavila spremnost da bojkotuje Olimpijadu, ´jer bi naše učešće u Berlinu značilo pomaganje profanisanja i sporta i Olimpijade´…“ I da je „preko stotinu najistaknutijih sportista Beograda ovih dana“ potpisalo rezoluciju kojom se traži bojkot Olimpijade u Berlinu zbog nacističkog režima u Nemačkoj.
Među objavljenim imenima potpisnika peticije su Đorđe Lojinčić, Aleksandar Tirnaninć, Jovan Mikić, dr Milutin Ivković, Emilija Jovanović, Franja Valok… I još dvadesetak imena. U tom tekstu nema, međutim, Vladimira Dedijera – autora rezolucije, a nema ni Iva Lole Ribara koji je odobrio njen tekst.
Rezultat: 10. aprila 1936. Jugoslavija potvrđuje učešče na igrama u Berlinu. Većina igrača fudbalske reprezentacije odbija da igra, pa Kraljevina nema predstavnika na fudbalskom turniru.
Ovo je relativno nepoznata epizoda iz stogodišnje istorije olimpizma u Srbiji, ali su nam iz tog veka pretekle najmanje dve reči novogovora. Olimpijski plamen kao neka vrsta globalne štafetne trke, izum je hitlerovske Nemačke kojim se i danas ponosimo. I, drugo novogovorsko pitanje, značenje reči olimpijada. Prigodno, bar jednom u četiri godine, mediji otkrivaju da ta reč ne označava takmičenje, već četvorogodišnji vremenski period između Igara. Pogrešno, jer su, najmanje od trećeg veka stare ere, stari Grci tom rečju označavali i igre i četvorogodišnji ciklus između njih.
Ali nema veze.
Skandal “Jovanjica”; Prvostepena presuda Zoranu Marjanoviću; Zalivni sistemi; Košarkaška pojačanja
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve