
Vanredno glasanje
Studenti u blokadi traže parlamentarne izbore
Studenti u blokadi objavili su da traže vanredne parlamentarne izbore na društvenim mrežama
Prilikom nužne revitalizacije pod okriljem Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture zgradama Generalštaba mora da se vrati prvobitni izgled. Odluku o njihovoj nameni trebalo bi da donese stručna komisija
Za više od deceniju uništavanja Beograda pod Vučićevom vlašću mnogi zaštićeni objekti su nestali pod bagerima naprednjačkih investitora. Jedan od “najveštijih” pripadnika te vlasti je bivši zamenik gradonačelnika Beograda, a sada ministar građevinarstva u tehničkom mandatu Goran Vesić. Osoba koja je u delu javnosti prepoznata kao neko ko nema elementarni osećaj za javni interes, nas sa ponosom obaveštava da je spremna da prekrši zakon i da kompleks Generalštaba koji je zaštićeni spomenik kulture pokloni inostranoj kompaniji zarad “razvijanja lokacije” i revitalizacije.
Razvijanje lokacije? Ne treba da sumnjamo da bi to značilo i uništavanje ovog važnog zdanja.
Zgrade Generalštaba Vojske Srbije su delo Nikole Dobrovića, slavnog arhitekte, profesora urbanizma, prvog urbaniste grada Beograda, člana SANU. One su i jedino Dobrovićevo zdanje koje je realizovano u Srbiji.
Ovaj kompleks je građen u periodu od 1956. do 1965. i delo je izuzetne arhitekture, smatra se jednim od najznačajnijih objekata sagrađenih u 20. veku na našem prostoru. Nažalost, kompleks je ozbiljno oštećene tokom bombardovanja 1999, ali je ipak u takvom stanju da može da se obnovi.
Od 2005. ovo zdanje je zaštićeno kao spomenik kulture što pretpostavlja da prilikom revitalizacije zadrži svoje sve postojeće arhitektonske odlike.
Skandalozna ideja
Nema sumnje, zgrade Generalštaba moraju da se sačuvaju kao objekti ogromne arhitektonske vrednosti. Značaj očuvanja kompleksa je poseban i zato što u Beogradu imamo malo ( i sve manje) preživelih kulturno istorijskih spomenika. Mnogo baštine je stradalo kroz našu burnu istoriju, a ne mali broj i zbog pogubnog odnosa ove vlasti prema našem nasleđu.
Mora da se pronađe adekvatno rešenje za revitalizaciju zgrada Generalštaba, da se zaustavi njihovo dalje propadanje i da im se konačno vrati prvobitni izgled. Da bude na ponos svim stanovnicima Beograda i Srbije.
Odluku o nameni zgrada nakon revitalizacije trebalo bi da donese stručna komisija koja će da izabere najbolje rešenje, svakako moguća namena zgrada ne treba da bude prepreka, već podstrek u rešavanju ovog važnog pitanja.
Pošto su kategorisane kao spomenik kulture, za uslove za revitalizaciju i konzervaciju zadužen je Republički zavod za zaštitu spomenika kulture. Krajnju odluku o sudbini Generalštaba donosi Vlada.
A ideja da se kompleks pokloni bilo kome je prosto skandalozna.
Autorka je potpredsednica gradskog odbora DS-a
Studenti u blokadi objavili su da traže vanredne parlamentarne izbore na društvenim mrežama
Nakon nekoliko dana oporavka na VMA, predsednik Srbije će 7. maja ponovo preuzeti aktivnu ulogu u državnim poslovima, saopšteno je iz Predsedništva. Veče istog dana rezervisano je za još jedno obraćanje javnosti
Prvi čovek RTS-a Dragan Bujošević ocenio je da blokade Javnog servisa nemaju veze sa borbom za medijske slobode, već sa borbom za vlast
Nakon više od 50 dana štrajka glađu i rastućeg pritiska javnosti, aktivista Srđan Žunić pušten je iz pritvora
Nakon godina čekanja i praznih obećanja, Evropska komisija menja ton - bez konkretnih reformi i jasnog spoljnopolitičkog kursa, Srbija ne može računati na dalji napredak ka članstvu. Klaster 3 ostaje zaključan – i to porukom, ne papirom
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve