Loader

Zbogom cigaretama u javnim prostorijama

09.april,23:15

U Skupštini održana rasprava o Predlogu Zakona o zaštiti stanovništva od duvanskog dima

Dan nakon što su pojedini poslanici (i jedan ministar) u Parlamentu razmenjivali uvrede na način na koji bi se postideo svaki iole pristojan čovek, u skupštini se raspravljalo o novom Zakonu o zaštiti stanovništva od duvanskog dima. Ministarstvo zdravlja, koje je do sada bilo u prvom redu u donkihotovskoj borbi protiv pušenja, u četvrtak, 8. aprila je u Parlamentu naišlo na podršku mnogih.

Iako su se prošle nedelje mogle čuti različite izjave pasioniranih pušača, koji nisu želeli da izigravaju licimere kada je ova tema po sredi, većina srpskih poslanika podržava novi zakon koji će značiti „zbogom“ duvanskom dimu u mnogim institucijama u kojima se cigareta pali u slast.

Novi zakon predviđa da pušači imaju pravo na prostoriju, ali takve prostorije neće

biti u objektima rezervisanim za državnu upravu i lokalnu samoupravu, zdravstvenu zaštitu, vaspitanje, obrazovanje, brigu o deci, socijalnu zaštitu, kulturu, sport, rekreaciju, promet lekova, društvenu ishranu, medije gde se vrši snimanje, sastanke i javna okupljanja.

Dakle, nema više paljenja cigarete ni u taksiju, ni u školi (što je mnogima prvi refleks uoči i nakon roditeljskog sastanka), pauze između činova u pozorištu takođe postaju besmislene, pošto ni u ovoj instituciji pušenje neće biti dozovoljeno, kao što ga neće biti ni u domovima zdravlja, ni u čekaonicama, ni na stanicama gde se u cigaretama meri vreme (jedna cigareta jednako deset minuta čekanja, u proseku), kao ni u javnom prevozu, što će biti velika muka za vozače GSP-a koji za sada sebi dopuštaju tu privilegiju.

Od zabrane se izuzimaju ugostiteljski objekti, u kojima, u zavisnosti od površine, upotreba duvana može biti dozvoljena. Tako, na primer, u kafanama koje imaju više od 80 kvadrata, bar 50 mora biti nepušački deo. Ugostitelji koji imaju prostore manje od 80 kvadrata, mogu izabrati da „cela teritorija“ bude sa dimom ili bez njega, a znakovi koji

pokazuju gde sme, a gde ne sme da se puši, moraju biti vidni.

Za nepoštovanje odredaba predviđene su kazne od pet hiljada do milion dinara. Zakon predviđa da će oni koji budu pušili na radnom mestu ili u prostoriji gde se održavaju sastanci, morati da plate 5000 dinara. Ukoliko se ne sprovedi zabrana pušenja u zatvorenom javnom prostoru, novčana kazna za pravno lice biće između 500.000 dinara i milion dinara, a odgovorno lice kažnjava se novčanom kaznom u iznosu od 30.000 dinara do 50.000 dinara.

I dok predsednik Nove Srbije, Velimir Ilić, kao zakleti nepušač koji, kako kaže, dim organski ne podnosi, podržava predlog novog zakona, većina opozicije neće glasati za ovaj pravni akt. Poslanik DSS Zoran Šami je filozofski primetio da je „pušenje porok, ali da su ljudi koji nemaju nijedan porok malo dosadni“.

Potpuna zabrana pušenja odnosiće se i na Skupštinu Srbije. Do sada su, zbog paljenja cigareta tamo gde se ne sme, sa po pet hiljada dinara kažnjeni samo dva poslanika i jedna službenica.

Zabrana pušenja u parlamentu će svakako podići nervozu u tom, inače, osetljivom radnom kolektivu. Biće sve samo ne dosadno.

O tome šta se sve krije u cigaretama, kakve posledice ima duvanski dim po zdravlje dece i šta o pušačima kažu lekari, pročitajte u jednom od ranijih brojeva „Vremena zdravlja“ (PDF).

Poslednje izdanje

Ličnosti godine: Pobunjeni studenti, kolektivni intervju

Sada je red i na vas Pretplati se
Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve