Hezbolah je izdao saopštenje u kojem potvrđuje smrt svog generalnog sekretara Hasana Nasralaha, koji je u petak ubijen u izraelskom vazdušnom napadu na južno predgrađe Bejruta, čime je okončan njegov 32-godišnji mandat vođe grupe, piše Gardijan
„Njegovo preosveštenstvo, gospodar otpora, pravedni sluga, preminuo je da bude sa svojim gospodarom koji je zadovoljan njime kao velikomučenikom. Rukovodstvo Hezbolaha obećava…da će nastaviti svoj džihad u suprotstavljanju neprijatelju [Izraelu], podržavajući Gazu i Palestinu, i odbranivši Liban i njegov postojan i časni narod“, navodi se u saopštenju, piše Gardijan.
U saopštenju se ne pominje ko će naslediti Nasralaha, niti kako će grupa odgovoriti na ubistvo svog dugogodišnjeg lidera, navodi se.
Hezbolah je dodao da će nastaviti borbu protiv Izraela, piše.
BREAKING — Hezbollah confirms Nasrallah is dead
“His Eminence Sayyed Hassan Nasrallah, the master of the resistance, the righteous servant, has passed away to be with his Lord and to be pleased with Him as a great martyr, a heroic, daring, brave, wise, insightful, and faithful… pic.twitter.com/TngljmHJ58
Izraelske odbrambene snage (IDF) su prvobitno saopštile da je u vazdušnim napadima na jug Libana ubila komandanta raketne jedinice Hezbolaha Muhamada Ali Ismaila i njegovog zamenika Hoseina Ahmeda Ismaila.
Kako navode očevici, u jutarnjim satima čulo se više od 20 odvojenih vazdušnih napada.
Hiljade Libanaca je napustilo domove u južnim predgrađima Bejruta i okupile se na trgovima, u parkovima i ulicama prestonice.
Snažni udari potresli su glavni grad Libana i tokom jučerašnjeg dana. Za sada nije poznato da li je lider Hezbolaha Hasan Nasralah živ nakon sinoćnjeg napada na komandni centar te grupe.
Eskalacija sukoba
Najnoviji napadi usledili su nekoliko sati pošto je izraelski premijer Benjamin Netanijahu na Generalnoj skupštini UN izjavio da njegova zemlja ima pravo da nastavi vojnu kampanju sve dok Hezbolah nastavlja da bira put rata.
Jučerašnji napadi na Bejrut, daleko najjači od početka eskalacije sukoba, označavaju oštru eskalaciju konflikta, navodi Rojters.
Libanske vlasti potvrdile su da je šest osoba poginulo, a 91 ranjena u jučerašnjem napadu, četvrtom po redu na južna predgrađa Bejruta koja kontroliše Hezbolah tokom protekle nedelje.
Liban optužuje SAD
U izraelskim napadima na Liban tokom protekle sedmice ubijeno je više od 700 ljudi.
Iran, koji podržava Hezbolah, optužio je Izrael da je koristio američke bombe „razarače bunkera” u jučerašnjem napadu.
Američki ministar odbrane Lojd Ostin izjavio je da SAD nisu bile ranije obaveštene o napadu na sedište Hezbolaha, kao i da je predsednik Džozef Bajden obavešten o razvoju događaja.
Ko je bio Hasan Nasarlah, ubijeni vođa Hezbolaha?
On godinama nije viđen u javnosti zbog straha da će ga Izrael ubiti.
Nasralaha mnogi smatraju najmoćnijom osobom u Libanu, sa čak 100.000 boraca na raspolaganju. Članovi šiitske političke i vojne frakcije su takođe poslanici u parlamentu.
Rođen je u Bejrutu 1960. godine u siromašnoj šiitskoj porodici u siromašnom predgrađu Bejruta Šaršabuku.
Nakon raseljenja u južni Liban, studirao je teologiju, bio je opisan kao pobožni i motivisani student islama.
Pridružio se Hezbolahu 1982. godine kada je formiran, nakon njegovog učešća u pokretu Amal, političkoj i paravojnoj organizaciji.
Nakon što se uzdigao kroz njegove redove, 64-godišnjak je vodio Hezbolah u sukobima sa Izraelom i učestvovao u sukobu u susednoj Siriji.
Pod njegovim vođstvom, grupa je transformisana u regionalnu vojnu i političku silu.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Protiv Netanjahua, njegovog bivšeg ministra odbrane Joava Galanta i zvaničnika Hamasa, optuženih za ratne zločine i zločine protiv čovečnosti, Međunarodni krivični sud u Hagu izdao je naloge za hapšenje. Izraelski lideri osudili su ovaj zahtev kao sramotan i antisemitski
Angela Merkel otkriva detalje svoje politike prema Rusiji i Ukrajini u novoj knjizi „Sloboda“. Odluke sa samita NATO 2008. i dileme oko prijema Ukrajine u Alijansu osvetljavaju njen strah od sukoba sa Rusijom, ali i izazivaju nova pitanja o odgovornosti za današnji rat
Koliko je svet daleko od nuklearnog rata Rusije i Zapada? Ako verujete srpskim tabloidima, uveliko je vreme da pakujete kofere, stvarate zalihe hrane i bežite u neko improvizovano atomsko sklonište. Realnost je, ipak, malo drugačija
Američke AI kompanije su posebno zadovoljne, njihove akcije rastu, uporedo sa očekivanjem da će biti ukinute regulacije protiv AI nakon što se Donald Tramp bude ustoličio u Beloj kući. Da li je takozvana opšta veštačka inteligencija sada sasvim izvesna, a svet se nalazi pred divovskim izazovom, onim koji je inteligententniji od svih prethodnih? Da li je, uprkos tolikim drugim teškim pitanjima, razvoj AI najveća kob našeg doba?
Otac žrtva KKK, majka u psihijatrijskoj klinici, on najpre vođa bande na ulicama Roksberija i Harlema “Detroit Red”, pa propovednik Nacije islama i rasnog ponosa koji je, ne krijući mržnju koju je rodila mržnja, impresionirao i prijatelje i neprijatelje, ubijen je pre šest decenija u prisustvu vlasti
Kako se, na prvi znak da se otpor može organizovati drukčije nego mirnim šetnjicama, sad najednom vlast i njeni telali dosetiše da „batina ima dva kraja“?
Ministar kulture Nikola Selaković mora da bira između zakona i interesa investitora koji hoće da ruše Generalštab, a koji očigledno zastupa predsednik Vlade Republike Srbije Miloš Vučević
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!