Laušević je dva puta osuđen na zatvorsku kaznu od četiri i po godine, a poslednjom presudom izrečenom u Podgorici osuđen je na 13 godina zatvora zbog "prekoračenja nužne odbrane"
Predsednik Srbije Boris Tadić pomilovao je glumca Žarka Lauševića. U saopštenju iz Predsedništva kaže se da je „Komisija za pomilovanje predložila predsedniku Republike da se molba za pomilovanje uvaži i osuđeni Žarko Laušević oslobodi daljeg izdržavanja kazne zatvora jer ranije nije osuđivan, od izvršenja dela je prošlo 18 godina, na slobodi je duže vreme, tokom kojeg nije vršio krivična dela“, a da „krivično delo za koje se tereti nije izvršio umišljajno, već prekoračivši granice nužne odbrane u stanju emocionalne uzbuđenosti izazvane napadom na njega i njegovog brata“.
Laušević je 1994. godine u Crnoj Gori osuđen na 15 godina zatvora zbog ubistva Dragora Pejovića i Radovana Vučinića i ranjavanja Andrije Kažića. Zvanično tumačenje suda bilo je da je poznati glumac godinu dana ranije prekoračio nužnu odbranu od mladića koji su u podgoričkom kafiću napali njega i njegovog brata Branimira.
Suđenje Lauševiću ovime nije bilo okončano: 1996. mu je kazna smanjena na trinaest, a naredne, 1997. na četiri godine zatvora. Nakon što je odležao nešto više od četiri i po godine, Laušević izlazi na slobodu 1998, međutim, Vrhovni sud Crne Gore poništava poslednju presudu i glumca 2001. godine pravosnažno osuđuje (ponovo) na trinaest godina zatvora.
No, ova presuda je doneta u odsustvu – Žarko Laušević još 1999. odlazi u Ameriku, kako bi izbegao krvnu osvetu familije ubijenih mladića. Po presudi crnogorskog Vrhovnog suda, za njim sudski organi tadašnje SRJ 2002. godine raspisuju međunarodnu poternicu, koja u Srbiji ostaje na snazi sve do 2009, iako zemlja u kojoj je Laušević osuđen prestaje da postoji osamostaljenjem Crne Gore 2006. godine.
Iz Amerike nema mnogo vesti; ipak, početkom 2009. mediji javljaju da je glumac dobio srpsko državljanstvo u njujorškom konzulatu. Samo nekoliko meseci kasnije, u julu, Laušević je uhapšen u SAD jer nije imao emigrantsku vizu. Preti mu izručenje u Srbiju zbog poternice koja je u tom trenutku još uvek na snazi. U pritvoru je oko mesec i po, do 15. septembra, a u međuvremenu Srbija povlači poternicu: u Beogradu se donosi presuda o odlaganju izvršavanja kazne od 13 godina zatvora sve dok Vrhovni sud Srbije ne utvrdi da li je Vrhovni sud Crne gore povredio prava Lauševića prilikom konačnog povećanja kazne. Time se automatski povlači i poternica, a sud u Njujorku mu 2010. godine dozvoljava ostanak u Americi, jer mu tamo živi porodica.
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve