Loader

Ranjen jedan od vođa «Alkatraza»

10.februar,14:16

Policija našla devet čaura. Svedoci pucnjave se razbežali. Vavić u Urgentnom centru

Aleksandar Vavić (23), jedan od vođa Partizanove navijačke grupe „Alkatraz“, ranjen je u pucnjavi kod Tašmajdana u noći između subote i nedelje 5/6. februara 2011. Nepoznati napadač, sakriven iza automobila, parkiranog u ulici Milutina Garašanina, preko puta Pete beogradske gimnazije, pucao je i pogodio u karlicu Vavića, koji je u tom momentu bio na ulici sa nekoliko prijatelja.

ranjenog Vavića prevezao pripadnik BIA

Ranjenog Vavića je kako piše „Blic“ do Urgentnog centra prevezao je P. L., pripadnik Bezbednosno-informativne agencije. P. L. je u noći između subote i nedelje sa društvom sedeo u kafiću blizu mesta gde je pucano u Vavića. Iako ranjen, Vavić je uspeo da uđe u taj kafić, a P. L. je, kada je video povređenog čoveka, uzeo ključeve od njegovog automobila i stavio ga u „audi“, odvezao ga do Urgentnog centra, a kad je stigao ispred bolnice, istrčao je iz vozila i pozvao lekare koji su preuzeli ranjenog, a zatim pozvao i policiju, a kasnije napisao i službenu belešku i obavestio svoje šefove.

Vavić je privatnim automobilom prevezen u Urgentni centar u Beogradu. On je svestan i u stabilnom stanju, mada ima teže povrede. Obaveštena od strane lekara o nanošenju teških povreda, policija je izašla na uviđaj i na mestu pucnjave pronašla devet čaura. Svedoci, koji su bili sa Vavićem u momentu kada je ranjen pobegli sa mesta pucnjave.

Aleksandar Vavić pominje se i u dokumentarnom serijalu TV B92 „Insajder – Nemoć države“ u kojoj se tvrdi da je protiv njega policija podnela čak 12 krivičnih prijava za razna krivična dela (nedozvoljeno držanje oružja, nanošenje teških telesnih povreda, razbojništvo i krađa), ali da protiv njega nije izrečena nijedna pravosnažna presuda.

Navijačka grupa Alkatraz (Alcatraz) se na Fejsbuku identifikuje kao jedna od najstarijih navijačkih grupa u Srbiji, osnovana 1989. godine, kao grupa koja je «izdržala sva iskušenja», da je «jedina grupa koja traje toliko dugo, a nikada nije izgubila nijedan transparent čak ni jednu jedinu tuču a bilo ih je na hiljade…» Tvrde da «grupa trenutno broji 200 članova, od čega 80 mlađih, koji su ponovo aktivirali grupu u pravom smislu te reči».

Javni tužilac Slobodan Radovanović je 16. oktobra prošle godine od Ustavnog suda zatražio između ostalih i zabranu grupe „Alkatraz“, koji predvode Nikola Dedović, Vladimir Maljković, Aleksandar Vavić, Ljubomir Marković, Đorđe Prelić i Miloš Radisavljević.

Ustavni sud još nije doneo odluku. Posle višečasovne rasprave sud nije prihvatio zaključak sudije izvestioca Dragiše Slijepčevića da je sud nadležan da odlučuje o zabrani 15 ekstremnih navijačkih podgrupa Crvene zvezde, Partizana i Rada.

Sud još raspravalja o tome da li može da izrekne zabranu. Dilema je u sledećem: prema sudiji izvestiocu u Agenciji za privredne registre nema udruženja pod tim imenom, mada je javni tužilac tvrdio da su udruženja registrovana, u težim slučajevima sud može da zabrani i neregistrovana udruženja osnovana u skladu sa zakonom, ali sad sud treba da raspravi da li je u ovom slučaju reč o udruženju osnovanom po zakonu, ili o tajnom udruženju, a tajna udruženja su zakonom već zabranjena…

U javnosti, pripadnici grupe Alkatraz su povezivani s ubistvom francuskog navijača Brisa Tatona, za koje je sudsko veće Višeg suda u Beogradu izreklo petnaestorici okrivljenih kaznu od ukupno 240 godina i osam meseci zatvora. Prilikom izricanja te presude sudija je konstatovala da su grupe navijača Partizana „Iridućibili“, „Alkatraz“ i „Rebels“ iz više pravaca neopaženo prišli kafiću „Ajriš pab“ na Obilićevom vencu, stavili hirurške maske i napali francuske navijače bakljama, drvenim palicama, šipkama i flašama, opkolili pokojnog Tatona u blizini stepeništa na Obilićevom vencu; udarali ga nogama, gazili ga po glavi i telu, gađali ga pepeljarama i flašama, a zatim ga pritisnuli uz ogradu, a dvojica ili trojica optuženih su ga namerno bacili sa stepeništa, sa visine od 4,28 metara, a zatim se razbežali.

Poslednje izdanje

Srbija pod nadstrešnicom

Zašto je pao Goran Vesić Pretplati se
Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve