Loader

U Egiptu islamisti slave pobedu

21.jun,10:09

Muslimansko bratstvo proglasilo pobedu kandidata Partije slobode Muhameda Mursija na predsedničkim izborima u Egiptu, izborni štab Ahmeda Šafika saopštava da je to izvrtanje izbornih rezultata. Feldmaršal Tantavi ne da vlast

Reuters: Mubarak klinički mrtav

Svrgnuti egipatski predsednik Muhamed Hosni Said Mubarak (84) je u utorak 19. juna, prebačen u bolnicu posle srčanog udara. Pola sata pre isteka tog dana, Rojters je javio da Mubarak pao u kliničku smrt. Nakon toga, vest su prenele sve svetske agencije.

Mubarakovo zdravstveno stanje se pogoršalo nakon izricanja presude i doživeo je nervni slom kada je prebačen na intenzivnu negu u zatvoru Tora u kojoj služi doživotnu robiju.

Mubarak je osuđen 2. juna zbog gušenja pobune protiv njegovog režima početkom 2011. godine u kojoj je blizu 850 demonstranata izgubilo život.
Inače, on je bio predsednik Egipta od 14. oktobra 1981. do 11. februara 2011. godine. Tog poslednjeg dana vladanja Egiptom, tadašnji potpredsednik Omar Suleiman, obavestio je javnost da Mubarak odlazi i da vlast predaje vojnom veću. Bio je to rezultat osamnaesto-dnevnog protesta egipatskog naroda protiv njega i vladajućeg režima.

r.s.v

„Hvala gospodu što je izveo egipatski narod na put slobode i demokratije i ujedinio Egipćane za bolju budućnost» uzviknuo je Muhamed Mursi proglašavajući pobedu u drugom krugu predsedničkih izbora u Egiptu 17. juna. Hiljade njegovih pristalica okupilo se na trgu Tahrir, na kome su mesecima održavane demonstracije radi svrgavanja Hosnija Mubaraka. Mark Linč, ekspert za Bliski istok s vašingtonskog univerziteta Džordžtaun, međutim konstatuje za agenciju Rojters da je to povratak na početak.

Na osnovu rezultata glasanja na više od 80 odsto biračkih mesta u Egiptu, kandidat Muslimanskog bratstva Mohamed Mursi proglasio je u ponedeljak pobedu na predsedničkih izborima tvrdeći da ima 52 odsto osvojenih glasova. Bivši premijer u vladi svrgnutog lidera Hosnija Mubaraka – penzionisani general Ahmed Šafik – osvojio je, kako javljaju agencije, oko 48 procenata glasova. Dok su islamisti slavili pobedu, Šafikov štab je negirao da je Mursi pobedio i tvrdio da Muslimansko bratstvo izvrće izborni rezultat. Izlaznost na egipatskim izborima u kojima pravo glasa ima 50 miliona ljudi, bila je manja nego u prvom krugu, kada je izašlo 46 odsto glasača.

Vojna vlast je u subotu 16. juna dan pred drugi krug predsedničkih izbora, raspustila parlament što je naišlo na žestoko protivljenje Muslimanskog bratstva koje u tom domu ima većinu, ali i na otpor drugih političkih stranaka koje su učestvovale u revolucionarnom pokretu i zbacivanju Hosnija Mubaraka.

Generali koji su faktički uveli vanredno stanje u zemlji, raspustili parlament i nametnuli privremeni ustav koji im obezbeđuje gotovo apsolutnu vlast u zemlji. Vrhovni savet oružanih snaga saopštio je da će zadržati vlast dok se ne izabere novi parlament, a izbori neće biti održani dok se ne donese novi ustav.

Agencija Rojters izveštava da je feldmaršal Husejin Tantavi, koji predsedava Vojnim savetom, nagovestio da armija, koja takođe kontroliše značajan deo egipatske ekonomije nema nameru da supstancijalnu vlast preda svom starom protivniku – Muslimanskom bratstvu.

Agencija Rojters konstatuje da zapadne sile, a i mnogi Egipćani osećaju nemir zbog rasta uticaja islamista u Kairu i u drugim novim demokratijama Arapskog proleća u Tunisu i u Libiji i da nisu spremne da sada sankcionišu egipatske generale.

Poslednje izdanje

Srbija pod nadstrešnicom

Zašto je pao Goran Vesić Pretplati se
Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve