Uvođenje standarda povoljnog poslovnog okruženja u rad lokalnih administracija i podrška gradovima i opštinama u promociji njihovih investicionih potencijala najbolji su put za razvoj privrede i privlačenje ulaganja
Ova poruka poslata je liderima lokalnih samouprava i državnim institucijama sa regionalnog samita „Kako pokrenuti ekonomski razvoj regiona i opština“, održanog 25. septembra u Skupštini AP Vojvodine. Tim događajem obeležen je uspešan završetak projekta „Povoljno poslovno okruženje kao pokretač razvoja Vojvodine“, koji su realizovali Nacionalna alijansa za lokalni ekonomski razvoj (NALED) i Pokrajinski sekretarijat za međuregionalnu saradnju i lokalnu samoupravu.
Na regionalnom samitu raspravljalo se o najboljim načinima da gradovi i opštine u Srbiji i susednim zemljama uvedu najviše standarde povoljnog poslovnog okruženja i ujednače uslove poslovanja, čime bi povećali konkurentnost i atraktivnost regiona. Nadležnim ministarstvima upućena je poruka da je neophodno vrednovati i konkretnim merama podržati lokalne samouprave koje su spremne da prođu kroz proces reformi.
Predsednik UO Nacionalne alijanse za lokalni ekonomski razvoj Vladan Atanasijević istakao je da lokalne samouprave do pomenutih standarda mogu doći kroz NALED-ov proces sertifikacije opština sa povoljnim poslovnim okruženjem koji njihove administracije transformiše u efikasan sistem.
„Veliki investitori posmatraju region kao jedno tržište i samo zajedničkim naporom možemo izgraditi imidž jugoistočne Evrope kao dobre investicione destinacije. Zbog toga nam je veoma drago da su institucije iz Hrvatske, BiH i Makedonije, uz podršku Vlade Nemačke i GIZ-a, prepoznale potrebu za usvajanjem zajedničkog regionalnog standarda poslovnog okruženja i uključile svoje lokalne samouprave u program sertifikacije. Njihova pozitivna iskustva su najbolja preporuka drugim gradovima i opštinama“, rekao je Atanasijević.
Pokrajinski sekretar za međuregionalnu saradnju i lokalnu samoupravu Branislav Bugarski ocenio je da ono što izdvaja uspešne opštine u privlačenju investicija jeste proaktivan pristup u izgradnji poslovne infrastrukture i obezbeđivanju planskih dokumenata jer su to osnove za pregovore sa investitorima. Te aktivnosti u Vojvodini najvećim delom finansirala je Pokrajinska vlada.
„Verujemo u sertifikaciju opština sa povoljnim poslovnim okruženjem koju sprovodi NALED i bićemo partneri u izgradnji kvalitetnog ambijenta za ulaganje. Imamo sistem koji će omogućiti opštinama da budu konkurentne i da izgrade svoje kapacitete. Razvijaćemo i Vojvođanski standard koji od svih opština u Pokrajini zahteva da imaju strategiju razvoja do 2020, funkcionalne kancelarije za lokalni ekonomski razvoj i Sistem 48“, naglasio je Bugarski.
Projekat „Povoljno poslovno okruženje kao pokretač razvoja Vojvodine“ startovao je nacionalnom kampanjom za promociju ulaganja „Čekirajte se za bolje poslovanje: Investirajte u Srbiju“ na Aerodromu Nikola Tesla. Reč je o jedinstvenoj kampanji u svetu u okviru koje su na beogradskom aerodromu predstavljene opštine sa povoljnim poslovnim okruženjem kao i ključni privredni potencijali Srbije. Promovisan je i region Vojvodine koji je ove godine osvojio prvo mesto po cenovnoj efektivnosti u Evropi na rang-listi prestižnog „Financial Timesa“.
Usledio je niz okruglih stolova (u Pećincima, Vršcu i Bečeju) na kojima se razgovaralo o najboljim načinima za privlačenje investicija. Akcenat je stavljen na neophodnost ciljanog pristupa ka investitorima, posebno iz automobilske, farmaceutske i poljoprivredno-prehrambene industrije, gde postoji još puno prostora za nove investicije.
Rezultat tih aktivnosti jeste i izrada prvog Vodiča za razvoj industrije i promociju investicija u Vojvodini, koji je predstavljen na regionalnom samitu u Novom Sadu a namenjen je lokalnim liderima i profesionalcima iz javne uprave. Ova publikacija nudi jasne smernice svim lokalnim samoupravama kako da zadovolje osnovne elemente za izgradnju dobre investicione klime, ali i praktične savete kako da pripreme dobru ponudu za ulagače, kako da dođu do pravih investitora i zašto je targetiranje važno.