Loader

Uhapšen pomoćnik Milutina Mrkonjića

31.mart,14:58

Pomoćnik ministra za infrastrukturu Milorad Ilić i načelnik kolubarskog okruga Milivoje Obrenović, ina;e kadar G17 plus, uhapšeni su 30. marta zbog sumnje da su zloupotrebama tokom privatizacije „Jablanice“, oštetili to valjevsko preduzeće za više od dva miliona evra. Ilić je, posle privatizacije „Jablanice“ bio član UO ovog valjevskog preduzeća, dok je Obrenović u to vreme rukovodio filijalom tamošnje poreske policije.

Pomoćnik ministra Mrkonjića za drumski saobraćaj i član Glavnog odbora Socijalističke partije Srbije, Milorad Ilić imao je najduži mandat od svih dosadašnjih valjevskih gradonačelnika (1992-2000). Prva Ilićeva poruka kada je seo u stolicu predsednika bila je da se Valjevo neće isticati i da će ga sa Zapada vratiti u Srbiji. Valjevci ga znaju i kao „Miću Kaplara“ koji je „voleo da gradi“. Tokom njegovih mandata uređena je trgovačka Knez Miloševa ulica u Valjevu, sadašnja BID zona, što je za posledicu imalo propadanje stare čaršije Tešnjara, zbog odluke da se kroz nju propusti saobraćaj.

Osim Ilića i Obrenovića, zbog sumnji da su preduzeću „Jablanica“ AD Valjevo, naneli štetu u ukupnom iznosu od preko 2.000.000 evra, uhapšeno je još pet osoba.

Uhapšeni su sadašnji i bivši direktor tog građevinskog preduzeća, Dobrica Živanović (1958) iz Mladenovca i Saša Đoković (1972) iz Valjeva, članovi Upravnog odbora Jablanice Milka Selaković (1955) iz Valjeva, Dušan Pavković (1962) iz Vlaške i Milan Ignjatović (1960) iz Koraćice kod Mladenovca, koji je i direktor preduzeća MBR. 

Policija još uvek traga za većinskim vlasnikom Jablanice Slobodanom Radojevićem, zvanim „Boba Era“ (1968) iz Đurinaca u opštini Sopot i predsednikom Upravnog odbora Ljubomirom Mačkovićem (1946). 

Prema navodima MUP, Radojević je, pored Jablanice, većinski vlasnik preduzeća MBR i Kobest iz Mladenovca i Auto Srbije iz Beograda. Protiv njega se, zbog više krivičnih dela, vodi postupak pred Višim sudom u Beogradu. 

Krivičnom prijavom biće obuhvaćena i tri lica koja se nalaze u pritvoru – Slobodan Đoković, Biljana Živanović i Dejan Đurić, protiv kojih se vodi krivični postupak pred Višim sudom u Beogradu.

Uhapšene policija tereti da su, nakon kupovine Jablanice, krajem 2006. godine, osnivanjem novog preduzeća Jakogradnja u Mladenovcu, poslovnu zgradu, hotel i proizvodni pogon valjevske građevinske firme preneli na novo preduzeće, a vrednost uloga procenjena je daleko nižom od realne tržišne vrednosti. 

Preduzeće Jakogradnja je, potom, tu imovinu prodalo kupcima Vujić Valjevo, Auto Srbija, Kobest i MBR, i tako Jablanici nanelo štetu od 60.211.602 dinara. Osumnjičeni su tokom 2006. godine, kako tvrdi policija, zadužili Jablanicu kod većeg broja lizing kuća za kupovinu automobila, skutera, kamiona i građevinske opreme za 119.363.584 dinara. 

O toga je firma iz svojih sredstava isplatila polovinu obaveza, ali zbog blokade računa, preuzete obaveze nisu u ugovorenim rokovima izmirene. Preduzeće MBR preuzima obaveze iz lizinga, od Auto Srbije, Kobesta, auto kuće Remont iz Požarevca i Brodarstva iz tog grada, koja postaju vlasnici navedenih sredstava, plaćajući samo polovinu njihove realne vrednosti, pa je tako Jablanici naneta šteta od 61.351.514 dinara. 

Osumnjičeni Miloje Obrenović je, u novembru mesecu 2006. godine i februaru 2007.godine, kao direktor filijale Poreske uprave Valjevo, potpisao predloge za brisanje založnog prava – hipoteka nad poslovnom zgradom i proizvodnim pogonom, radi obezbeđenja naplate poreskog duga preduzeća „Jablanica“ u iznosu od 47.147.337 dinara, iako je znao da ovaj dug nije izmiren.

Na osnovu toga je Zemljišno knjižno odeljenje Opštinskog suda u Valjevu donelo rešenje o brisanju založnog prava nad nekretninama preduzeća „Jablanica“, koje su potom prodate, a time je onemogućeno plaćanje poreskog duga. 

Time je oštećen budžet Republike Srbije, a preduzeću „Jablanica“ pribavljena protivpravna imovinska korist u iznosu od 47.147.337 dinara.

Poslednje izdanje

Srbija pod nadstrešnicom

Zašto je pao Goran Vesić Pretplati se
Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve