
Nove mere
Zabrana mobilnog u školi: „Deca od 11 godina ne umeju da ga koriste odgovorno“
Neke evropske zemlje su zabranile mobilne telefone u školama. Kakve su pozitivne i negativne strane?
Drajs van Agt, demohršćanski premijer Holandije od 1977. do 1982. godine, umro je uz pomoć eutanazije, držeči se za ruku sa svojom suprugom u 94. godini života, objavila je organizacija za ljudska prava "The Rights Forum"
Organizacija „The Rights Forum”, koju je osnovao bivši premijer, dodala je da je par umro u ponedeljak i da će biti sahranjeni na privatnoj ceremoniji u istočnom gradu Najmegen, prenosi AP.
„Umro je držeći se za ruku sa svojom voljenom suprugom Eugenie van Agt-Krekelberg, koja mu je bila podrška i sidro više od 70 godina i koju je do kraja nazivao ‘svojom devojkom'“, navodi se u saopštenju.
Njih dvoje su već neko vreme bili krhkog zdravlja. Van Agt je 2019. godine doživeo krvarenje u mozgu dok je držao govor na komemoraciji Palestincima i nikada se nije potpuno oporavio.
Demohršćanin, koji je postajao sve progresivniji nakon što je napustio politiku, 2017. godine izašao iz svoje stranke zbog razlika oko Izraela i Palestine. Nakon posete Izraelu 1999, postao je sve glasniji o svojoj podršci palestinskom narodu.
Iskustvo sa tog putovanja Van Agt je nazvao „preobraćenjem“, navodi AP.
„Svojim jedinstvenim jezikom, jasnim uverenjima i upečatljivom prezentacijom, Van Agt dao je boju i sadržaj holandskoj politici u vreme polarizacije i stranačke obnove“, poručio je holandski premijer Mark Rute.
Holandska kraljevska porodica u saopštenju je pohvalila bivšeg premijera zato što je, kako su naveli, preuzeo odgovornost u turbulentnim vremenima i dodala da je bio inspiracija mnogima.
Asistencija pred smrt
Eutanazija je za osobe koje boluju od neizlečive bolesti i trpe nepodnošljive bolove prošle godine legalizovana i Portugalu.
Iako je predsednik Portugala Marselo Rebelo de Souza prethodna četiri puta, kada je parlament glasao “za” stavljao veto, na kraju se složio sa predlogom.
Samo portugalski državljani i osobe koje imaju prijavljen boravak pokriveni su novim zakonom, dok stranci neće moći da dolaze u Portugal i traže eutanaziju.
Zakon je usvojen sa 129 glasova za i 81 protiv, jedan je bio uzdržan.
Eutanazija je prethodno dozvoljena u Belgiji, Kanadi, Kolumbiji, Nemačkoj, Luksemburgu, Holandiji, Španiji, Australiji i na Novom Zelandu.
U Švajcarskoj je još od 1942. dozvoljena „asistencija“ odnosno pomoć drugog lica pred eutanaziju, ali aktivna eutanazija ne. Slično je u Austriji, Finskoj i Norveškoj.
Uvaženi švajcarski advokat Ludvig Mineli, već dugo godina pobornik je teze kako bi svaki čovek trebalo da ima slobodu da odluči sam kako će da premine.
Neke evropske zemlje su zabranile mobilne telefone u školama. Kakve su pozitivne i negativne strane?
Kada je 1945. ušao u logor Kaufering, Džordž Lajtmen je tražio samo jedno lice – lice svoga oca. Umesto toga, zatekao je pakao: leševe, pepeo, i tišinu užasa. Ta slika ga progoni i danas, dok svedoči o vlastitim gubicima i upozorava na povratak ideja koje su jednom već dovele svet do ivice ponora
Dan pobede nad fašizmom i Dan Evrope dele isti datum, ali ne i isti narativ. Dok Evropska unija 9. maja slavi vrednosti saradnje i mira, Rusija istog dana organizuje veliku vojnu paradu, čime naglašava svoju ulogu u pobedi u Drugom svetskom ratu. Različiti istorijski fokusi odražavaju i današnje političke razlike
U 4 sata 1. maja 1945. Vasilij Ivanovič Čujkov, komandant Osme gardijske armije u Berlinskoj operaciji, nosilac Ordena Suvorova prvog stepena zbog zasluga u bici za Staljingrad (1942/43), raportirao je maršalu Genadiju Žukovu da ga je general Krebs, nemački načelnik Generalštaba, obavestio kako je 30. aprila u 15.50 Hitler izvršio samoubistvo. Žukov zove Moskvu i insistira da probude Staljina koji je upravo otišao na spavanje, jer “stvar je hitna i ne može čekati do jutra”. Izvešten o Hitlerovom samoubistvu, Staljin samo kaže: “Nitkov je završio svoju igru! Šteta je što nje uhvaćen živ”. Sedam dana kasnije, u Berlinu je potpisan dokument o bezuslovnoj kapitulaciji Nemačke
U Vatikanu je posle prvog dana glasanja pušten crni dim. Kardinali će u četvrtak unutar Sikstinske kapele nastaviti glasanje dok se ne izabere novi poglavar Rimokatoličke crkve
Studentski zahtev za raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora
Istorijska šansa Srbije Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve