Saopštenje osoblja MMF nakon završetka posete Srbiji, od 20. avgusta do 1. septembra 2015. godine radi razgovora o drugoj reviziji stand-by aranžmana. Nalazi ove misije biće razmotreni na sastanku Izvršnog odbora MMF
Saopštenja koja se izdaju po završetku misije obuhvataju izjave članova misije kojima se predstavljaju preliminarni nalazi nakon posete zemlji. Stavovi izraženi u ovom saopštenju su stavovi osoblja MMF-a i ne predstavljaju nužno stavove Izvršnog odbora MMF-a.
Nalazi ove misije biće razmotreni na sastanku Izvršnog odbora.
Misija Međunarodnog monetarnog fonda (MMF), koju predvodi Džejms Rouf, posetila je Beograd u periodu od 20. avgusta do 1. septembra 2015. godine radi razgovora o drugoj reviziji stand-by aranžmana (SBA) iz predostrožnosti koji je Srbija sklopila sa MMF-om.
Na kraju posete, g. Rouf je izdao sledeće saopštenje: „Misija MMF-a je postigla sporazum na nivou tima sa vlastima Srbije, koji treba da odobri rukovodstvo i Izvršni odbor MMF-a, o paketu politika potrebnih da bi se okončala druga revizija SBA iz predostrožnosti. Razmatranje od strane Izvršnog odbora je tentativno zakazano za sredinu oktobra. Okončanjem revizije će dodatnih 117 miliona SDR (oko 147 miliona EUR) biti na stavljeno na raspolaganje Srbiji u okviru SBA, čime će ukupna raspoloživa sredstva dostići 421 miliona SDR (528 miliona EUR). Vlasti Srbije najavile da ne nameravaju da povlače sredstva raspoloživa u okviru aranžmana.
„Program daje dobre rezultate. Zahvaljujući snažnim politikama, Srbija ponovo beleži pozitivan ekonomski rast, zaposlenost raste, a nezaposlenost pada. Poboljšano poverenje je takođe pomoglo Srbiji da izbegne prelivanja negativnih efekata dešavanja u Grčkoj ili na tržištima u usponu u toku poslednjih nekoliko meseci. Misija MMF-a je korigovala naviše projekciju realnog rasta BDP-a za 2015. godinu na 0,5 procenata. Ova nešto bolja ekonomska perspektiva odraz je uticaja nižih cena nafte i zarada u privatnom sektoru koje su bile više nego što se očekivalo na domaću potražnju, kao i boljih izvoznih rezultata. Inflacija je i dalje niska, zahvaljujući niskim uvoznim cenama, odlaganju korekcije regulisanih cena i privredne aktivnosti koja je i dalje ispod svog potencijala. U srednjoročnom periodu, očekuje se da će se rast ubrzati, što će zavisiti od daljeg sprovođenja zdravih makroekonomskih politika i dinamičnijih strukturnih reformi.
„U prvoj polovini 2015. godine u Srbiji su zabeleženi dobri fiskalni rezultati. Deficit sektora opšte države zadržao se na nivou znatno ispod projektovanog, uglavnom zahvaljujući poboljšanoj naplati prihoda, ali i javnim investicijama koje su bile ispod planiranog nivoa.
Mada su jednokratni prihodi dali značajan doprinos, naplata poreza, koja je premašila Međunarodni monetarni fond Vašington, D.C. 20431 SAD 2 projekcije, predstavlja ohrabrujući znak. Fiskalni rezultati u 2015. koji su bolji od projektovanih biće upotrebljeni za smanjenje duga. Što se narednog perioda tiče, razmere trajnih povećanja prihoda, a u vezi sa tim i prostora za bilo kakvu eventualnu dodatnu potrošnju u 2016. godini, biće procenjene tokom treće revizije programa u kontekstu izrade budžeta za 2016. godinu. Odlučno sprovođenje fiskalnih politika na koje se Srbija obavezala u okviru programa, uključujući racionalizaciju broja zaposlenih u javnom sektoru, biće od ključne važnosti da bi se tekući rashodi zadržali u okviru ciljeva predviđenih programom do kraja 2015. godine i nakon toga.
„Obuzdana inflatorna očekivanja i značajna fiskalna konsolidacija omogućili su prekomponovanje makroekonomskih politika, kao što je predviđeno programom. Nedavna relaksacija monetarne politike predstavlja ispravan potez i podržaće ekonomski oporavak.
Dalja smanjenja referentne kamatne stope trebalo bi da uzmu u obzir inflatorna očekivanja, eksterno okruženje u pogledu finansiranja i napredak u fiskalnoj konsolidaciji. Misija takođe pozdravlja znatan napredak u inicijativama srpskih vlasti u oblasti finansijskog sektora.
Usvajanje strategije za rešavanje pitanja akumuliranih problematičnih kredita i otpočinjanje posebnih dijagnostičkih studija kvaliteta aktive banaka predstavljaju značajne korake ka jačanju stabilnosti finansijskog sektora i unapređenju finansijskog posredovanja.
„Program strukturnih reformi napreduje i misija pozdravlja poboljšanje discipline u pogledu plaćanja u javnom sektoru. Međutim, vlasti bi trebalo da unaprede realizaciju reformi državnih odnosno društvenih preduzeća, pored ostalog putem privatizacije, restrukturiranja ili stečaja. Vlasti bi takođe trebalo da ubrzaju druge strukturne reforme radi podsticanja investicija i rasta u privatnom sektoru. U vezi sa tim, misija pozdravlja ponovno potvrđenu odlučnost vlasti da nastavi na putu širokih strukturnih reformi.“
( IMF Staff Concludes Visit to Serbia Press Release No. 15/395 Serbian September 1, 2015 )
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve