Prvo pregovara sa koalicijom SPS-PUPS- JS, a partnere će tražiti u LDP, URS i među strankama manjina
Tekst postavljen 27.05.2012 u 21:35 dopunjem je vestima koje su u međuvremenu pristizale
Lider Demokratske stranke Boris Tadić izjavio je u intervjuu za „Večernje novosti“ da je spreman da preuzme mesto premijera, ukoliko koalicioni partneri prihvate načela, ciljeve i plan za funkcionisanje nove vlade. Agencija Tanjug je to emitovala u toku sednice Predsedništva DS u nedelju 27. maja u večernjim časovima. Sednica šireg Predsedništva Demokratske stranke, na čijem je dnevnom redu formiranje nove vlade, počela je nešto posle 18 časova u sedištu stranke u Krunskoj ulici u Beogradu u koje su došli predsednik DS-a Boris Tadić, lider Socijaldemokratske partije Srbije Rasim Ljajić, lider Lige socijaldemokrata Vojvodine Nenad Čanak, njegov stranački kolega Bojan Kostreš, Olgica Batić iz DHSS, zamenik predsednika DS-a Dragan Đilas, potpredsednici Dragan Šutanovac, Dušan Petrović, Jelena Trivan, predsednik Političkog saveta DS-a Dragoljub Mićunović i Ružica Đinđić, Nada Kolundžija, Gordana Čomić, Boško Ristić, Igor Pavličić, Zoran Alimpić, Aleksandar Šapić, Božidar Đelić, Borislav Stefanović i Goran Bogdanović.
Na kraju te sednice koja je trajala nešto duže od tri sata saopšteno je da je Demokratska stranka predložila Borisa Tadića za mandatara za sastavljanje nove vlade Srbije.
Tadić je „Novostima“ rekao da će se o formiranju vlade dogovoriti sa koalicijom SPS-PUPS-JS, a da će se sa liderom socijalista Ivicom Dačićem dogovoriti o tome s kim će još voditi razgovore o vladi. Na primedbu da je Dačić već poslao signale da su za njega neprihvatljivi partneri koji imaju drugačije viđenje rešavanja kosovskog pitanja, kao što je lider LDP Čedomir Jovanović, Tadić je rekao: «Suština politike je u mirenju razlika. Jasna proevropska politika kojom ćemo braniti i svoje legitimne nacionalne interese i naš narod na Kosovu, jedina je koja može da funkcioniše. Nadam se da ćemo pronaći partnere za takvu politiku u LDP, URS, među strankama manjina». Traži da oni koji uđu u vladu budu lojalni: «Spreman sam da vodim kabinet za koji ću znati da pri prvoj teškoći neće biti onih koji će se ponašati kao da nisu članovi te vlade…» Na pitanje da li to znači da u novoj vladi ima mesta za Mlađana Dinkića, čiji URS već uveliko ulazi u koalicije sa SNS na lokalnom nivou, Tadić je dao klišeizirani odgovor kakav je davao i prethodnih dana: „O svim kadrovskim rešenjima razgovaraćemo tek posle dogovora o principima rada vlade…“
«Nas najviše zanimaju socijalna politika i vođenje ekonomije, koja bi trebala da umesto štednje i jačanja fiskalne odgovornosti ide u pravcu ulaganja u privredni rast“, rekao je Ivica Dačić novinarima na Beogradskom sajmu, najavljujući da bi to trebalo da bude glavna tema na početku razgovora s demokratama, u ponedeljak 28. maja popodne. Uz ekonomiju Dačić je rekao da uz to, naravno, idu pitanje toka evrointegracija, zaštite nacionalnih interesa, borba protiv kriminala i korupcije. On je konstatovao da se za takvu vrstu ekonomske politike zalažu i francuski i američki predsednik.
Dačić je pre početka razgovora s demokratama naglasio da su DS i SPS stranke socijaldemokratske orjentacija i dtreba pronaći način kako da se Srbija snađe u Evropi gde je poltika neoliberazlima napuštena, a da jedino u Srbiji ekonomsko socijlana politka koju promovišu predsednici SAD i Francuske nema podršku ekonomskih stručnjaka.
Dok je funkcioner SPS-a Žarko Obradović rekao da će na sastanku biti reči i o broju ministarstava, Dačić je tvrdio, tehnička pitanja o novoj vladi nisu trenutno tema, a da jedan od mogućih problema u razgovorima sa DS može da bude ekonomski program.
„Guverner kaže da moramo da nastavimo da štedimo. Mi očito imamo u monetarnoj politici ljude koji pripadaju neoliberealnom konceptu koji je doživeo kolaps i u Evropi i u meni će imati žestokog protivnika“, rekao je Dačić naglašavajući da, da ni srpski narod „ne može više da štedi, jer nema šta“…
Tvrdi da demokrate neće u koaliciju sa naprednjacima i DSS-om, i da nije istina da Zapad na tome insistira.
Što se tiče programa vlade po Tadićevoj izjavi, «najvažniji zadatak vlade mora biti borba protiv nezaposlenosti i siromaštva, i rat protiv korupcije i kriminala. Cilj vlade je da do kraja mandata obezbedi bolji životni standard građana i reformiše državne institucije u skladu sa evropskim standardima. Naglasio je da uopšte ne veruje u ekspertsku vladu, već u političko-stručnu vladu.
Tadić je izjavio da njegov predlog za rešavanje kosovskog problema nije dobio podršku na izborima, a da je Nikolić u izbornoj kampanji naglašavao da predsednik Republike treba da vodi tehničke pregovore o Kosovu i Metohiji. „Ja u potpunosti uvažavam taj stav. Moj predlog nije dobio većinu na izborima i očekujem da predsednik Republike iznese svoj plan i preuzme svoj deo odgovornosti za vođenje politike prema Kosovu i Metohiji“, naglasio je Tadić.
Izabrani predsednik Srbije Tomislav Nikolić rekao je u ponedeljak 28. maja tokom razgovora s dosadašnjim predsednikom Srbije Borisom Tadićem da treba se intenziviraju svi razgovori kako bi se obezbedio konsenzus o Kosovu i Metohiji, jer to, kako je rekao, nije pitanje samo za predsednika države ili za predsednika vlade, „već za sve građane koji u nas imaju poverenja“.
Na primedbu da je u izbornoj noći rekao da ne želi da bude premijer, Tadić je objasnio da te njegove reči nisu bile ishitrene: «U izbornoj noći sam samo rekao ono što sam mislio. Kandidovao sam se za predsednika Republike, nisam imao rezervni plan. U politici nema koristi od ljudi koji računaju na rezervna rešenja.“
Što se tiče kohabitacije, Tadić je konstatovao da je ona negativna posledica demokratije, da ne vidi ni jednu njenu prednost, da ne postoji nijedna država na svetu koja je od kohabitacije imala korist, ali da su se mnoge velike zemlje, na primer Francuska, sa njom suočavale u prošlosti: «Međutim, tako su građani odlučili – dali su većinu mandata dosadašnjoj koaliciji u vladi i poverenje novom predsedniku Republike. To znači da je kohabitacija vrlo verovatna, iako nije dobra…»
Na konferenciji za novinare posle sednice proširenog Predsedništva DS Tadić je objašnjavao kako je odlučio da ipak pretenduje na premijersku dužnost – rekao je da su mu u poslednjih nedelju dana mnogi građani, koalicioni partneri i članovi stranke argumentovano poručivali da su demokrate sve vreme govorile da nikada neće odustati, već da će se boriti do kraja za ispunjenje strateških ciljeva. Rekao je i da ne može da pogazi vrednosti kojima je bio privržen svih prethodnih godina i da je nakon razgovora sa koalicionim partnerima, Predsedništvom stranke i građanima doneo odluku da prihvati kandidaturu za premijera.
„Znam da će biti raznih komentara, ali sam spreman da se suočim sa njima i najvažnije je da ne prestanemo da se borimo i nikada ne odustanemo“, poručio je Tadić.
Tadić se osvrnuo se i na kritike javnosti da se odugovlači sa formiranjem vlade, istakavši da je stvoren utisak da sedam dana nakon izbora i tri dana nakon zvaničnog stava Republičke izborne komisije o rezultatima predsedničkih izbora treba da bude formirana vlada, a da se to nikada ni u jednoj zemlji to nije dogodilo.
Nakon drugog kruga predsedničkih izbora 20. maja članovi užeg Predsedništva DS-a su se, pre sastanka na kome su odlučivali o premijeru, sastajali još u dva navrata: u ponedeljak 21. i petak 25. maja, kad je odlučeno da DS nastavi pregovore sa koalicionim parterima o formiranju nove vlade Srbije. Obzirom na to da je bilo spekulacija da se demokrate spore oko odgovornosti zbog toga što je Tadićev predsednički izborni rezultat ispod njihovih očekivanja, zanimljiva je i Tadićeva opaska, koja govori da je rasprava o tome u DS „gurnuta pod tepih“: «Doći će vreme i za analizu rezultata izbora, kao i za analizu odgovornosti…»
„Nešto ne vidim da se svi guraju oko mesta predsednika vlade u ovom trenutku, a pre samo nekoliko nedelja to je bilo atraktivno mesto. Šta da vam kažem, menja se politička situacija u Srbiji, verovatno je to sada jedno užareno mesto, ali bože moj, bilo je takvo i mesto predsednika Republike prethodnih osam godina pa smo uspeli da odbranimo interese države.» Ta opaska je možda i refleks postizbornih sporova u DS i s njima skopčane «kadrovske kombinacije».
Lider socijalista Ivica Dačić, koji je u izbornoj noći rekao da se ne
zna ko će biti predsednik, ali da se zna ko će biti premijer, izjavio
je u nedelju, na postizbornoj sednici Glavnog odbora SPS, da je njihov
istinski pobednik koalicija SPS-PUPS-JS, ali da su SNS i DS izgubili
izbore, ali da su ipak dobili predsednika Srbije i, najverovatnije,
premijera.
Lider SPS-a Ivica Dačić navodeći da postoji dogovor da Demokratska stranka nastavi razgovor sa ostalim partnerima, poručio je da se mora znati o kojim će stvarima nova izvršna vlast u Srbiji imati konsenzus: „Ja neću ući u Vladu koja će govoriti da je Republika Srpska genocidna tvorevina.“ Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik je tom prilikom na zajedničkoj konferenciji za štampu rekao da u budućoj vladi Srbije ne treba da bude (lider LDP-a) Čedomir Jovanović: „Mi ćemo protestovati protiv takve vlade… Ovo je moja poruka svima. I bez oklevanja ćemo se distancirati od takve politike. Ako Srbiji to treba, neka uzme Čedomira Jovanovića“, rekao je Dodik.
Upitan da li je Liberalno-demokratska stranka za socijaliste prihvatljiv partner u novoj Vladi, Dačić je rekao da je SPS i ranije bio u vladi sa strankama sa kojima se nije u potpunosti slagao:
„Nije tu pitanje LDP kao stranke. I ranije smo u vladi Srbije imali stranke sa kojima se nismo slagali. Ovde je reč o tome kakvu politiku će da vodi vlada Srbije. Mi se sa nekim stavovima ne slažemo i to je opšte poznato , ali je bitno da utvrdimo jasnu državnu politiku koja će biti politika čitave vlade…
Upitan ponovo da li je moguća saradnja sa LDP i Čedomirom Jovanovićm, koji je prisustvovao policijskoj manifestaciji na Makišu u nedelju 3. juna, Dačić je ponovio da ga ne zanima personalno ko će predstavljati vladu već politika koju će ta vlada voditi.
„Ne želim da pojednostavljujem pitanja saradnje na takvom nivou, da se svode na personalni nivo. Značajno je ono što kažu o državnoj politici, ponavljam da ne mogu da uđem u vladu sa nekim čija politika nije saglasna sa nacionalnim interesima koje treba zaštititi i programskim opredeljenjima koja treba da pomognu izlasku iz krize.“
Predsednici Demokratske stranke i Liberalno demokratske partije Boris Tadić i Čedomir Jovanović razgovarali su u nedelju 3. juna o politici koju bi trebalo da vodi naredna parlamentarna većina.
Kako izveštava RTS stav LDP-a je da naredna Vlada Srbije mora definisati čistu evropsku orijentaciju zemlje, biti posvećena rešavanju teškog ekonomskog položaja građana, odlučno krenuti u političke reforme, izgradnju institucija, garantovati vladavinu prava, građanske slobode, tržišnu ekonomiju, izvući zemlju iz izolacije, i mora biti efikasna u procesu evropskih integracija i stabilizovati situaciju u regionu.
LDP poručuje da Socijalistička partija Srbije odluči da li će biti deo proevropske Vlade ili će većinu tražiti bez LDP-a u nekom drugom bloku političkih stranaka.
Demokratska stranka nije ništa saopštila o tome da li je između Jovanovića i Tadića postignut dogovor.
Na početku mandata
Vlada Republike Srbije formirana je 7. jula 2008. godine, izborom dr Mirka Cvetkovića za predsednika, sa 127 glasova za i 27 glasova protiv
Predsednik Vlade Srbije, dr Mirko Cvetković, DS
Zamenik predsednika Vlade Srbije, Ivica Dačić, SPS
Potpredsednik Vlade Srbije, mr Božidar Đelić, DS
Potpredsednik Vlade Srbije, mr Mlađan Dinkić, G17+
Potpredsednik Vlade Srbije, dr Jovan Krkobabić, PUPS
Ministarstvo spoljnih poslova, mr Vuk Jeremić, DS
Ministarstvo unutrašnjih poslova, Ivica Dačić, SPS
Ministarstvo odbrane, Dragan Šutanovac, DS
Ministarstvo finansija, dr Diana Dragutinović, DS
Ministarstvo pravde, Snežana Malović, DS
Ministarstvo poljoprivrede,
šumarstva i vodoprivrede, dr Saša Dragin, DS
Ministarstvo ekonomije i regionalnog razvoja, mr Mlađan Dinkić, G17+
Ministarstvo rudarstva i energetike, dr Petar Škundrić, SPS
Ministarstvo za infrastrukturu, Milutin Mrkonjić, SPS
Ministarstvo za državnu upravu
i lokalnu samoupravu, Milan Marković, DS
Ministarstvo trgovine i usluga, dr Slobodan Milosavljević, DS
Ministarstvo prosvete, dr Žarko Obradović, SPS
Ministarstvo za omladinu i sport, Snežana Samardžić-Marković, G17+
Ministarstvo zdravlja, prof. dr Tomica Milosavljević, G17+
Ministarstvo za telekomunikacije
i informatičko društvo, mr Jasna Matić, G17+
Ministarstvo rada i socijalne politike, Rasim LJajić, SDP
Ministarstvo zaštite životne sredine i prostornog planiranja, Oliver Dulić, DS
Ministarstvo kulture, Nebojša Bradić, G17+
Ministarstvo za Nacionalni investicioni plan, mr Verica Kalanović, G17+
Ministarstvo za Kosovo i Metohiju, Goran Bogdanović, DS
Ministarstvo vera, prof. dr Bogoljub Šijaković,
Ministarstvo dijaspore, mr Srđan Srećković, SPO
Ministarstvo za ljudska i
manjinska prava, Svetozar Čiplić, DS
Ministarstvo nauke i tehnološkog razvoja, mr Božidar Đelić, DS
Ministar bez portfelja, dr Sulejman Ugljanin, SDA
Posle rekonstrukcuije
Sastav dosadašnje vlade Mirka Cvetkovića na kraju mandata (2008-2012)
Rekonstrukcija Vlade Srbije obavljena je 14. marta 2011. godine*.
Predsednik Vlade i ministar finansija
Mirko Cvetković
Generalni sekretar
Tamara Stojčević
Potpredsednici i ministri
Ivica Dačić, zamenik predsednika Vlade i ministar unutrašnjih poslova
Jovan Krkobabić, potpredsednik Vlade
Verica Kalanović, potpredsednik Vlade
Vuk Jeremić, ministar spoljnih poslova
Dragan Šutanovac, ministar odbrane
Snežana Malović, ministar pravde
Dušan Petrović, ministar poljoprivrede, trgovine, šumarstva i vodoprivrede
Nebojša Ćirić, ministar ekonomije i regionalnog razvoja
Milutin Mrkonjić, ministar za infrastrukturu i energetiku
Milan Marković, ministar za ljudska i manjinska prava, državnu upravu i lokalnu samoupravu
Žarko Obradović, ministar prosvete i nauke
Zoran Stanković, ministar zdravlja
Rasim Ljajić, ministar rada i socijalne politike
Oliver Dulić, ministar životne sredine, rudarstva i prostornog planiranja
Predrag Marković, ministar kulture, informisanja i informacionog društva
Goran Bogdanović, ministar za Kosovo i Metohiju
Srđan Srećković, ministar vera i dijaspore
Sulejman Ugljanin, ministar bez portfelja
*
Novi ljudi u vladi rekonstrukcijom su ministar ekonomije i regionalnog razvoja Nebojša Ćirić, ministar poljoprivrede, trgovine, šumarstva i vodoprivrede Dušan Petrović, ministar zdravlja Zoran Stanković i ministar kulture, informisanja i informacionog društva Predrag Marković.
Ličnosti godine: Pobunjeni studenti, kolektivni intervju
Sada je red i na vas Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve