Najviše polemike o mandatu poslanika, najviše opaski na račun postrojavanja garde pred skupštinom, glavna novost budžetska samostalnost skupštine
24. februar
Poslanici su u utorak 23. februara završili načelnu raspravu o Predlogu zakona o Narodnoj skupštini, a u četvrtak, 25. februara, razmatraće amandmane na taj zakonski predlog. Najvažnija promena koju zakon donosi je budžetska samostalnost skupštine i njena nezavisnost od vlade.
Poslanici SRS, DSS, NS i LDP najavili su da neće podržati predloženi akt, dok su naprednjaci kazali da zakon nije zaslužio podršku te stranke, ali da će možda i glasati za njega ako budu usvojeni njihovi amandmani.
Najviše sporenja bilo je oko odredbi koje regulišu ko raspolaže poslaničkim mandatima, partija, ili poslanik. Srpska radikalna stranka se zalaže da prednost ima partija. Oni su za to da poslaničku grupu u skupštini mogu da formiraju samo partije koje su učestvovale u izborima, a ne poslanici po svojoj volji, što je odraz njihovog spora s naprednjacima kojima osporavaju legitimitet. Radikali su naglašavali i to da su poslanici izabrani na listama svojih partija, da su se birači odlučivali na osnovu partijskih programa, da i u britanskom parlamentarnom sistemu gde se poslanici biraju po većinskom sistemu postoji lojalnost poslanika svojim partijama, da u mnogim parlamentima postoji takozvani «bič», šef poslaničke grupe koji obezbeđuje disciplinu, da se na taj ili neki drugi način i u drugim parlamentima obezbeđuje da poslanici jedne partije glasaju jednoglasno, pa da na osnovu toga partije treba da raspolažu poslaničkim mandatima.
XV. IMOVINA I FINANSIRANJE NARODNE SKUPŠTINE
Član 64.
Za ostvarivanje svojih nadležnosti Narodna skupština koristi sredstva obezbeđena u budžetu Republike Srbije i sredstva u svojini Republike Srbije.
Narodna skupština upravlja sredstvima iz stava 1. ovog člana u skladu sa propisima o budžetskom sistemu i propisima o sredstvima u svojini Republike Srbije, ako ovim zakonom nije drukčije uređeno.
1. Imovina
Član 65.
Narodna skupština upravlja imovinom koja joj je neophodna za ostvarivanje svojih nadležnosti.
…
2. Finansiranje Narodne skupštine
Član 66.
Narodna skupština samostalno utvrđuje i raspolaže sredstvima za rad Narodne skupštine (u daljem tekstu: skupštinski budžet).
Skupštinski budžet je sastavni deo budžeta Republike Srbije.
Vlada ne može bez saglasnosti predsednika Narodne skupštine obustaviti, odložiti ili ograničiti izvršavanje skupštinskog budžeta.
Predsednik Liberalno-demokratske partije Čedomir Jovanović se pak zalaže za ukidanje blanko ostavki kojima se poslanici odriču prava na raspolaganje mandatima u korist partije na čijoj su listi izabrani. LDP umesto toga predlaže politički dogovor parlamentarnih stranaka o tome da svoje interese neće ostvarivati na račun drugih partija (čitaj: da neće u svoje redove primati poslanike disidente iz drugih partija).
U ime predlagača zakona šef poslaničke grupe ZES Nada Kolundžija je podsećala da je ovo pitanje definisano ustavom i da predlagači nisu mogli da izađu iz tog okvira, bez obzira što su imali želju da predlože rešenje koje bi išlo u korist samostalnosti poslanika u odnosu na stranku.
Šef poslaničke grupe Napred Srbijo Tomislav Nikolić ocenio je da je predloženi zakon nastavak srpskog parlamentarizma u „jednom lošem vidu“, kao i da bi mogao da znači „ustanovaljavanje partijskog parlamentarizma“. Nikolić je podsetio da je poslednji ustavni rok za donošenje ovog zakona bio 31. decembar 2008. godine, kao rok za usklađivanje svih postojećih zakona i donošenje zakona koji je novi Ustav predvideo, a među njima je zakon o Narodnoj skupštini, ali da predloženi zakon nije zaslužio podršku Srpske napredne stranke i dodao da su podneli amandmane „koji delimično otklanjaju nedostatke“, kojima se, na primer, predlaže brisanje odredbe koja previđa postojanje Kolegijuma Narodne skupštine koji čine šefovi poslaničkih grupa, predsednik i potpredsednici skupštini, a pre svega i propisivanje zakonske obaveze da skupštinski prenosi budu prenošeni na RTS-u.
Član 14.
Na početku prve sednice Narodne skupštine, na početku i završetku redovnog zasedanja Narodne skupštine, prilikom polaganja zakletve predsednika Republike i prilikom polaganja zakletve Vlade, počasna jedinica Vojske Srbije raspoređuje se ispred glavnog ulaza u Dom Narodne skupštine.
Počasna jedinica Vojske Srbije i vojni orkestar mogu učestvovati i u drugim aktivnostima Narodne skupštine na predlog predsednika Narodne skupštine.
Počasne jedinice Vojske Srbije i vojnog orkestra u slučajevima iz st. 1. i 2. ovog člana postupaju u skladu sa pravilima službe Vojske Srbije.
Zamenik šefa Poslaničke grupe Demokratske stranke Srbije (DSS) Radojko Obradović rekao je da predložena rešenja u zakonu neće pomoći da se podigne ugled Skupštine i neće doprineti da ona radi bolje, „nego će samo dodatno stvoriti ružnu sliku o parlamentu“, a poslanik ove stranke Zoran Šami je naglasio da ova stranka nije podnela amandmane pošto ima bolji predlog. Predlog dvadesetjednog poslanika DSS-a je bio predat skupštini 6. marta 2009, ali nije dobio potrebnu većinu da bi bio uvršten u dnevni red.
Čini se da je najviše sarkastičnih primedbi bilo na predlog da se početak skupštine obeležava prisustvom Garde, a bilo je i polemika o tekstu zakletve između radikala i potpredsednice skupštine Gordane Čomić i predlagača zakona Nade Kolundžije. Čomićeva je opominjala radikale da ne pominju versku opredeljenost u tom kontekstu zato što je Srbija po ustavu laička država, a radikali su se pozivali na slobodu savesti i na to da zakletva pred građanima nije dovoljna, već da mora da postoji strah od jačeg autoriteta i od moralne kazne. Uzgred su podsećali, očito ciljajući na naprednjake, odbegle iz SRS, su se neki poslanici zakleli bogom i svetim Savom na vernost svojoj partiji, pa zakletvu ipak prekršili.
Poslanici SRS i DSS-a su zamerali što se u tekstu zakletve poslanici svečano obavezuju samo da će braniti ljudska i manjinska prava i građanske slobode, istinu i pravdu, ali ne i državu Srbiju i njenu celovitost.
Mandat poslanika
Član 37.
Narodni poslanik slobodno raspolaže svojim mandatom u skladu sa Ustavom i zakonom kojim se reguliše izbor narodnih poslanika.
Član 38.
Narodni poslanik se opredeljuje, istupa i glasa po sopstvenom uverenju.
Zakletva
Član 17.
Nakon donošenja odluke o potvrđivanju mandata narodni poslanici polažu zakletvu čiji tekst glasi:
„Zaklinjem se da ću dužnost narodnog poslanika obavljati predano, pošteno, savesno i verno Ustavu, braniti ljudska i manjinska prava i građanske slobode i po najboljem znanju i umeću služiti građanima Srbije, istini i pravdi!“
Ličnosti godine: Pobunjeni studenti, kolektivni intervju
Sada je red i na vas Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve