Agencija za borbu protiv korupcije još nije završila kontrolu izveštaja stranaka o finansiranju prošle izborne kampanje, a do sada pokrenuta samo po jedna istraga zbog zloupotrebe javnih sredstava i kupovine glasova. Ostaje nepoznat krajnji izvor finansiranja za 48 odsto prihoda političkih stranaka
Više o istraživanju u tekstu Ivane Milanović Hrašovec
Istraživanje: finansiranje izbornih kampanja
Siva zona politike
Transparentnost Srbija predstavila je u sredu 31. jula rezultate međunarodnog istraživačkog projekta Transparency International „KRINIS (CRINIS) Zapadni Balkan – Osvetljavanje tokova novca u politici“. Srbija u proteklih šest godina uprkos stvaranju niza antikorupcijskih institucija stagnira u borbi protiv korupcije, izjavio je tom prilikom predsednik Transparentnosti Srbija Vladimir Goati.
Nemanja Nenadić iz Transparentnosti rekao je da u Srbiji postoji velika nesrazmera između onoga što piše u zakonu o finansiranju političkih stranaka u izbornoj kampanji i prakse.
CRINIS istraživanje je osmislio Transparency International. Istaživanje obuhvata procenu 75 indikatora koji obuhvataju i propise i njihovo sprovođenje u praksi. Cilj je da se se utvrdi koliko je sistem finansiranja kampanje imun na korupciju. Istraživanje obuhvata ocenu kvaliteta propisa, finansijskih izveštaja učesnika na izborima i kontrolnih organa a zasnovano je na stručnim analizama, intervjuima sa predstavnicima svih relevantnih institucija i grupa (stručnjaci, predstavnici partija, državni službenici, novinari itd.)
Istraživanje su sproveli ogranci Transparency International u Hrvatskoj, Makedoniji, Albaniji, Srbiji kao i na teritoriji Kosova. Ovogodišnji izveštaj analizira propise i njihovu primenu tokom kampanja za izbore odžane 2012. godine u Hrvatskoj, Makedoniji, Srbiji i na Kosovu, kao i neke aspekte redovnog godišnjeg finansiranja stranaka u Albaniji. Obuhvata osam oblasti u vezi sa finansiranjem izborne kampanje: podnošenje izveštaja kontrolnim organima, detaljnost izveštavanja, pouzdanost izveštavanja, dostupnost informacija, preventivne mere, kaznene mere, državni nadzor i javni nadzor.
U izveštajima o prihodima iz budžeta, o novčanim prilozima fizičkih i pravnih lica, dobijenim popustima na robu i usluge, kreditima i sredstvima prenesenih sa stalnih računa partija koje, su podnele političke stranke koje su učestvovale u izbornoj kampanji za majske izbore 2012. uočljiva je velika disproporcija među izvorima finansiranja.
Izveštaji o troškovima kampanje za parlamentarne izbore u maju 2012 pokazuju da je 41 odsto troškova kampanje namireno sredstvima iz budžeta, 26 odsto nije plaćeno uopšte, dok je 22 odsto ukupnih troškova plaćeno sredstvima iz kredita i za ovih 48 odsto ostaje nepoznat krajnji izvor finansiranja; samo 11 odsto troškova plaćeno je sredstvima iz privatnih izvora, od čega više od polovine od priloga fizičkih lica, uz beznačajno učešće priloga pravnih lica i sredstava prenetih sa redovnog računa.
Kada je u pitanju kampanja za predsedničke izbore u maju 2012, udeo sredstava izbudžeta je još veći, dok je samo 4 odsto prihoda prikupljeno od priloga i prenošenjem sa redovnog računa političkih stranaka.
Agencija za borbu protiv korupcije je sprovela monitoring troškova kampanje, ali je u mesecima nakon kampanje izostala temeljna kontrola. Agencija je krajem prošle godine ubrzala postupak kontrole i podnela prve prekršajne prijave (protiv politickih partija koje nisu podnele izveštaj o prihodima i troškovima kampanje) u decembru 2012.
Kontrola drugih slučajeva u kojima se sumnja na nezakonitosti je još veći problem. Na primer, i pored brojnih sumnji i međusobnih optužbi, trenutno se vodi samo jedna istraga zbog zloupotreba javnih resursa u izbornoj kampanji (protiv bivšeg predsednika opštine Bojnik) i samo jedan postupak zbog sumnji u „kupovinu glasova“ (u Novom Sadu).
Ceo izveštaj za Srbiju dostupan u dokumentu
Regionalno istraživanje Transparency International o finansiranju izbornih kampanja
Vanredna sednica Visokog saveta tužilaštva
Tužioci bez zaštite od Vučićevih pritisaka Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve