Loader

Umro Tomislav Gotovac

26.jun,20:08

Konceptualni umetnik, pionir performansa, filmski reditelj, glumac u filmu Plastični Isus Lazara Stojanovića preminuo u 73. godini

Konceptualni umetnik, glumac, performer, multimedijalni i konceptualni umetnik i reditelj avangardnih filmova Tomislav Gotovac (73) umro je u petak 25. juna uveče u zagrebačkoj bolnici Rebro.

Gotovac je rođen 1937. u Somboru u Vojvodini, a 1941. preselio se s roditeljima u Zagreb gde završava osnovnu školu i gimnaziju. Izlagao je na brojnim samostalnim i grupnim izložbama u zemlji i svetu, a 2007. godine Hrvatsko društvo likovnih umetnika dodelilo mu je nagradu za životno delo.

Završio je režiju na Akademiju dramskih umetnosti u Beogradu kod profesora Aleksandra Petrovića, ali zbog filma Lazara Stojanovića „Plastični Isus“ iz 1972, u kojem je igrao, zabranjeno mu je da diplomira sve do 1976. godine. Te godine vratio se u Zagreb gde je proveo ostatak života.

Gotovac je svoj prvi film „Smrt“ snimio 1962. godine u Kinoklubu Zagreb, čiji je bio i jedan od vodećih autora.

Paralelno sa filmom, bavio se i performansom, počev od „Pidžama+četkica za zube“, koji je izveo 1954. u Mostaru.

Godine 1964. uradio je svoje prve kolaže.

Prvu fotografsku seriju priredio je 1960. godine u Zagrebu.

Neki od hroničara njegovu karijeru nazivaju anarhofilmskom. Počeo je ranih 60-ih godina, serijom fotografija, i kolaža, a zatim i izvodi mnogobrojne performanse i snima eksperimentalne filmove – snimke fotografija „Smrt“, 1962. i „Prije podne jednog fauna“ (1963.) eksperimentalni dokumentarac sastavljen od tri sekvence snimane fiksnom kamerom (bolnički balkon s pacijentima, zid i ulično raskrižje). Kao statista sa „posebnim zadatkom“ nastupao je u nizu filmova autora kao što su Lordan Zafranović, Zoran Tadić, Franci Slak, Dušan Makavejev i Bata Čengić. Gotovac je decenijama sarađivao i sa Akademskim kino klubom / Akademskim filmskim centrom pri Domu kulture Studentski grad, u čijoj je produkciji snimio 2006. „Remake“ – rimejk tri eksperimentalna filma koja je sredinom 60-ih uradio u Beogradu, u produkciji Akademskog kino kluba (Pravac, Kružnica i Plavi jahač). Filmovima poput „Kružnice“ (Jutkevitch-Count), „Pravca“ (Stevens-Duke), „Plavog jahača“ (Godard-art) (svi iz 1964.) približava se američkim avangardistima.

Smatraju ga pionirom performansa koji je inspirisao generacije nakon njega (kažu i Marinu Abramović).

Godine 1971. nag je pretrčao Sremsku ulicu u Beogradu, što je ponovio i deset godina kasnije na zagrebačkoj Ilici performansom „Zagrebe, ja te volim“. Tada je trčao nag po centru grada i ljubio asfalt. Svoje avangardne filmove i performanse prikazivao je po čitavom svetu, a između ostalih i u Dablinu, Londonu, Moskvi, Berlinu, Kjotu, Njujorku, Varšavi, Beču, Ljubljani… Promenio je ime Tomislav Gotovac u Antonio Lauer. Pred smrt njegovi radovi su izloženi i u pariskom centru Žorž Pompidu.

Poslednje izdanje

Srbija pod nadstrešnicom

Zašto je pao Goran Vesić Pretplati se
Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve