Loader

Smrtonosni odron u Kalvariji

29.septembar,21:12

Poginula četiri radnika. Nadzorni organ dva dana pre nesreće upozorio građevinskog izvođača da prekine radove

Pritvor i optužnica za menadžere Grading SS

Istražni sudija Višeg suda u Beogradu odredio je pritvor do 30 dana Miletu Svetozareviću i Nedeljku Iliću. Oni su menadžeri u firmi Grading SS koja je izvodila radove na klizištu u zemunskom naselju Kalvarija gde su prošle nedelje poginula četiri radnika – Dušan Kadrijević, Vladimir Vasić, Milan Brajenović i Nikola Knežević.

Svetozarević i Ilić se terete za teško delo protiv opšte sigurnosti. Za ovo krivično delo je zaprećena kazna do 12 godina zatvora. U pritvoru su kako bi se sprečila mogućnost da utiču na svedoke.

Istovremeno je uhapšen i vlasnik firme Stevan Stevanović, ali on nije u pritvoru.

Zbog tragedije u Beogradu je ponedeljak, 3. oktobar proglašen Danom žalosti.

U zemunskom naselju Kalvarija u četvrtak 29. septembra u 13.55 sati obrušio se deo uzvišenja, zatrpao građevince koji su postavljali potporni zid i usmrtio četiri radnika, a jednog teško povredio. Les se survao na radnike građevinskog preduzeća „Stevan Stevanović Grading SS“ u trenutku dok su na sredini litice postavljali kamenje uvezano u žičane blokove radi „blokiranja“ nestabilnog terena.

Velika količina zemlje se sručila u podnožje i zatrpala čak i mašinu koja je tu radila. Prema izveštaju «Novosti» da je brdo počelo da se odronjava prvi su primetili radnici koji su bili na gradilištu, ali dalje od mesta gde su se nalazile njihove kolege i buldožer koji su radili na sanaciji klizišta. Kad su videli kakva opasnost preti njihovim kolegama, počeli su iz sve snage da im dovikuju da beže iz rupe u kojoj su se nalazili zajedno sa buldožerima…

Spasioci su na mesto nesreće stigli nekoliko minuta posle odrona iz pravca Ulice prilaz iz dvorišta kod broja 27, gde se sručila veća količina zemlje. Brzo su stigle ekipe Hitne pomoći, policije i vatrogasne službe. Ulica je blokirana, policija nikom nije dopuštala prolaz, a propuštani su jedino autobusi gradskog saobraćaja.

Akcija izvlačenja trajala je satima. Učestvovalo je 18 vatrogasaca i specijalna spasilačka jedinica MUP-a. U podnožju klizišta bili su ugroženi i sami spasioci s obzirom na to da je postojala mogućnost da dođe do novog obrušavanja. U početku se sve radilo ručno jer mašine isprva nisu smele da priđu mestu nesreće, kako dodatno ne bi povredile nekoga. Dok su spasioci otkopavali unesrećene pripadnici Sektora za vanredne situacije su teškom mehanizacijom pokušavali da spreče da se zemlja obrušava.

U saopštenju Sekretarijata za dečju zaštitu navodi se da se nesreća odigrala van granica dvorišta vrtića „Flora“ i da deca nijednog trenutka nisu bila ugrožena.

Ljiljana Jovčić, sekretarka za dečju zaštitu i Jasmina Bouali, direktorka PU „Dr Simo Milošević“ Zemun istog trenutka su izašle na teren da se uvere u bezbednost dece u obdaništu.

Kako izveštava «Politika» tlo na Kalvariji bilo je nestabilno i prethodnih godina, a u martu 2010. obdanište „Flora“ je već jednom bilo evakuisano. Nalog da se privremeno isele tada su dobila i okolna domaćinstva. Usled obilnih padavina i otapanja snega zemlja se nekoliko puta odranjala u dvorišta kuća u Ulici prilaz, dok su žitelji ovog kraja pričali da su se unutar uzvišenja nalazila dva laguma i da je brdo „šuplje“. Vlasnici obližnjih kuća zahtevali su da se postavi potporni zid kako ne bi došlo do tragedije većih razmera. Betonski okvir koji se nalazio u dvorištu vrtića „Flora“ tada se našao na samo nekoliko metara od vrha litice koja je u četvrtak usmrtila radnike.

Zbog opasnosti od novog urušavanja policija je evakuisala stanare iz desetak okolnih kuća i najmanje stotinak dece iz obdaništa „Flora“ u Ulici Stanka Paunovića na vrhu ovog uzvišenja. «Blic» izveštava da su tada dva stabla iz dvorišta obdaništa pala na garaže i šupe ispod „Flore“, a da su se odroni na ovoj zemunskoj padini pojavili još 2009. godine.

Adaptacija obdaništa „Flora“ završena je u novembru prošle godine, a grad Beograd je kao investitor tada obezbedio novac za sanaciju kliznog terena oko vrtića. Kako izveštava Tanjug bili su planirani radovi na povećanju tla na potezu od 50 do 70 metara širine i 15 metara visine da bi se obezbedio potpuno stabilan teren, ne samo za vrtić i za stambene objekte koji se nalaze u blizini.

Zbog ranije nastalog klizišta i oštećenja vrtića „Flora“ Sekretarijat za dečju zaštitu prikupio je potrebnu dokumentaciju i podneo zahtev opštini Zemun za izdavanje odobrenja za sanaciju terena.

Glavni projekat za ove radove uradio je Geološki institut Srbije, a opština Zemun je u maju izdala odobrenje za izvođenje radova.

INSEKCIJA NIJE UOČILA NEDOSTATKE, A CIP JESTE: Za vreme inspekcijskog nadzora opštinska građevinska inspekcija 5. septembra nije uočila nedostatke u izvođenju radova – izjavili su medijima nadležni u zemunskoj opštini. Međutim, Milutin Ignjatović, direktor Saobraćajnog instituta CIP, firme koja je nadzorni organ na gradilištu u Zemunu, tvrdi za „Politiku“ i Studio B da je služba nadzora dva dana pre nesreće upozorila izvođača da prekine radove, jer ih nije izvodio prema propisu. Iskop je trebalo da bude širok pet do deset metara, a izvođač radova je kopao 26 metara i nije postavio «gabione» – podupirače koji bi sprečili da se zemlja obruši. Šef službe nadzora zabranio je dalje iskope i to piše u građevinskom dnevniku. Ignjatović tvrdi da se izvođač oglušio o tu zabranu. Da li je nadzorni organ bio dovoljno energičan? «Blic» citira Vladimira Simića, zamenika direktora Instituta CIP: „Juče (dakle dan pre nesreće) smo imali sastanak na gradilištu i ponovo je skrenuta pažnja da se takvim vrstama radova ugrožava bezbednost…“

Inženjer Čedomir Šehovac iz Geološkog instituta Srbije, ekspert za ovu vrstu problematike, izjavio je «Novostima» da je siguran da je plan sanacije zemljišta koje se obrušilo urađen po propisima. Prema snimcima, i on pretpostavlja da je uzrok obrušavanja lesa to što je bio otkriven suviše širok front, odnosno da se kopalo više nego što je smelo, ali da je to samo pretpostavka. Izveštač «Novosti» u tom kontekstu izvlači zaključak da tragediju u Zemunu nije izazvalo klizište, već obrušavanje zemljišta, što je potpuno drugačija vrsta nesreće.

Predrag Peruničić, direktor Republičkog inspektorata za rad, rekao je da će inspekcija preduzeti sve mere kako bi se utvrdila odgovornost za ovu tešku nesreću. Policija je neposredno posle nesreće saslušavala odgovorne iz preduzeća „Stevan Stevanović Grading SS“. Zbog sumnje da nisu preduzeli sve što je potrebno da se radovi obavljaju bezbednoodređeno policijsko je zadržavanje za tri osobe iz firme „Grading“.

ODRONI NEPAŽNJE: Slične nesreće događale su se u Beogradu usled nepravilnog izvođenja radova u oktobru 2008. godine. U ponor dubok 15 metara obrušile su se četiri kuće na gradilištu u Dubljanskoj ulici na Vračaru. Na sličan način urušio se kanal za hidroizolaciju oko temelja objekta u naselju Veljko Vlahović u septembru 2010, a u novembru iste godine odronjena zemlja zatrpala je radnika angažovanog na gradilištu mosta na špicu Ade Ciganlije.

Da se striktijim poštovanjem propisa mogu preduprediti ovakve nesreće izgleda prilično očigledno i pre nego što se zna rezultat istrage koja je započela odmah nakon ove nesreće.

Poslednje izdanje

Ličnosti godine: Pobunjeni studenti, kolektivni intervju

Sada je red i na vas Pretplati se
Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve