VREME BR 279. 24. FEBRUAR 1995.
Polemike: Crna pedagogija
Ovi salonski ultraši i naci-manekeni dali su svoj "patriotski" prilog mobilizaciji naciona i medijskoj ratnoj halabuci
Milutin Mrkonjić, bivši ministar, sada poslanik SPS
Veljko Kuzmančević,
suprug Verice Rakočević, govori o problemima koje imaju zbog velike razlike u godinama:
„Crkveno i građansko je u zemlji Srbiji oduvek bilo dijametralno suprotno. U ovom trenutku građanski smo izgovorili i zavetovali svoju ljubav pred prijateljima. Crkveno venčanje je čin koji će se svakako dogoditi i pred Bogom uz blagoslov našeg sveštenika, bez obzira na to što se spekuliše da li je to moguće ili nije. Ljubav kao istina i iskreno osećanje ne može biti prepreka nijednoj religiji.“
(„Story“)
Aco Pejović,
pevač narodne muzike, proveo je četiri dana u Hilandaru, „da bi se odmorio i usmerio svu energiju pred koncert u Areni“, a kako je izgledalo to iskustvo:
„Hilandar sam posetio treći put. Išao sam sa svojim kumom Nebojšom Mrvaljevićem Mrvom, drugom iz detinjstva Milanom Krpovićem Krpom i još dvadesetak prijatelja. Brodom smo obilazili jednu stranu Svete gore i sve manastire na njoj. Najjači utisak na mene ostavila je isposnica Svetog Save, koja se nalazi u Kareji. Iako sam tu bio treći put, uvek je iznova doživljavam kao nešto posebno.“
Šta je na Acu ostavilo najjači utisak:
„Bdenje u Hilandaru i razgovor sa monasima mnogo mi je značio. Osećaj koji vas obuzme na Svetoj gori teško je opisati rečima. To mora da se doživi i zato od srca preporučujem svima da, ukoliko nisu, što pre posete Hilandar.“
(„Večernje novosti“)
Ivica Dačić,
predsednik Vlade Srbije, na svečanom prijemu brucoša na Univerzitet Megatrend, otkrio je da je on lično pre dve godine uputio molbu rektoru i vlasniku Megatrenda „da omogući besplatan upis studenata, želeo da obezbedi studije i za one čiji su roditelji u teškoj finansijskoj situaciji“:
„Došli smo do toga da se leči i školuje samo onaj ko ima para, a to nije pravedno. Zato mi je drago što je Mića to tada prihvatio i što je to nastavio i ove godine, a nadam se da će možda i naredne.“
Šta su premijerove želje:
„Posao, posao, posao. Biću radostan kada svako od vas bude imao radno mesto, to će biti moj cilj i cele vlade, jer od toga zavisi budućnost Srbije.“
(„Blic“)
Aleksandra Doknić,
aktuelna Mis Srbije, otkriva svoja iskustva i nedaće na takmičenju za Mis sveta koje je održano na Baliju:
„Mnoge devojke i nisu čule za Srbiju, ili ne znaju gde je. Trudila sam se da svojoj generaciji lepotica opišem svoju zemlju, kulturu, običaje, folklor, a kad god zapne, za objašnjavanje iskoristim čoveka broj jedan u svetu, a to je Novak Đoković. Sto puta sam rekla: ‘Hvala ti Novače, što postojiš’, jer posle pominjanja njegovog imena komunikacija je uvek lakša.“
(„Informer“)
Marijana Mateus,
„zgodna dizajnerka“, izazvala je saobraćajnu nesreću u Beogradu, ali je „zbog unapred ugovorenih obaveza morala sutradan da otputuje u London, vidno potresena. Incident u saobraćaju poremetio joj je planove, te je odustala od velike rođendanske žurke koju je planirala“:
„Sreća je da vreme leči sve. Stres koji sam doživela tog dana kada sam imala udes, mnogo je manji. Nažalost, nisam bila raspoložena za proslavu rođendana, pa sam dan mog rođenja obeležila ručkom sa decom i najbližim prijateljima u jednom restoranu u Londonu.“
Ipak, optimizam ne napušta Marijanu:
„Nemila situacija koja mi se desila ipak je bila sreća u nesreći, a ja sam to shvatila kao upozorenje sa neba – da malo usporim!“
(„Hallo“)
Suzana Mančić,
„jedna od najlepših televizijskih voditeljki“, oporavlja se posle operacije kuka i upozorava:
„Ovo je teška i velika operacija. Večito opterećena linijom, insistirala sam da jedem isključivo bolničku hranu, ne bih li usput malo smršala. Nažalost, iz dana u dan sam dobijala temperaturu. Lekari nisu razumeli o čemu se radi, jer je postoperativni tok bio u okviru propisanih medicinskih parametara. Na kraju su došli do zaključka da mi je krvna slika ispod granica normale i da moram na transfuziju.“
Gloria: „To saznanje Suzanu je prenerazilo. Ruke su joj bile već skroz modre od infuzije zbog užasno loših vena.“
Suzana: „Tek tada sam shvatila koliko je hrana važna. Pozvala sam mog prijatelja, poznatog beogradskog ugostitelja, i zamolila ga da mi svakoga dana pošalje biftek u bolnicu. Posle prvog ručka počela je da mi se popravlja krvna slika. Bila mi je to dobra lekcija da na liniji ne insistiram nauštrb zdravlja. Mislim kako to treba da znaju svi koji po svaku cenu žele da budu vitki i mršavi. Ne možete izgubiti 12 kilograma za nedelju dana. To je sumanuto i veoma opasno!“
Sa kakvim mislima je Suzana krenula na operaciju:
„Nikome nije jednostavno da uđe u operacionu salu. Trenuci kada vam život i sudbina pređu u tuđe ruke svakoga nateraju da shvati koliko je mali i bespomoćan. Razne misli su mi prolazile kroz glavu. Pitala sam se šta će biti ako neko ima loš dan i napravi grešku, od anesteziologa do mog doktora u kome inače beskrajno verujem. Uvek postoji onaj promil verovatnoće da nešto krene po zlu. Čak sam razmišljala šta će moje kćerke Teodora i Natalija da rade, ako kojim slučajem umrem!“
(„Gloria“)
Zoran Živković,
bivši gradonačelnik Niša i bivši premijer, kritikovao je gradsku vlast u Nišu, jer je organizovala koncert Svetlane Ražnatović:
„Potpuno je besmisleno da Niš bude povezan sa nečim što se u neko staro vreme definisalo kao šund i da svoju afirmaciju vidi tako što će podržati koncert jedne gospođe koja je osuđena za razna krivična dela i bila privođena u akciji ‘Sablja’.“
Borislav Pelević,
narodni poslanik i kum gospođe Ražnatović, ustaje u odbranu kume i Niša:
„Moram da istaknem da je mnogo sumnjivije vino koje Živković proizvodi od najpopularnije pevačice na Balkanu. Tačno je da je Svetlana hapšena, ali u njegovoj ‘Sablji’, koju je organizovao sa Čedomirom Jovanovićem da bi prikrili svoja nedela…“
Dragan Marković Palma,
gradonačelnik Jagodine, poručuje:
„Kakav, bre, Živković? Koga on još zanima?“
Aleksandar Vuković,
iz Kulturnog centra u Nišu, poručio je Živkoviću da je trebalo da dođe na koncert jer:
„Cecini fanovi i te kao znaju njenu prošlost, ali je opet podržavaju“.
(„Informer“)
Damijan Oklopdžić,
glumac i muzičar, uz to proizvođač sira, govori o Salmi Hajek, holivudskoj glumici koja je mesec dana snimala u Beogradu i izazvala kontradiktorne stavove o svom karakteru i ponašanju. Salma je slučajno na setu probala sir koji je ekipi doneo Oklopdžić, ujedno i suvlasnik organske farme koja sir proizvodi:
„Tokom snimanja filma Everli ja sam jednom prilikom na set našem šminkeru doneo sir koji ja proizvodim na farmi koju sam nazvao po mojoj ćerki Evi. Međutim, izgleda da je moj sir probala i Salma, koja mi je kasnije prišla na hodniku i rekla mi da joj se mnogo sviđa, ali da je jela samo malo, pa me zamolila da joj donesem više. Ja sam joj doneo dve tegle kako bi mogla da ih ponese, a onda sam donosio stalno na set sir za nju i celu ekipu. Taj sir spremamo po posebnom receptu i stavljamo ga u maslinovo ulje sa ruzmarinom i veoma ljutim paprikama. A ono što je zanimljivo je da Salmi te paprike iz tegle, koje su živi otrov koliko su ljute, uopšte nisu bile ljute. Mnogo je simpatična, ma Salma je super, pravi je šmeker i veoma je opuštena i nasmejana.“
(„Alo“)
Vesna Dedić,
TV novinarka i pisac bestseler romana, na pitanje da li njena kćerka više ceni majku pisca ili majku novinarku, kaže:
„Lenka nije gledala nijednu moju emisiju niti pročitala ijedan moj roman. Ona ima 12 godina i more svojih interesovanja. Njen odnos prema mom poslu je isti kao kada bih radila za kasom u dragstoru. Nervira je kada je posmatraju kao ćerku nekoga koga svi znaju, a ismejava one koji u meni vide bilo šta drugo osim obične majke i domaćice.“
(„Večernje novosti“)
Ovi salonski ultraši i naci-manekeni dali su svoj "patriotski" prilog mobilizaciji naciona i medijskoj ratnoj halabuci
Patrijarh Irinej, uručujući Velimiru Iliću Orden Svetog Stefana Prvovenčanog ("Blic")
Saopštenje SPO, "povodom državnih počasti uz koje je sahranjena udovica Josipa Broza Tita", u kome se traži od države da se oduži i supruzi Draže Mihajlovića ("Večernje novosti")
Aleksandar Vučić, lider SNS-a ("Alo")
Zorana Mihajlović, potpredsednica SNS-a ("Kurir")
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve