Loader

Zabranjena Parada ponosa

27.septembar,19:45

Umesto Parade ponosa u Beogradu u petak 27. septembra protest bez incidenata FOTOGALERIJA

Šetaće 365 dana u godini...

U petak 27. septembra ko 22 časa, tajnim SMS-ovima i mailovima, organizatori Parade ponosa proširili su vest da će se ipak okupiti ispred zgrade Vlade u 23 časa. Stotinak građana, praćenih jakim policijskim snagama, zaputilo se sa te lokacije u protestnu šetnju do Doma Narodne skupštine. Na raskrsnici ulica Kneza Miloša i Kralja Milana, kordon je pokušao da ih spreči, ali ubrzo se povukao. Organizatori su najavili da će „šetati 365 dana u godini, dok ne budu garantovana njihova prava“. Protestno okupljanje pristalica Parade ponosa nakratko je stvorilo sapbraćajnu gužvu u centru Beograda.

Dopunjeno 28. 9 u 0:02

Na Sednici Biroa za koordinaciju službi bezbednosti radi sumiranja bezbednosnih procena pre odlučivanja , o tome da li će u subotu 28. septembra biti dozvoljeno održavanje Parada ponosa, šest članova glasalo je „za“, a šest „protiv“. Sednici Biroa prisustvovali su premijer Ivica Dačić i potpredsednik Vlade Aleksandar Vučić.

Po rečima premijera Dačića neposredno po okončanju rasprave na sednici Biroa, nadležna policijska stanica u Beogradu donosi rešenje o zabrani održavanja Parade ponosa zbog procene da može doći do ugrožavanja bezbednosti građana i javnog reda i mira.

U trenutku održavanja sednice Biroa policijski odredi sa opremom za razbijanje demonstracija prisutni su u ulicama Kralja Milana, Kneza Miloša, Admirala Geprata, u blizini Vlade Srbije, u Knez Mihailovoj. U to vreme u centru Beograda održavana je porodična šetnja Pokreta Dveri, koji se protivi održavanju Parade ponosa. Da je Biro za kkordinacije dao „zeleno svetlo“ Paradu ponosa bi obezbeđivalo 6.500 policajaca od kojih bi 2.700 njih došlo iz unutrašnjosti, rečeno je Tanjugu u MUP-u.

To je za gotovo 1.500 policijaca više u odnosu na broj koji je obezbeđivao paradu 2010. godine, kada je došlo do teških incidenata u kojima je povređeno oko 150 ljudi. Godinu dana posle tog incidenta u 30. septembru 2011.

Ministarstvo unutrašnjih poslova Srbije takođe je zabranilo sve skupove koji su tada najavljeni Porodičnu šetnju organizacije Dveri,, šetnju Udruženja „Istinoljublje“, skup „Obraza“ Molitveni hod. Godine 2012. Parada ponosa je takođe bila zabranjena.

Pojačano prisustvo policije

Da bi se sprečili eventualni pokušaji okupljanja posle otkazivanja svih skupova, zakazanih za subotu, 28. septembar 2013. tog dana je pojačano prisustvo policije oko državnih institucija – zgrada Vlade Srbije, Doma Narodne Skupštine, Predsedništva na Andrićevom vencu, kao i oko parka Manjež, Saborne crkve, Etnografskog muzeja i stare zgrade ambasade SAD u ulici Kneza Miloša.

Dopunjeno 28. 9.

Reakcije

File: Propuštena prilika

Evropski komesar za proširenje Štefan File ocenio je da su srpske vlasti zabranom Parade ponosa u Beogradu treću godinu za redom propustile priliku da pokažu da poštuju temeljna ljudska prava. Poštovanje prava na slobodu okupljanja i izražavanja su posebno važna u kontekstu pristupnih pregovora Srbije i u okviru procesa skrininga za poglavlja 23. o pravosuđu i osnovnim pravima, naveo je File u saopštenju.

„Kao komesar za proširenje EU, u obavezi sam da tražim od zemalja kandidata da potpuno prihvate vrednosti poput slobode okupljanja i slobode izražavanja koje su u temelju na kojem je projekat Evropske unije izgrađen“, naveo je File u saopštenju. On je naveo da Evropska komisija očekuje da vlada Srbije preduzme sve neophodne korake da ispita pretnje nasiljem upućene Paradi ponosa i preduzem neophodne mere da osigura da se sloboda okupljanja i izražavanja ubuduće potpuno poštuju.

Ambasada SAD: Veliko razočarenje

Američka ambasada u Beogradu izrazila je večeras „veliko razočaranje“ zbog odluke srpskih vlasti da zabrani Paradu ponosa.

„Sloboda govora, sloboda okupljanja i sloboda uzdruživanja su srž ljudskih prava, i zaštita i obezbeđivanje svakog građanina je osnovna odgovornost demokratske vlade“, navodi se u saopštenju ambasade SAD. Američka ambasada je „snažno osudila“ i pretnje nasiljem učesnicima Parade ponosa, uz ocenu da „nasilje i pretnje nemaju mesta u demokratskom diskursu“. „Veoma smo razočarani odlukom Vlade Srbije da zabrani beogradski Prajd 2013 zakazan za subotu 28. septembar“, navodi se u saopštenju ambasade SAD.

Brigita Olson: Korak nazad

Švedska ministarka za evropska pitanja Birgita Olson, koja je trebalo da bude jedna od glavnih govornika na sutrašnjoj Paradi ponosa, izjavila je večeras u Beogradu da je Vlada Srbije odlukom da ne dozvoli Paradu ponosa propustila veliku priliku da pokaže da je spremna da u potpunosti poštuje ljudska prava.

„Izuzetno sam razocarana i veoma mi je žao što je Parada ponosa otkazana. Ovo je propuštena prilika za srpsku vladu da pokaže da je spremna da u potpunosti postuje ljudska prava“, rekla je Olsonova u Beogradu za Švedski radio posla odluke Vlade Srbije da iz bezbednosnih razloga ne dozvoli održavanje za sutra zakazane Parade ponosa u Beogradu. Upitana da li će takva odluka uticati na pregovore Srbije sa EU, ona je istakla da je „održavanje Parade ponosa zajedno s reformom pravne države i slobodom medija u srži evropske politike prema Srbiji“ i da je jasno da će to svakako biti „veliki korak unazad za Srbiju“.

Policijski sindikat: Podrška zabrani

Policijski sindikat Srbije (PSS) saopštio je danas da podržava odluku Biroa za koordinaciju službi bezbednosti da ne dozvoli održavanje Parade ponosa u Beogradu.

„Podržavamo ovu odluku jer da se Parada ponosa održala, prema bezbednosnim procenama, nastala bi velika materijalna šteta i bio bi povređen veliki broj ljudi, među kojima najviše policajaca“, navodi se u saopštenju PSS koje potpisuje predsednik PSS Veljko Mijailović.

Dopunjeno 28. septembra u 0:09

Poslednje izdanje

Ličnosti godine: Pobunjeni studenti, kolektivni intervju

Sada je red i na vas Pretplati se
Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve