Dovođenje u red pravosuđa i tužilaštva, promene Krivičnog zakonika i uspostvljanje istinske vladavina prava u zemlji, pođednako su važna pitanja za Srbiju, koliko i normalizacija odnosa sa Kosovom, tvrdi Kacin
U predlogu zaključaka o napretku dijaloga Srbije i Kosova, koji će Evropski savet razmatrati u ponedeljak, 10. decembra, navodi se da će Srbija datum početka pregovora o pridruživanju dobiti ako razgovori budu nastavljeni u smeru rešavanja problema na „zadovoljavajući“ način.
„Savet pohvaljuje premijere Ivicu Dačića i Hašima Tačija zbog angažmana u dijalogu Beograda i Prištine i podseća Evropsku komisiju da je pozvana da sačini izveštaj čim oceni da je Srbija postigla očekivani stepen saglasnosti sa kriterijumima za članstvo“, kaže se u nacrtu predloga ovog zaključaka.
Među uslovima, koje je Savet definisao u decembru 2011, a zatim potvrdio u martu ove godine, pominju se „vidljiv i održiv napredak odnosa sa Kosovom, primena svih postignutih dogovora, napredak u nalaženju rešenja za telekomunikacije i puna saradnja s Euleksom“.
U nacrtu zaključka se posebno spominje neophodnost pune saradnje Beograda sa specijalnim timom Euleksa koji istražuje navode izvestioca Saveta Evrope Dika Martija o ilegalnoj trgovini ljudskim organima tokom i nakon ratnih sukoba na Kosovu.
Pored toga, Savet očekuje od Beograda i Prištine da ubrzaju napore da reše sva sporna pitanja uz dodatak da će na proleće sledeće godine biti procenjen napredak u dijalogu, sa izgledima da se u junu otvore pregovori o pridruživanju.
Nacrt predloženih zaključaka treba da prođe potvrdu Ministarskog saveta u ponedeljak i utorak, a zatim će ga 13. i 14. decembra razmatrati šefovi država i vlada na samitu Evropske unije u Briselu, pa je moguće da u tom procesu dođe do manjih, a ne i bitnih izmena do zvaničnog usvajanja predloženih zaključaka.
Izvestilac Evropskog parlamenta Jelko Kacin naveo je u intervjuu koji je dao „Politici“ da u ovom momentu odluke Evropskog saveta o datumu početka pregovora Srbije sa EU nema. „Države članice još usaglašavaju zajedničke poglede“, rekao je Kacin.
On je rekao da je i za Srbiju moguć „crnogorski scenario“ jer je ta država u decembru 2011. godine dobila takozvani uslovni datum za početak pregovora, a dogovoreno je da ukoliko ispuni neke konkretne kriterijume da pregovori bi se otvorili u junu 2012. Kada je Crna Gora ispoštovala data obećanja, dodao je Kacin, to se i desilo. Takav scenario je vrlo verovatan i u slučaju Srbije.
Kacin je rekao da je potrebno da se nastavi sa punom primenom dogovora iz dijaloga Beograda i Prištine. „Otvaranje kancelarija za kontakt u Beogradu i Prištini će umnogome olakšati komunikaciju i rasteretiće političke odnose. Susret predsedika Srbije i Kosova bi takođe bio veliki korak napred koji bi pokazao da je proces normalizacije nepovratan. Iskreno se nadam da će se predsednici videti još u ovoj godini. Tu je i pitanje nestalih koje je jedna od tema dijaloga“, naveo je Kacin.
Međutim, Kacin je istakao da Srbija pored toga mora da učini i maksimalan napor da dovede u red svoje pravosuđe i tužilaštvo, izvrši adekvatne promene Krivičnog zakonika i da radi na tome da se uspostvi istinska vladavina prava u zemlji. To je, kako je naveo, pođednako važno pitanje za Srbiju, koliko i normalizacija odnosa sa Kosovom. Jedino profesionalno i nezavisno pravosuđe može da se izbori sa sistemskom korupcijom, smatra izvestilac Evropskog parlamenta.
r.s.v.
Vanredna sednica Visokog saveta tužilaštva
Tužioci bez zaštite od Vučićevih pritisaka Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve