
Komentar
Izbora biti neće
Klecavo vrhovno biće uzda se u lokalne izbore u Kosjeriću i Zaječaru. Ne sme se zaboraviti da on 13 godina teškim otrovima zasipa naročito u provinciji, te da je detoksikacija dug i mučan proces
Kažu da je primer slabog novinarskog stila kada napišete da nešto ne pamte „ni najstariji građani“. Ali, zaista, ko pamti vreme kada je Majkrosoft bio cool? Cinici će vam reći da to ne pamte ni najstariji građani jer Majkrosoft nikada nije bio kul. Za razliku od Epla koji je bio kul čak i kada ga je vodio onaj lik iz Pepsi-Kole, Džon Skali. Da li je moguće da će se to sada preokrenuti, da Majkrosoftovi proizvodi budu više kul od Eplovih?
Prva naznaka takvog prevrata došla je iz samog Epla, o čemu smo ovde pisali, i to kada su predstavili veći ajped sa tastaturom i stajlusom (električnom olovkom) što je neverovatno podsećalo na Majkrosoftov Surfejs tablet računar. Taj Surfejs, odnosno Pro verzija, bio je sumnjiv već duže vreme. Nije to bilo lako izgovoriti, ali stručnjaci su se uglavnom slagali da je to najbolji prenosivi računar na tržištu. Veličine tableta, ali sa punim performansama laptopa i to moćnog.
U poslednjih desetak godina Epl se u potpunosti okrenuo proizvodima za najšire korisnike, telefonima, satovima, laptopima i tabletima, dok je od softvera proizvodio tek operativni sistem i neke aplikacije. S druge strane, Majkrosoft je pravio softver za servere, biznis korisnike, ne napuštajući Windows naravno, ali priznajući potpuni poraz na mobilnim platformama. Windows ME, ošišana verzija Windowsa nije bio ni dobar ni kul, tako da su od toga ubrzo odustali i krenuli da u tablete pakuju ceo operativni sistem. Bilo je bolje, ali ne i kul.
Činilo se da je u vrhu napravljena podela. Majkrosoft će da pokreće servere i državne kompjutere, Epl će da pravi telefone i laptope za kojima se čezne i koristiće Majkrosoftov i Amazonov klaud, dok će Gugl sa Androidom da otima na obe strane.
Izgleda da Majkrosoft sada cilja više. I, što je zanimljivije, pogađa.
Prošle nedelje predstavili su novu, četvrtu generaciju Surfejs Pro tableta i Surfejs Buk, laptop kome se ekran odvaja od kućišta, dvostruko brži i na razne načine superiorniji od aktuelnog Makbuk proa. Na to su dodali i dva nova modela mobilnih telefona u Lumia seriji pod brojem 950, s tim što jedan ima oznaku XL, odnosno veći ekran (5,7 inča u odnosu na 5,2). Telefoni imaju pun operativni sistem i mogu se priključiti na monitor, tastaturu i miša, tako da rade kao pravi PC! Celo kućište u malom mobilnom.
Cena, prava sitnica. Majkrosoft je sa ovim uređajima ušao u najviši cenovni rang, telefoni koštaju od 550 dolara naviše, Surfejs laptop počinje od 1500 dolara pa do nebeske 3000 u najjačoj konfiguraciji. A tolike pare ne daju se za nešto samo zato što radi dobro, već mora da bude i kul. Sušta suprotnost svemu sa Majkrosoftovim znakom, gde smatraju da je računar više kul ako ima jači kuler.
Dva su zaključka: prvi je da tržište hardvera postaje ponovo uzbudljivo, telefon koji zamenjuje kompjuter mogao bi da bude novi hit u budućnosti; drugi je da će se tome radovati samo oni koji su spremni pozamašno da plate. Licitira se od 500 dolara.
Klecavo vrhovno biće uzda se u lokalne izbore u Kosjeriću i Zaječaru. Ne sme se zaboraviti da on 13 godina teškim otrovima zasipa naročito u provinciji, te da je detoksikacija dug i mučan proces
Ukoliko različiti oponenti Vučićevog režima nisu u stanju pomoći studentskoj omladini, mogli bi makar da ne odmažu. Suviše dugo su radili na isti način i sa istim poraznim rezultatima da bi mogli očekivati da ih itko išta pita
Nema više studenti napred, a mi za njima. Sad smo svi u istom sosu: isterali smo zver na čistinu. Znamo kako dalje ide
Uprkos masovnim protestima ispred RTS-a, desetinama hiljada ljudi na ulicama i višenedeljnoj blokadi, dvojac sa vrha Javnog servisa i dalje ne vidi problem. Ili se barem trudi da ga ne vidi, dok javnost sve više gleda kroz prozor – i traži izlaz
Srpski studenti su sto puta ponovili da je ovo maraton. Slično kao Adam Mihnjik osamdesetih u Poljskoj, kada je govorio o „dugom maršu“. Vlast u Srbiji je na putu kraja – samo treba imati strpljenja
Studentski zahtev za raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora
Istorijska šansa Srbije Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve