img
Loader
Beograd, 23°C
Vreme Logo
  • Prijavite se
  • Pretplata
0
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzleter
  • Podkast
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzletter
  • Podkast

Latest Edition

Dodaj u korpu

Krompir

28. мај 2008, 17:58 Predrag Ž. Vajagić
Copied

Ogorčen što mu je država, u ponudi koja se ne odbija, preko njive prevukla prečicu ka edenskom Karađorđevu, stari Jakov je dovezao sepete u varoš i, sikćući iza oglodanih čilaševih ušiju srdite psovke koje papir ne bi otrpeo, krompirom zasuo prolaznike i sejmene u plavom. Nekoliko polupanih glava – jedna je Jakovljeva – kasnije, po porodičnom predanju, omanji krompir je upao i u moja kolica kojima je majka bezuspešno manevrisala pod kišom krtola. U narednoj sceni, zubima sabijajući uklješteni jezik, u klizavu utrobu krompira nevešto rezbarim cvetove i petokrake koje umačem u temperu („Crvena se troši ko đavo“, govorio bi otac, pobornik špahlastog nanošenja boje, zbog čega se moji crteži danima suše na promaji). Učiteljica je, nadahnuta brionskom posetom Idi Amina, tražila da ukrasimo tanjire s kojih bi naš maršal i trtasti crni gost rado ponjupkali pohovane zvečarke ili aligatorski rep, a dobri Dada, saznaću u godinama koje slede, i ponešto još delikatesnije.

Klackasta temperatura i ubitačno razređen vazduh na Andima uz čiju pomoć bolivijski fudbaleri demoliraju zanebesane protivnike odgovarali su krompiru, koji se u tamošnju peskušu ispovrteo još pre 7000 godina, što objašnjava ponos u hraniteljskim osmesima latino svirača dok svojim čegrtaljkama od kozijih papaka i pinkiljama prate kondorov let na gradskim trgovima. Krompir je u XVI veku pod španskim barjakom uzbibao pučinom kojom je Kolumbo Evropi darovao novi kontinent, i sifilis, pride. U šverc je ujedrila i piraterija. Naskačući na trgovačke brodove usoljene strahom, legendarni admiral Drejk istodobno je pazio da li su galijotima sindžiri urezani u zglobove, te da li se džakovi krtole opiru gusarskoj želji da prekinu monotoniju standardnog brodskog menija sastavljenog od dvopeka punog žižaka zbog kojih su, a ne zbog pomorske romantike, obedovali u mraku.

Marija Antoneta je avnagardni venac od krompirovog cveta nosila umesto krune tokom gologuzih bahanalija u perverzno štucovanom vrtu Malog Trijanona. No, ova njena kemp navada nije sprečila oštrača giljotine da, devet meseci nakon što je Luja XVI odvojio od omiljenih zidnih satova, mazne još jedan kraljevski honorar.

Ni u Pruskoj krompir se nije otprve zapatio, pošto je besna sirotinja tražila čvaraka i štrudli s makom, a ne zamađijanu rugobu iz zemlje. Ali, Fridrih II je zgrabio punu šaku brade opasavši svoje krompirište do upaljenih desni naoružanim grenadirima. Obmanuta raja je, uz cijukanje creva, krtičarski isvrdlavala branjeni krompir i sadila ga uvrh svojih potleušica. Uskoro, Fridrih zakuvava s Marijom Terezijom petogodišnji Krompirski rat za krst časni i krtolu zlatnu! Krompir otad isklijava iznad svih razboljišta. Samo, kako vreme od minobacačkog raspamećivanja odmiče, odnos između onih koji su razguljivali civilne ciljeve i onih koji su to isto činili krompiru sve više preteže u korist krtolaša.

Poznati po srdačnom prihvatanju novina sa zapada, još zajapureni što im za dlaku nije prošao jataganski amandman da se svi pismeni ljudi fino pobiju na kolje, narodni deputati su podozrivo gledali na džakove krtole u Dositejevom prosvetiteljskom bagažu. Ovalni prljavež je kružio iz ruke u ruku, neki bi bogami i zagrizli ljusku, pa gorki zalogaj ispljunuli na grešnog Obradovića. Eto, odmah, i popova da razdime kandila prepoznajući „satanske okice“ iz podzemlja. Ali, vožd se nakašljao i odbijanje je namah splasnulo, da se uskoro u Prvom srpskom kuvaru jeromonaha Jerotija krompir ustoliči kao udarno jestije.

Neki ga zovu „kruška iz zemlje“, druge podseća na tartufe, Asteci mu daju ime potatl, koje se vitoperi niz mnoge jezike, ali se svi u početku slažu da je pri njegovom stvaranju đavolova bila poslednja. U proseku čovek godišnje prožvaće po 72 kg krompira koji se spravlja svakojako: utrpava u njoke i musake, gnjavi, renda, pasira, ubacuje učakširen u pećnicu, služi uz kari, đumbir, kajmak i kiseli kupus… Jezgro hranljive napetosti, zbrka skroba, belančevina, minerala, tik mu je ispod kore, pa ga treba pažljivo guliti. U kori je fluor koji zaprečava karijes, ako vam je preostalo zuba za tu medicinu. Dobar je za opekotine, bistri glavu i probavne zavijutke, skida tromboljaste podočnjake bolje od foto-šopa… Najuporniji dušmanin krompira je šatirana zlatica, za koju se govorka da su je saveznici tajno iskrcali pedesetih godina u Poljsku, da podriju nabubreli socijalizam. Kažu da je prvih sedam-osam petoljetki i propalo zaslugom ove gadure.

Cepidlačenjem je nastao i čips. Kad se neki gavan pobunio na podgojenost serviranih krompirića, kuvar je, prethodno se suzdržavajući da ne nasrne nožem na uši obesnog gosta, na tanke šnjitice iseckao krompir i istresao ga u vrelo ulje. Kraj priče je hrskava legenda u celom svetu, osim na Tajlandu gde više cene pržene škorpije. Krompir je prva povrćka gajena u svemiru, popularna i među vanzemaljcima, koji se nabokaju polica i pečene slanine, pa sedaju u tanjire (leteće) da zajebavaju Zemljane i hodočasnike u Međugorju. Izvesni Nemac je radost življenja u Honekerovoj narodnoj demokratiji podelio sa sugrađanima tako što ih je gađao (i pogađao) krtolama iz ručno budžene bazuke. U perverzno sitoj Engleskoj upražnjavaju rvanje u pire krompiru, u kom bikini cure posrću, privatavaju se i cerekaju, što u blizini ringa značajno povećava broj noćenja i preloma kostiju.

Dokaz za kultnu otadžbinsku popularnost ove biljke leži u tome što je naš svrdlasti putokaz ka budućnosti, simbol prkosnih panslavjanskih nadanja – prst koji rije rašivenu čarapu i rožnatim radoznalim noktom proviruje u svet, nazvan baš – krompirić.

Copied

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Više iz rubrike Vreme uživanja

Vreme uživanja

16.јул 2025. Biljana Vasić

Ptica rugalica

Are you, are you Coming to the tree?

09.јул 2025. Miloš Zekić

Prađed mi je bio jači

Vreme uživanja 

02.јул 2025. Uroš Mitrović

Vimbldon

Vreme uživanja

25.јун 2025. Nebojša Broćić

Moji izbori

19.јун 2025. Bojana Rubinjoni

Lepota čitanja

Komentar

Komentar

Autoimuna bolest Srbije

Umesto da se okome na obolele ćelije, odbrambene ćelije srpskog organizma su se okrenule protiv zdravih ćelija. Lek je počeo da kola krvotokom, ali je proces ozdravljenja dug i neizvestan

Ivan Milenković
Arhiepiskop i mitropolit žički Justin

Komentar

Zašto mitropolit Justin nije mogao da ćuti?

Mitropolit žički Justin otvoreno je stao na stranu studenata i upozorio vlast da “moć nije data radi nasilja, nego radi služenja“. Šta je to trebalo arhijereju poznatom po tome da se kloni sukoba

Jelena Jorgačević

Pregled nedelje

Orden Voje Šešelja sa bejzbol palicom

Kao što je Šešelj početkom devedesetih potezao pištolj na tadašnje studente, tako Vučić na njihove pobunjene kćerke i sinove danas poteže svoje batinaše.  Ista je to politika, samo prilagođena vremenu 

Filip Švarm  
Vidi sve
Vreme 1802
Poslednje izdanje

Ekskluzivno: Istraživanje Slobodana G. Markovića i Miloša Bešića o stavovima beogradskih studenata u plenumu

Šta sve nismo znali o njima Pretplati se
Politički život i smrt

Pobeđuje onaj ko poslednji ostane na nogama

Nemačka

Predratna zemlja

Požari u Srbiji

Ko da reaguje

Mediji

Kako se svetlo gasi bez alarma

Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve
Vreme 1802 16.07 2025.
Vreme 1801 09.07 2025.
Vreme 1800 02.07 2025.
Vreme 1799 25.06 2025.
Vreme 1798 19.06 2025.
Vreme 1797 11.06 2025.
Vreme 1796 04.06 2025.
Vreme 1795 28.05 2025.
Vreme 1794 21.05 2025.
Vreme 1793 15.05 2025.
Vreme 1792 07.05 2025.
Vreme 1790-1791 23.04 2025.

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Vreme Logo
  • Redakcija
  • Pretplata
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja
  • Njuzleter
  • Projekti
Pratite nas:

© 2025 Vreme, Beograd. Developed by Cubes

Mastercard Maestro Visa Dina American Express Intesa WSPAY Visa Secure Mastercard Secure