
Saopštenje za medije
SBB zvanično postao deo e& PPF Telecom Grupe
Sav TV sadržaj na vrhunskoj EON platformi!
Bitne institucije za modernu, postmodernu i savremenu umetnost na tlu Vojvodine osnivane su tokom 19. i 20. veka. Među njima su Galerija Matice srpske, Gradski muzej u Vršcu, Gradski muzej u Somboru, Narodni muzej u Pančevu, Gradski muzej u Bečeju, Galerija „Sava Šumanović“ u Šidu, Galerija naivnih slikara u Kovačici, Spomen-zbirka Pavla Beljanskog, Galerija Likovni susret u Subotici, Kolekcija skulptura u gradskom prostoru u Apatinu, Galerija „Milan Konjović“ u Somboru.
Muzej Vojvodine u Novom Sadu sa preko 400.000 predmeta u kompleksnoj stalnoj postavci prezentuje arheologiju, opštu istoriju, istoriju umetnosti i etnologiju na tlu Vojvodine u poslednjih osam hiljada godina.
Muzej savremene umetnosti Vojvodine u Novom Sadu, osnovan kao Galerija savremene likovne umetnosti, pa zatim preimenovan u Muzej savremene likovne umetnosti, jeste regionalna matična institucija, i važno mesto savremene umetnosti, ne samo u Srbiji već i u regionu, i jedina je ustanova ove vrste u Vojvodini. U muzejskom fondu nalaze se umetničke zbirke slika, skulptura, grafika i crteža, konceptualne umetnosti i dela novih/proširenih medija druge polovine 20. veka u Vojvodini.
Galerija „Lazar Vozarević“ otvorena je 1973. godine u Sremskoj Mitrovici, izložbom slika i crteža ovog umetnika. Osnovu Galerije čini memorijalni deo, koji se sastoji od originalnih slika, crteža, kolaža, i materijala koji se vezuje za Lazara Vozarevića.
Savremena galerija u Zrenjaninu osnovana je 1962. godine s namerom da čuva i sistematski istražuje dela jugoslovenske i srpske likovne umetnosti od 1945. godine do danas, nastala uglavnom u Umetničkoj koloniji u Ečki (osnovane 1956. godine). U dva izložbena prostora, u zrenjaninskom Salonu i u Galeriji Ečka, organizuje izložbe i Bijenale akvarela.
Galerija likovne umetnosti poklon-zbirka Rajka Mamuzića u Novom Sadu osnovana je 1972. godine na osnovu Ugovora o poklonu kolekcionara Rajka Mamuzića. Osnovni fond zbirke predstavlja jedinstveni pregled srpske umetnosti nastale u prvim decenijama posle Drugog svetskog rata. Njen karakter i razmere odredio je kolekcionar izborom i brojem umetnika, a pre svega svojim interesovanjem za stvaralaštvo svojih prijatelja koji su pripadali posleratnoj generaciji umetnika u Zadarskoj grupi, Decembarskoj i Beogradskoj grupi. Cilj mu je bio da istakne ulogu ove generacije u kreiranju naše likovne scene. Osnovni fond zbirke čine dela 35 umetnika. Danas u zbirci ima 933 dela.
Na spisku vojvođanskih umetničkih institucija su i Gradski muzej u Subotici, Savremena galerija Centra za kulturu iz Pančeva, Bijenale jugoslovenske skulpture u Pančevu, Agencija za likovnu i primenjenu umetnost „Tera“ u Kikindi, Centar za vizuelnu kulturu „Zlatno oko“ u Novom Sadu, Centar za savremenu kulturu „Konkordija“ u Vršcu, Centar za nove medije_kuda.org u Novom Sadu…
Pored ovih umetničkih institucija na prostoru Vojvodine, treba pomenuti i prvi privatni muzej u Srbiji, Muzej „Macura“ otvoren je 2008. godine u Novim Banovcima. Vlasnik je Vladimir Macura, kolekcionar, koji poseduje značajnu zbirku umetničkih dela iz perioda avangarde dvadesetih i tridesetih godina, kao i moderne umetnosti šezdesetih i sedamdesetih godina prošlog veka nastale na tlu Jugoslavije.
Sav TV sadržaj na vrhunskoj EON platformi!
Tradicionalni projekat kompanije Lidl Srbija “Čisto iz ljubavi” nastavlja se i ove godine, a osim dobro poznatih akcija uklanjanja otpada iz prirode, obuhvatiće i edukativne radionice namenjene organizacijama i udruženjima građana iz cele zemlje. Nakon učešća na pomenutim radionicama, odabrani akteri civilnog sektora imaće priliku da, uz podršku kompanije, sprovedu akcije čišćenja i time pokrenu pozitivne ekološke promene u svojoj lokalnoj zajednici
Ako bi Grad Beograd samo 30% od prihoda koji dobija za parking odvajao u ekološki fond i koristio ga za poboljšanje javnog prevoza i nove biciklističke staze, kao što to rade u inostranstvu, vazduh u gradu bi bio čistiji
“Tražim da sala bude na Terazijama. Humorističko ili bulevarsko pozorište, koje nedostaje Beogradu, mora biti tamo gde ljudi ubijaju vreme, a mi im onda ponudimo smešno ubijanje samoće!”
Studentski zahtev za raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora
Istorijska šansa Srbije Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve