Bivši hrvatski premijer prvo tražio azil u Austriji, a onda odlučio da «pristane na izručenje». Protiv njega je otvoreno šest-sedam istraga: istražuje se njegova uloga u slučaju "Fimi medija", u slučaju nezakonitog poslovanja Hrvatske elektroprivrede, kao i u slučaju uzimanja provizije od 3,5 miliona kuna (oko pola miliona evra) tokom pregovora sa Hipo bankom o davanju kredita Hrvatskoj i u aferi sa hrvatskim cestama.
Bivši hrvatski premijer Ivo Sanadera je posle sedam meseci ili 220 dana bekstva 18. jula iz Austrije, preko Slovenije prebačen u Hrvatsku – na graničnom prelazu Bregana oko 21.30 kombi mercedesom, uz neveliku policijsku pratnju prebačen u zagrebački zatvor Remetinec u blizini koga se oko 22 sata bio sakupio prilično veliki broj znatiželjnika. U trenutku stizanja kolone sa Sanaderom, u okolinu Remeinca se sjatilo desetak policijskih vozila. Kad je Sanader ušao u vlast, svi su se razišli.
Na dan kada je za njim pre sedam meseci bila raspisana poternica, Sanader je privatnim automobilom prešao u Sloveniju, a zatim u Austriju. SMS porukama on je tvrdio da nije pobegao, već da je na poslovnom putu i da će se odazvati pozivu po povratku iz Amerike.
Već sledećeg dana austrijska policija, uhapsivši ga na autoputu na osnovu hrvatske poternice.
Sanader je najpre zatražio zaštitu od Austrije, navodeći da se protiv njega u Hrvatskoj vodi politički, a ne sudski postupak. Međutim, početkom jula on je povukao žalbu na odluku o izručenju.
U julu se navršilo tačno dve godine od kako se Sanader povukao sa mesta predsednika hrvatske vlade.
Detalji o načinu na koji će bivši premijer biti izručen čuvani su u tajnosti, pa ni Sanaderov advokat Goran Šuić nije dobio nikakvu zvaničnu informaciju o ekstradiciji njegovog klijenta.
Niz optužbi mu se stavljaju na teret. Protiv njega je otvoreno šest-sedam istraga: istražuje se njegova uloga u slučaju „Fimi medija“, u slučaju nezakonitog poslovanja Hrvatske elektroprivrede, kao i u slučaju uzimanja provizije od 3,5 miliona kuna (oko pola miliona evra) tokom pregovora sa Hipo bankom o davanju kredita Hrvatskoj i u aferi sa hrvatskim cestama.
U međuvremenu, protiv njega se vodi istraga i u Austriji, zbog sumnje u pranje novca. Sanaderova imovina je zamrznuta -istražitelji su dva dana popisivali i iznosili kolekciju umetničkih dela iz njegove kuće u Zagrebu.
Njegovi advokati najavljuju da će se Sanader aktivno braniti. Anketirani eksperti tokom specijalne emisije HRT-a „U krupnom planu“, povodom izručenja Sanadera variraju od procene da je Sanader odlučio da se ponaša kao «Osvetnik Zoro», da će uvući u vir mnoge s vrha, do ocene da se on morao vratiti, jer bi svaka zemlja izručila osobu kojoj se stavljaju na teret takva dela kakva se stavljaju na leđa Sanaderu, a s druge strane da nije imala šansu njegova žalba da neće imati fer suđenje u Hrvatskoj koja je pred ulaskom u EU.
Ličnosti godine: Pobunjeni studenti, kolektivni intervju
Sada je red i na vas Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve