img
Loader
Beograd, 22°C
Vreme Logo
  • Prijavite se
  • Pretplata
0
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzleter
  • Podkast
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzletter
  • Podkast

Latest Edition

Dodaj u korpu

Pasoš

26. август 2009, 17:39 Ranko Pivljanin
Copied

Malo šta mi kad ide od ruke, ali eto potrefilo se da mi u julu ističe pasoš i da se istovremeno ove godine mora zameniti novim, pa se ne moram vajkati kako sam samo pre godinu-dve bacio pare na putnu ispravu koju sad opet moram vaditi. I eto me u redu, dovoljno dugom da natenane pregledam moj poslednji dokument na kome se još šepurilo ime poslednje od svih počivših Jugoslavija. I tek tad sam postao svestan šta je sve uspomena čuvao taj plavi spomenar od 32 strane.

Prvo, datum njegovog izdavanja vratio me je u turobnu 1999. godinu i na sam kraj NATO bombardovanja kad sam se s tom novom soškom u džepu uputio preko crnogorsko-bosanskih gudura ka Foči gde me je čekao petogodišnji sin koga nisam video više od tri meseca. On je koji dan pred rat, otišao u Hercegovinu, dok čika Sloba ne pobedi NATO, ali pobeda se odužila, pa smo se bili baš uželeli jedan drugog…

Ne znam ko se još seća, ali moj pasoš na petoj i sedmoj strani beleži da su nam za Hrvatsku početkom ovog veka bile potrebne vize. Ona prva me je odvela u Rovinj kroz čije me je konobe znalački proveo Toni Pokrajac, nekada jugoslovenski vaterpolo reprezentativac, a sada jedan od direktora Tvornice duhana. Iz magline sećanja izronila je i picerija Gafura Sulejmanija na samoj obali mora u kojoj je nas nekolicinu beogradskih novinara usrdno služio i čašćavao unuk starog Pelivana koji je držao poslastičarnicu na početku beogradskog Bulevara revolucije.

Druga viza mi je bila ulaznica za Dubrovnik i ono takmičenje otkačenih letelica u organizaciji Red Bula, u septembru 2002. Autobus kojim smo tamo otišli bio je prvo vozilo sa beogradskim tablicama koje se pojavilo u tom gradu otkad je zlosrećni rat završen, pa ga je očajni vozač zavlačio po nekim uličicama.

Onda su vize za Hrvatsku ukinute i sada su na desetine pečata „Bajakovo“ i „Batrovci“ svedočile o lepim šetnjama Opatijom, večerima u Lovranu, riječkom karnevalu, krstarenju severnim Jadranom, creskoj jagnjetini i vinu sa Krka, kupanju na Rabu i Susku, disko noćima na Malom Lošinju… tu su i Hvar, Šolta, Brač, Split! A upravo sad dok čekam na novi pasoš, propuštam Pelješac!

Evo i „Preševa“ i „Tabanovaca“ – u ustima osetih izvanredan buke vina braće Đorđioski iz mesta Negotino; ukus ohridske pastrmke, priču Nele Nebi o ohridskim biserima, tajnovitost Svetog Nauma i dugo noćno putovanje kroz Zapadnu Makedoniju koje je zauvek u mozak urezalo slike vitkih minareta po dolinama i bleštavih krstova na brdima kako se zlokobno gledaju i svedoče o večitoj netrpeljivosti naroda u tom siromašnom kutku ukletog Balkana. „Luna i krst, dva strašna simvola..,stihovi mudrog vladike Njegoša, dopirali su iz te užasne tmine.

Listamo dalje i osvićemo u Igumenici, ogromni trajekt za Krf proždire autobuse, automobile i ljude i već kroz nekoliko minuta sa palube prikivamo pogled na plavo bleštavilo Jonskog mora i ravnomerni penušavi trag koji ostavljaju propeleri moćnih motora. Na Grčku natrčavamo i nekoliko stranica kasnije, ovaj put se osmehuje predivna Parga i lokalni čudak koji dole u luci na solidnom srpskom drži političke govore u odbranu „bratskog srpskog naroda“. U sledećem pečatu prepoznajem Tasos, izniče svetilište Dionisa i bizaran znak superiornosti stare civilizacije nad ovom površnom u kojoj živimo: jedno pored drugog, stoje sveže rađena kriva, ružna i loše ošalovana podzida i kao strela prav zid od uglačanih kamenih blokova postavljen tu pre nekoliko milenijuma.

Evo i Bugarske i snega čije se pahulje tope na staklenim zidovima bazena u hotelu Rila u Borovecu, vinograda na padinama slovenačkih Goriških brda i zauvek zapamćenog ukusa „kverkusa“ na jeziku, provoda u Portorožu i Piranu…

Najbrojniji su pravougaoni pečati sa natpisom „Surčin–Beograd“, ali, osim živog sećanja na oslobađajuću lepotu leta, bez jasne asocijacije gde sam to išao, na primer 4. X 03, 19.06.05. 17.XI 04, 10.XI 07, 1.03.06, 25. II 06, 18. XI 06 i odakle sam se to vraćao 1.VII 05, 16.X03, 17. XII 07, 31.VIII 08… – sve se izmešalo, samo se razlikuju ono IZ (izlaz) i UL (ulaz).

Ali, evo i neke koristi od viza, one, ipak, osvežavaju sećanje.

Narandžasto-zelene markice, razbaškarene po pasošu, začas me sele u daleki Egipat – jednom sam dokon izračunao kako sam tamo iz nekoliko navrata proveo više od 40 dana života. I iskreno priznajem da sam sve do jutra kada sam ih onako veličanstvene, obavijene izmaglicom ugledao sa terase hotela, nosio sumnju posejanu u ranom detinjstvu da one čuvene piramide ne postoje. Godinu dana kasnije video sam ih još jednom, vratio sam kamenčiće koje sam prvi put odatle odneo, i magija je već bila načeta…Zato sam ih svaki sledeći put zaobilazio, ne bih li sačuvao trag one tajanstvenosti.

Na jedanaestoj strani pasoša sam se ponovo sreo sa Kopenhagenom, sa trinaeste je vejala nezapamćena oluja u Bukureštu, sa četrnaeste me služila pivom konobarica najstarije praške pivnice „U fleku“, na sedamnaestoj je tutnjao londonski metro, dvadeset prva me je odvela u daleki Peking… Titraju farovi aviona iznad Frankfurta dok u pravilnom poretku čekaju na sletanje, gladni stomak se seća hrenovki i biskvita u laundžu bečkog aerodroma, trese se dvomotorac koji se nekako odlepio sa piste u Insbruku, ali nikako da dosegne visinu Alpa!

I samo što je izronio lik svevideće službenice na milanskoj „Malpensi“, koja očas posla izbija iz glave srpskim nikotinskim zavisnicima nameru da zapale makar na pisti, trgao me je glas službenice sa šaltera:

– Izvolite, gospodine. Šta vi želite?

Znači, dođoh i ja na red.

– Jedan isti ovakav pasoš, ako je moguće!

Božanstvo iza stakla je bacilo kratak, prezriv pogled odozdo i bezdušno pokupilo ona dokumenta zajedno sa plavim pasošem iz kog, u poslednjem trenutku, uteče grčko ostrvo Skiatos sa sve Kukunaries plažom, jednom od deset najlepših plaža sveta.

Copied

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Više iz rubrike Vreme uživanja

Vreme uživanja

16.јул 2025. Biljana Vasić

Ptica rugalica

Are you, are you Coming to the tree?

09.јул 2025. Miloš Zekić

Prađed mi je bio jači

Vreme uživanja 

02.јул 2025. Uroš Mitrović

Vimbldon

Vreme uživanja

25.јун 2025. Nebojša Broćić

Moji izbori

19.јун 2025. Bojana Rubinjoni

Lepota čitanja

Komentar
Arhiepiskop i mitropolit žički Justin

Komentar

Zašto mitropolit Justin nije mogao da ćuti?

Mitropolit žički Justin otvoreno je stao na stranu studenata i upozorio vlast da “moć nije data radi nasilja, nego radi služenja“. Šta je to trebalo arhijereju poznatom po tome da se kloni sukoba

Jelena Jorgačević

Pregled nedelje

Orden Voje Šešelja sa bejzbol palicom

Kao što je Šešelj početkom devedesetih potezao pištolj na tadašnje studente, tako Vučić na njihove pobunjene kćerke i sinove danas poteže svoje batinaše.  Ista je to politika, samo prilagođena vremenu 

Filip Švarm  

Komentar

Gazi i lomi proklete „blokadere“, kaže predsednik

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić abolira siledžije i ludake koji prebijaju i gaze studente, dok iste te studente hapsi. Narodu u pobuni više ni goli život nije zagarantovan – ali ceh će na kraju platiti ovaj režim

Nemanja Rujević
Vidi sve
Vreme 1802
Poslednje izdanje

Ekskluzivno: Istraživanje Slobodana G. Markovića i Miloša Bešića o stavovima beogradskih studenata u plenumu

Šta sve nismo znali o njima Pretplati se
Politički život i smrt

Pobeđuje onaj ko poslednji ostane na nogama

Nemačka

Predratna zemlja

Požari u Srbiji

Ko da reaguje

Mediji

Kako se svetlo gasi bez alarma

Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve
Vreme 1802 16.07 2025.
Vreme 1801 09.07 2025.
Vreme 1800 02.07 2025.
Vreme 1799 25.06 2025.
Vreme 1798 19.06 2025.
Vreme 1797 11.06 2025.
Vreme 1796 04.06 2025.
Vreme 1795 28.05 2025.
Vreme 1794 21.05 2025.
Vreme 1793 15.05 2025.
Vreme 1792 07.05 2025.
Vreme 1790-1791 23.04 2025.

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Vreme Logo
  • Redakcija
  • Pretplata
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja
  • Njuzleter
  • Projekti
Pratite nas:

© 2025 Vreme, Beograd. Developed by Cubes

Mastercard Maestro Visa Dina American Express Intesa WSPAY Visa Secure Mastercard Secure