img
Loader
Beograd, 15°C
Vreme Logo
  • Prijavite se
  • Pretplata
0
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzleter
  • Podkast
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzletter
  • Podkast

Latest Edition

Dodaj u korpu

Muzikanti

04. april 2002, 15:22 Miloš Bobić
Copied

U gradovima širom sveta ljudi rade iste stvari potvrđujući da je globalizacija zapravo počela hiljadama godina ranije, s pojavom prvih gradova. Jedna od tih aktivnosti je muziciranje na ulici, u podzemnim prolazima, metrou, parku, na pijaci ili pred terasama kafea. Muzikanti su postali vrsta urbanog mobilijara, kao kandelabri, klupe ili oglasni panoi.

Kao svaka globalna pojava, ni muzikanti nisu imuni od unifikacije i dominacije određene marke. Tako, Peruanci pasiraju kondora na svakom ćošku, a iste tunike, zanemarljiva visina svirača i prepoznatljiv zvuk pare daju pečat izvoznog etno-artikla južnoameričke hemisfere. Njima su se poslednjih godina pridružili Rusi. Kada bi postojao sindikat muzikanata i uličnih zabavljača, oni bi sigurno bili isključeni zbog pokušaja uspostavljanja monopola ili bar zbog nelojalne konkurencije. To su većinom profesionalci koji o raspustu odlaze u evropske metropole da na ulici zarade desetak svojih redovnih plata. Neki od njih se neskriveno ponašaju kao da su na privremenom radu u inostranstvu, što kod vernijih posetilaca kafea i kolega neretko izaziva revolt, pa dovodi i do nemilih scena. Uglavnom sviraju džez, a najomiljeniji im je Grapeli. Ako sviraju ruski folklor, sa sobom obavezno vuku balalajke u formatu ovećeg šifonjera i plesačice neznatno manjeg formata.

To je skica protagonista ulične karaoke uz manje-više slične interpretacije Dilana, Bitlsa ili Soni i Šer. Uz to se u Njujorku mogu čuti dobri bubnjari, u Londonu saksofon i iznijansirani muški vokali, u Parizu ženski vokali a la Džoan Baez i gitara, a u Amsterdamu sve to pomalo.

Ipak, među svim globalnim iskustvima, koja valjda zbog svoje globalne prirode i liče jedna na druge, ima posebnih doživljaja i scena koje menjaju stereotipne predstave. Te izuzetne pojave otkrivaju se vremenom, baš kao što se otkrivaju draga mesta. E, takav je slučaj s mojim idolom. On je otelotvorenje visokog stila – pojavljuje se samo za lepih dana, ploveći duž kanala u lakiranom drvenom čamcu ukrašenom mesinganim detaljima, zastavama i ogromnim suncokretima. Zastaje ispod mostova, izvodi ustaljeni duvački program Hajdna, da bi u repesažu iznudio bis i konačno grozdovima publike na i oko mosta ponudio korpicu na pecačkom štapu. Njegovo sviranje je praznik za uho, ali je njegova pojava, i samo njeno iščekivanje, najbolji znak pobede grada nad predrasudama koje ovaj vuče za sobom.

Moji ostali favoriti mogu se podvesti pod grupu notornih luzera, po ugledu na svakako najpotresniji lik uličnog sviraca, iz filma Plavo Kišlovskog. Pokradeni genije, po pravilima vlastite kaste ostavljen na ulici gde po dubokom ubeđenju kradljivaca i pripada. Tik uz njega su oniski crnoputi a capella pevač Geršvina ispred lokalne samoposluge i momak sa glasom Muddyja Watersa, prateći se na ukuleleu iz Neki to vole vruće, konzervi od koka-kole napunjene šljunkom i plastičnoj karnevalskoj duvaljki.

Na ulične muzikante smo se navikli kao na sastavni deo gradskog enterijera. Na njih se ranije gledalo kao na nastavljače poetičnog mita o trubaduru. Sada se najčešće misli da sviraju za milostinju. Iako svako od njih ima ispred sebe kapu, futrolu instrumenta ili devojčicu sa čančetom, njihovi motivi su različiti. Neki to zaista rade da prežive, neki stiču dodatne i neoporezovane prihode, a ima i onih koji sviraju na ulici zato što nemaju gde da vežbaju. Taj praktični trik se često koristi. Kao dečak od deset godina Mark je svirao na ulici, po nagovoru roditelja. Duvanje u trubu u malom stanu, u centru grada, prouzrokuje mnoštvo problema s komšijama. Danas je Mark profesionalni džez muzičar. Njega nisam video da svira na ulici, ali jesam tri gracije – viola, violončelo i violina – kako sviraju Vivaldija ispred prodavnice Kalvin Klain. Ulicu su u trenutku pretvorile u koncertnu dvoranu i jedino je pozadina od skupog veša razbijala tu iluziju.

Manji broj muzikanata veruje da je sviranje na ulici način širenja alternativne scene. Time se ne može pobediti etablirana kulturna mreža s hiljadama teatara, biletarnicama, novinama, plakatima i marketing biroima koji su zaposleni propagandom kulture, ali se može neposredno iskazati lično vjeruju. Ponavljanje u tom graditeljskom procesu ima izrazito važnu ulogu. Pojavljivanjem na istom mestu u određeno vreme muzikanti utvrđuju adresu, najvažniji atribut javnog postojanja, a s njom dolaze i ostali znaci institucije – stalna publika, utvrđen program, bis i, najzad, prelazak u toponim. Strah od institucionalizacije vodi ka preispitivanju vlastitih pozicija pa i do prekih odluka. Ispoveda se poznanik, slikar, kako je posle godina uživanja u ponavljanju muzičkog rituala na Pijaci cveća osetio da više ne može da izdrži pritisak standarda koji je sebi nametao. Jednog dana je prekinuo nastup na njegovom vrhuncu i izvinio se, sažeto i teatralno poručujući: The show is over now! Otišao je kući sa osećajem sete i malo bljutavim ukusom u ustima. Prespavao je i sutradan, vođen sujetom, prošetao do „svog mesta“. Umešao se u razdraganu gomilu. Tamo gde je nastupao s violinom i prijateljima svirali su neki njemu nepoznati momci. Publiku je uglavnom poznavao. Saznanje o prolaznosti uvek zaboli. Na ulici se zvezde rađaju i padaju kao i na oficijelnoj sceni. Duboko skriven motiv svakog javnog nastupa je egzibicionizam. Vremenom se on uobliči u veru u sopstvenu misiju. Nauk prolaznosti, koji se ukaže tek na kraju puta. On ostavlja ožiljak van rama biografije – saznanje o prolaznosti svega što zavisi od publike.

Copied

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Više iz rubrike Vreme uživanja
07.maj 2025. Milica Srejić

Ima jedno mesto

23.april 2025. Bojan Bednar

Moje parče Berlinskog zida

16.april 2025. Nebojša Broćić

Mala lična utopija

10.april 2025. Jovan Kale Gligorijević

Wild horses

03.april 2025. Uroš Mitrović

Mastersi

Komentar
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić

Komentar

Izbora biti neće

Klecavo vrhovno biće uzda se u lokalne izbore u Kosjeriću i Zaječaru. Ne sme se zaboraviti da on 13 godina teškim otrovima zasipa naročito u provinciji, te da je detoksikacija dug i mučan proces

Ivan Milenković

Pregled nedelje

Mrači i muti, čaršijski rode

Ukoliko različiti oponenti Vučićevog režima nisu u stanju pomoći studentskoj omladini, mogli bi makar da ne odmažu. Suviše dugo su radili na isti način i sa istim poraznim rezultatima da bi mogli očekivati da ih itko išta pita

Filip Švarm

Komentar

Zašto sad želimo izbore

Nema više studenti napred, a mi za njima. Sad smo svi u istom sosu: isterali smo zver na čistinu. Znamo kako dalje ide

Jovana Gligorijević
Jovana Gligorijević
Vidi sve
Vreme 1792
Poslednje izdanje

Studentski zahtev za raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora

Istorijska šansa Srbije Pretplati se
Paralelni univerzum Aleksandra Vučića

Padobranac na Floridi i ostala brukanja

Intervju: Veran Matić

Nepravda je ugrađena u sistem

Lični stav

Univerziteti i vlast – poslednja runda

Kultura sećanja

Dan pobede u Berlinu, 8/9. maj 1945.

Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve
Vreme 1792 07.05 2025.
Vreme 1790-1791 23.04 2025.
Vreme 1789 16.04 2025.
Vreme 1788 10.04 2025.
Vreme 1787 03.04 2025.
Vreme 1786 26.03 2025.
Vreme 1785 20.03 2025.
Vreme 1784 12.03 2025.
Vreme 1783 05.03 2025.
Vreme 1782 26.02 2025.
Vreme 1781 19.02 2025.
Vreme 1780 13.02 2025.

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Vreme Logo
  • Redakcija
  • Pretplata
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja
  • Njuzleter
  • Projekti
Pratite nas:

© 2025 Vreme, Beograd. Developed by Cubes

Mastercard Maestro Visa Dina American Express Intesa WSPAY Visa Secure Mastercard Secure