Starija žena iz provincije Anhui, koja je imala pridružene bolesti, prijavila je da je razvila kašalj, bol u grudima, groznicu i druge simptome 30. novembra, a preminula je nešto više od dve nedelje kasnije, 16. decembra, navodi se u saopštenju kineske Nacionalne uprave za kontrolu i prevenciju bolesti, prenosi „Politika“.
Testiranje bliskih kontakata 63-godišnje žene bilo je negativno, stoji u saopštenju u kome se dodaje da drugi slučajevi obolelih od pomenute kombinacije sojeva ptičjeg gripa nisu prijavljeni.
Analiza sekvence čitavog genoma virusa pokazala je da je virus H10N5 ptičijeg porekla i da nema sposobnost da efektivno zarazi ljude. Zabeleženi smrtni slučaj, prema rečima kineske Nacionalne uprave za kontrolu i prevenciju bolesti, predstavlja redak prenos virusa među vrstama, u ovom slučaju sa ptice na čoveka. Rizik da virus zarazi ljude je nizak.
Kina ima veliku populaciju uzgajanih i divljih ptica različitih vrsta, koje, kako prenosi Rojters, predstavlja idealno okruženje za ptičje viruse da se mešaju i mutiraju.
Prošlogodišnji smrtni slučaj
I prošle godine je u Kini bar jedan čovek umro nakon zaraze virusom ptičjeg gripa tipa H3N8 koji je, takođe, očigledno bio mutirao.
Jedna studija pokazuje da se virus H3N8 razvija u opasnom pravcu, da pokazuje delimične mutacije zbog kojih je prenošenje među ljudima verovatnije. H3N8 može kapljično da se prenosi među sisarima i razmnožava se uspešno u ljudskim ćelijama bronhija i pluća, pisali su tada kineski i britanski naučnici u stručnom časopisu Cell.