Avio-kompanija „Junajted Erlajns“ saopštila je da je još jedan od njenih aviona izgubio glavni točak stajnog trapa prilikom uzletanja, čime se praktično ponovio incident iz marta, nakon čega je Savezna uprava za bezbednost u saobraćaju naložila bezbednosni pregled ove kompanije.
Niko nije povređen na letu 1001 kompanije „Junajted“, a „Boing 757-200″ je poleteo iz Los Anđelesa juče oko 7.15 po lokalnom vremenu i sleteo na aerodrom u Denveru u 10.10, naveo je portparol kompanije, a prenosi „Blumberg“.
Točak je pronađen u Los Anđelesu, naveo je „Junajted Erlajns“, bez više detalja.
Incident je veoma sličan onome iz marta, kada je avion izgubio točak kratko nakon poletanja iz San Franciska na letu za Osaku, zbog čega je morao prinudno da sleti na aerodrom u Los Anđelesu, a tada je u pitanju bio „Boing 777-200″.
Niko nije povređen u tadašnjem incidentu, ali se na video snimcima prikazan trenutak kada je točak pao i oštetio vozila na parkingu.
Najčešće odgovorna avio-kompanija
Urednik vazduhoplovnog portala „Tango Six“ Petar Vojinović kaže za „Vreme” da pošto je incident je prošao bez povređenih, možemo ga staviti u katerogoriju operativnih incidenata.
„To su stvari koje se dešavaju u svakodnevnom radu avio-kompanija”, kaže Vojinović.
On dodaje da je potrebno razgraničiti distinktivnu vezu između „Boinga” i njegovih problema u poslednje vreme i ovakvih i sličnih dešavanja u operativnom smislu u floti avio-kompanija.
„Dakle, kada ‘Boing’ napravi letelicu i isporuči je bilo kojoj avio-kompaniji pa i u ovom slučaju ‘Junajted Erlajnsu’, onda je kompanija zadužena za adekvatno održavanje letelice i njenih sistema kao što je u ovom slučaju stajni trap”, kaže Vojinović.
U tom slučaju, dodaje, a opet jako bitno u odnosu na ono što istraga pokaže, gotovo uvek je odgovorna avio-kompanija,, nezavisno o kom avionu se radi.
„Ukoliko istraga pokaže da je reč o neadekvatnom održavanju ili propustu koji je avio-kompanija napravila, pilot nije odgovoran. Retko se dešava da postoji neki inheretni defekt za koji je odgovoran proizvođač”, kaže on.
Sagovornik „Vremena” zaključuje da Iako je „Boing” pod svetlima reflektora to ne znači da su uvek odgovorni za svaki tehnički defekt, ma koliko dramatičan bio.
Proverava se i „Boing 737”
Nakon brojnih izveštaja o pomeranju generatora kiseonika u jedinici za putničke usluge, Federalna uprava za vazduhoplovstvo (FAA) saopštila je u ponedeljak da zahteva inspekciju 2.600 aviona „Boing 737″.
Ova neispravnost mogla bi dovesti do nemogućnosti da se putnicima obezbedi dodatni kiseonik tokom pada pritiska, preneo je Rojters.
FAA takođe zabranjuje avio-kompanijama da instaliraju potencijalno neispravne delove.
Avio-kompanije moraju da izvrše opštu vizuelnu inspekciju i ako je potrebno zamene generatore kiseonika novim ili ispravnim generatorima kiseonika i termalnim jastučicima sa trakama, saopštila je agencija.
Ministarstvo pravde SAD je prošlog meseca zahtevalo da vodeći svetski proizvođač aviona „Boing“ prizna krivicu na osnovu krivičnih optužbi nakon što je utvrđeno da je kompanija prekršila nagodbu o odloženom krivičnom gonjenju iz 2021. godine zbog dve avionske nesreće iz 2018. i 2019. godine u kojima je poginulo 346 ljudi, rekli su obavešteni izvori za Rojters.