Drama oko hapšenja osumnjičenog za ubistvo troje dece i rabina trajala je od ranih jutarnjih sati u sredu, 21. marta, kada je oko 300 pripadnika specijalnih jedinica opkolilo zgradu u koju se osumnjičeni zatvorio
Četvrtak, 22. mart
Francuska policija potvrdila je da je Muhamed Mera mrtav. Tako je okončana drama koja je trajala više od 30 časova tokom koje je policija držala opkoljenu zgradu u kojoj se krio Mera.
Prethodno, u sredu oko ponoći policija je izazvala niz eksplozija u nadi da će to preplašiti ubicu i naterati ga da se preda. Takođe, rano jutros čula se još jedna eksplozija, a ispaljeno je i nekoliko hitaca iz ručnog oružja.
Policija čak u jednom trenutku više nije bila sigurna da li je on još živ pošto nakon ovih eksplozija policija sa njim nije imala kontakt. Mladić je ponavljao da ne želi da umre, mada je citirana i njegova izjava da „želi da umre sa oružjem u rukama“, a policija je insistirala da ga uhvati živog i da mu sudi.
Zatim, tokom pre podneva, kada su specijalci počeli da ulaze u kuću, Mera se sakrio u kupatilu, dok su specijalci zauzeli ostatak stana.
U jednom trenutku došlo je do pucnjave u kojoj je, procenjuje se, potrošeno oko 300 šaržera municije.
Le Mond javlja da je Mera kod sebe imao i torbu sa nepoznatim sadržajem, a Telegraf piše da je Mera prvi zapucao na specijalce nakon čega su oni uzvratili vatrom. Tokom akcije tri policajca su povređena, od toga jedan teže. Mediji javljaju da je Mera iskočio pucajući kroz prozor i poginuo.
Mohamed Mera je u ponedeljak 19. marta ujutru otvorio vatru na decu i profesore ispred jevrejske škole u Tuluzu. U napadu je ubijeno troje dece i jedan nastavnik.
Motociklističkom kacigom maskirani napadač, obučen u crno, otvorio je vatru iz revolvera na sve što se miče, a zatim seo na motocikl i pobegao.
Dvadesetčetvorogodišnjeg Francuza za koga se veruje da je povezan s Al Kaidom, policija je ubrzo opkolila i počela pregovore sa njim o predaji.
Sumnja se da je zločin ispred jevrejske škole počinila ista osoba koja je prošle sedmice ubila trojicu francuskih vojnika iz istog oružja. Takođe, ima indicija da je ubica nosio malu kameru oko vrata kojom je možda snimao svoje nedelo, pa ga pojedini mediji porede s norveškim desničarom Andreasom Brejvikom koji je masakrirao mlade ljude na ostrvu Utoja.
Policija, kako navode mediji, sada vodi klasičnu antiteroističku akciju i još se ne izjašnjava o tome št bi mogao da bude motiv ubice, ali u medijima se uglavnom ukazuje na ekstremni antisemitizam.
Predsednik Francuske Nikola Sarkozi i njegov suparnik na predsedničkim izborima socijalista Fransoa Oland, doputovali su u Tuluz i na jedan dan su obustavili svoje predsedničke kampanje da bi izrazili solidarnost sa porodicama žrtava i jevrejskom zajednicom u Francuskoj, koja broji oko 500.000 ljudi. Sarkozi je snimljen isped zgrade u kojoj je bio osumnjičeni ubica, koju policija drži pod opsadom od jutra.
BBC je dan nakon napada u preneo vest, pozivajući se na francuske medije, da je policija uhapsila osumnjičenog, ali da nije jasno da li se on sam predao. Međutim, ministar policije Klod Gean je demantovao ovakve tvrdnje i kratko rekao da se hapšenje još nije desilo i da se i dalje pregovara.
Drama oko hapšenja osumnjičenog za ubistvo troje dece i rabina traje od ranih jutarnjih sati u sredu, 21. marta, kada je oko 300 pripadnika specijalnih jedinica opkolilo zgradu u koju se osumnjičeni zatvorio.
Svi stanari te zgrade su evakuisani, a stanarima lokalnih kuća i zgrada je rečeno da ostanu u svojim domovima.
Nekoliko sati nakon početka opsade zgrade, francuski ministar policije je rekao da je Mohamed Mera najavio da će se predati posle podne. Vlasti su tom prilikom istakle da su odlučne da uhapse osumnjičenog živog, kako bi odgovarao pred sudom.
Osumnjičeni je međutim nešto kasnije iznenada bio prekinuo pregovore sa policijom. Neki mediji su naveli da je čak bio rekao da se neće živ predati.
„Otići ću u zatvor uzdignute glave ili ću umreti sa smeškom“, rekao je navodno Mohamed Mera u razgovoru s televizijskom ekipom France24. Nije poznato kako je ta ekipa s njim stupila kontakt, piše YnetNews.com.
Pregovori sa njim su kasnije nastavljeni.
Tokom opsade zgrade u jutarnjim satima došlo je do razmene vatre i tom prilikom je povređeno troje policajaca. „Kada su se policijaci približili njegovim vratima on je odmah pucao kroz njih. Jedan policajac je povređen i u životnoj je opasnosti“, rekao je ministar Gean. Prema njegovim rečima, osumnjičeni muškarac bacio je pištolj kroz prozor zgrade u zamenu za komunikaciono sredstvo. Međutim, on kod sebe još drži uzi, kao i kalašnjikov, i drugu vrstu oružja, dodao je ministar.
Brat osumnjičenog je uhapšen. Majka je dovedena pred zgradu, kako bi stupila u kontakt sa sinom, ali je rekla policiji da nema više nikakvog uticaja na njega.
Prema informacijama iz Tuluza, osumnjičeni je francuski državljanin, poreklom iz severne Afrike, a francuski mediji navode da je već hapšen u Avganistanu i da je u Francuskoj pripadnik ekstremističke grupe Vitezovi ponosa.
Bio je osuđen na tri godine, međutim iz zatvora je pobegao iste godine kada su talibani napali zatvor u Kandaharu.
Osumnjičen je i za ubistvo trojice vojnika prošle nedelje i rekao je pregovaračima da je to učinio kako bi „kaznio francusku vojsku za međunarodne intervencije i patnju palestinske dece“.
Policija je serijskom ubici iz Tuluza ušla u trag preko Interneta, prenosi BFM, dodajući da je prva žrtva bila u kontaktu sa ubicom koji je nameravao da kupi njegov motor.
Žrtva je prodavala svoj motor i objasnila malu pređenu kilometražu dugim odsustvom iz zemlje zato što je službovao kao vojnik u inostranstvu. Ubica je putem elektronske pošte ugovorio sastanak, na osnovu čega je policija pronašla računar sa kojeg je poslata poruka, a koji pripada bratu osumnjičenog.
Francuz alžirskog porekla je sam rekao da je pripadnik Al Kaide. Naveo je i da se „sveti za ubijenu palestinsku decu“. Susedi su ga francuskoj policiji opisali kao sasvim normalnu i tihu osobu.
Tela četiri žrtve ubijene u ponedeljak ispred jevrejske škole u Tuluzu u Francuskoj preneta su rano jutros u Izrael, a troje dece i rabin saharanjeni su danas na groblju u Jerusalimu.
Tela tridesetogodišnjeg rabina Jonatana Sandlera, njegovih sinova Gabrijela i Arijela, starih četiri i pet godina, i sedmogodišnje ćerke upravnika škole Mirijam Monsoneg stigla su na Međunarodni aerodrom u blizini Tel Aviva. Sahrana je počela u 10 časova po lokalnom vremenu na jerusalimskom groblju „Givat Šaul“, naveli su izraelski zvaničnici. Rabinova udovica, Izraelka, koja ima još jedno malo dete i trudna je, izjavila je da želi da se vrati u Izrael odakle je sa porodicom otišla u Francusku predhodne godine.
U Tel Aviv je stigao i francuski ministar spoljnih poslova Alen Žipe sa oko 50 članova porodica, rođaka i prijatelja žrtava dva dana pošto su četiri osobe ubijene u jevrejskoj školi u Tuluzu.
Opraštajući se od žrtava, predsednik izraelskog parlamenta Ruven Rivlin je rekao da je napad u Tuluzu inspirisan od strane „divljih životinja ludih od mržnje“ koji „ne prave razliku između Jevreja u Izraelu ili u Francuskoj, ni između ortodoksnih i sekularnih Jevreja“.
On je dodao da Izrael mora da osigura da Jevreji žive bilo gde na svetu.
„Oni dobro znaju da smo svi mi braća“, kazao je Rivlin, dodavši da onaj ko „teži da opravda mržnju mora znati da je mržnja bezumna“.
Palestinska uprava odbacila je tvrdnje da su ubistva u jevrejskoj školi u Tuluzu počinjena u znak osvete zbog sudbine palestinske dece.
„Krajnje je vreme da ti kriminalci prestanu da svoje terorističke akcije izvode u ime Palestine i da se pravdaju da štite dečju stvar, iako ta ista deca samo žele pristojan život za sebe i svu decu sveta“, navodi se u saopštenju iz kancelarije palestinskog premijera Salama Fajada.
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve