Loader

Usvojena rezolucija o Kosovu

09.septembar,21:32

Na burnoj sednici Generalne skupštine UN-a usvojena rezolucija o Kosovu

Završena sednica UN-a

9. septembar

Generalna skupština UN usvojila rezoluciju o Kosovu koju je podnela Srbija uskladivši prethodnu verziju s Evropskom unijom. Rezolucija je u četvrtak 9. septembra usvojena bez glasanja. Sednica GS UN kasnila je više od dva sata, jer su se kosovski Albanci pojavili u sali, a nisu bili pozvani ni od jedne države članice UN. Predstavnici Srbije a zatim i Rusije zahtevali da kosovski Albanci napuste salu, što oni nisu učinili, odbijajući da uđu u sastav bilo čije delegacije. Spor je razrešen tako što su SAD, Nemačka, Britanija, Italija i Francuska pozvale predstavnike kosovskih Albanaca kao goste.

Pre glasanja ministar spoljnih poslova Srbije Vuk Jeremić rekao je da Srbija neće priznati nezavisnost Kosova i pozvao je skupštinu UN da aklamacijom usvoji rezoluciju koju je Srbija podnela zajedno sa 27 članica Evropske unije od kojih su 22 države priznale nezavisnost Kosova, a pet to nisu učinile. Istakao je da je predložena rezolucija fundamentalno statusno neutralan dokument.

Iz izlaganja posle usvajanja rezolucije vidljivo je da su u UN ostale razlike koje su postojale pre rezolucije. Predstavnici Azerbejdžana, Venecuele, Rusije, Indije, Brazila i Indonezije izjašnjavali su se protiv jednostrane secesije i naglašavali da Rezolucija 1244 ostaje na snazi. Predstavnici SAD, Albanije, Turske i Perua govorili su u korist kosovske nezanisnosti. Svi su pozdravili okrenutost ka pregovorima.

Vlada Srbije donela je 8. septembra odluku da Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija predloži rezoluciju koju je Srbija usaglasila sa svih 27 članica zemalja Evropske unije. Na osnovu te odluke, Ministarstvo spoljnih poslova dostavilo je Generalnoj skupštini UN tekst te Rezolucije.

Predsednik Boris Tadić izjavio je da je zajednička rezolucija proizvod rada i konsenzusa različitih stavova zemalja, onih koje su priznale nezavisnost Kosova, onih zemalja koje nezavisnost nisu priznale i Srbije, koja na miran i diplomatski način brani svoje legitimne nacionalne interese.

„Zajednički imenitelj koji je postignut, plod je kompromisa koji podrazumeva da je, posle odluke Međunarodnog suda pravde, pronađena formula kojom se otvara dijalog o budućim rešenjima, koja se poziva na Povelju Ujedinjenih nacija i koja ne sadrži priznanje nezavisnosti Kosova ni na koji način“, rekao je predsednik Srbije.

Tadić je istakao da se do usaglašenog teksta rezolucije došlo sa iskrenom željom da se sva pitanja rešavaju u partnerskom odnosu sa EU i svim drugim važnim međunarodnim faktorima, saopštila je Pres služba predsednika Srbije.

Prema njegovim rečima, proces usaglašavanja rezolucije sa EU je počeo još 26. jula, kada je bila sednica Skupštine Srbije na kojoj je i obećao razgovor sa EU i ostalim važnim faktorima u međunarodnoj zajednici.
„Stalni kontakti sa predsednicima i premijerima pet zemalja, članica EU, koje nisu priznale nezavisnost Kosova i rad na predlogu sa predstavnicima svih drugih zemalja, doveli su do kompromisa i zajedničke rezolucije Srbije i EU, koja će omogućiti dijalog za rešenje kosovskog pitanja koje će biti potvrđeno u Savetu bezbednosti UN“, poručio je srpski predsednik.
Pada u oči da je u novom tekstu izostala rečenica iz preambule prvobitne verzije srpske rezolucije: «Vodeći računa o činjenici da jednostrana secesija ne može biti prihvatljiv način za rešavanje teritorijalnih pitanja…»

O političkim okolnostima povodom usaglašavanja srpsko-evropske rezolucije čitajte u ovom broju „Vremena“ od 9. septembra.

U saopštenju Vlade se navodi da je taj dokument kompromis koji je Srbija postigla u saradnji sa EU i u potpunosti je u skladu sa odlukom Narodne skupštine Republike Srbije od 26. jula 2010. godine. Pre toga, predsednik Srbije i visoka predstavnica EU nastojali su da usaglase stavove Srbije i EU o rezoluciji o Kosovu, koja će se naći pred Generalnom skupštinom Ujedinjenih nacija, 9. septembra.

***

Tekst Rezolucije Republike Srbije usaglašen sa EU koji je podnet Generalnoj skupštini UN glasi:

„Generalna skupština,

a) Svesna ciljeva i principa Ujedinjenih Nacija;

b) Uzimajući u obzir njene funkcije i ovlašćenja na osnovu Povelje Ujedinjenih Nacija;

c) Podsećajući na njenu Rezoluciju 63/3 od 8. oktobra 2008. kojom se traži od Međunarodnog suda pravde da svoje savetodavno mišljenje u vezi sa sledećim pitanjem: “Da li je jednostrano proglašenje nezavisnosti od strane privremenih institucija samouprave na Kosovu u skladu sa međunarodnim pravom?;

d) Primivši sa uvažavanjem savetodavno mišljenje Međunarodnog suda pravde od 22. jula 2010 o tome da li je jednostrano proglašenje nezavisnosti u skladu sa međunarodnim pravom kada je u pitanju Kosovo i nakon pažljivog razmatranja istog, uključujući i pitanja o kojima je dato mišljenje;

e) Prima k znanju sadržaj savetodavnog mišljenja Međunarodnog suda pravde o tome da li je jednostrano proglašenje nezavisnosti u skladu sa međunarodnim pravom kada je u pitanju Kosovo, kao odgovor na zahtev Generalne Skupštine;

f) Pozdravlja spremnost Evropske Unije da olakša proces dijaloga između strana. Proces dijaloga bi sam po sebi bio faktor mira, bezbednosti i stabilnosti u regionu. Ovaj dijalog bi imao za cilj da unapredi saradnju, ostvari napredak na putu ka Evropskoj Uniji i poboljša živote ljudi“.

***

Tekst rezolucije koji je Misija Srbije pri OUN podnela 28. jula u vezi sa tačkom 77. dnevnog reda 64. zasedanja Generalne skupštine, a koji se na osnovu dogovora sa EU menja, glasio je:

„Zahtev da Međunarodni sud pravde donese savetodavno mišljenje o tome da li je jednostrano proglašenje nezavisnosti Kosova u skladu sa međunarodnim pravom“

Generalna skupština,

Rukovođena principima sadržanim u Povelji Ujedinjenih nacija,

Imajući u vidu svoje funkcije i ovlašćenja na osnovu Povelje Ujedinjenih nacija,

Podsećajući na svoju rezoluciju 63/3 od 8. oktobra 2008,

Svesna da nije postignut dogovor između strana o posledicama jednostranog proglašenja nezavisnosti Kosova od Srbije,

Vodeći računa o činjenici da jednostrana secesija ne može biti prihvatljiv način za rešavanje teritorijalnih pitanja,

1. Prima na znanje Savetodavno mišljenje Međunarodnog suda pravde doneto 22. jula 2010. o tome da li je jednostrano proglašenje nezavisnosti Kosova u skladu sa međunarodnim pravom,

2. Poziva strane da pronađu uzajamno prihvatljivo rešenje za sva otvorena pitanja putem mirnog dijaloga, u interesu mira, bezbednosti i saradnje u regionu,

3. Odlučuje da uključi u privremeni dnevni red 66. zasedanja tačku pod nazivom: „Dalje aktivnosti posle donošenja savetodavnog mišljenja Međunarodnog suda pravde o tome da li je jednostrano proglašenje nezavisnosti Kosova u skladu sa međunarodnim pravom.“

Poslednje izdanje

Intervju: Ivan Ergić

Individualni otpori su jalovi i samodopadni Pretplati se
Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve