Loader

Pusić: Hrvatska povlači tužbu za genocid

31.decembar,14:58

Pojašnjenje

Tri dana nakon prve izjave za „Jutarnji list“ u kojoj je rekla da se zalaže za povlačenje tužbe za genocid protiv Srbije, ministarka spoljnih i evropskih poslova Hrvatske Vesna Pusić je precizirala: ona je protiv povlačenja tužbe za genocid protiv Srbije ukoliko ne budu rešena osnovna sporna pitanja.

„Nisam za povlačenje tužbe ako nismo u stanju rešiti tri temeljna pitanja: pitanja nestalih, opljačkane imovine i ratnih zločina“, rekla je Pusićeva.

Nova ministarka spoljnih poslova Hrvatske Vesna Pusić u intervjuu za „Jutarnji list“ najavila je da će Hrvatska povući tužbu za genocid protiv Srbije.

Ona je ocenila da se tom tužbom „dižu niske strasti, a to nije moralno prema narodu“.

„U slučaju tužbi imate dve mogućnosti. Jedna je da želite rešiti probleme kao što su nestali, opljačkana imovina i procesi za ratne zločine. Druga je mogućnost da na duži rok u regionu u životu želite održavati sukob niskog intenziteta“, rekla je Vesna Pusić.

Ona je dodala da ovakve tužbe štete društvima koja su već platila visoku cenu ostvarivanja kratkoročnih ciljeva hranjenjem sukoba niskog intenziteta u regionu.

Tužbu za genocid protiv Srbije (tada Jugoslavije) Hrvatska je podnela još 1999. godine. Deset godina kasnije, poslednjeg dana 2009. godine, Srbija je odgovorila kontratužbom.

U januaru 2010. počelo je intenzivnije pominjanje mogućnosti da se obe tužbe povuku. Ivo Josipović, koji je tada izabran za predsednika Hrvatske, u intervjuu „Vremenu“ govorio je o tome zašto je podneta tužba i zašto je treba povući. On je objašnjavao i zašto je promenio stav o tužbi, s obzirom na to da je bio jedan od pravnih savetnika koji je učestvovao u njenoj pripremi:

Homen: Pričaćemo kad Hrvatska povuče tužbu

Koordinator za medije Vlade Srbije Slobodan Homen izjavio je da Vlada Srbije smatra da su pregovori najbolji način za rešavanje spora sa Hrvatskom. On je dodao da Srbija neće razmatrati mogućnost povlačenja kontratužbe sve dok Hrvatska ne povuče svoju tužbu za genocid.

„Vlada pozdravlja najavu mogućnosti povlačenja hrvatske tužbe za genocid protiv Srbije, ali bilo kakva konkretna reakcija može da nastupi tek kada Hrvatrska i zvanično podnese Međunarodnom sudu pravde zahtev za povalčenje tužbe. Tek tada će Srbija moći da konkretno odgovori i kaže koji su naši naredni koraci“, rekao je Homen Tanjugu.

Homen je rekao da Vlada Srbije očekuje konkretne poteze Hrvatske u narednom periodu. „Svesni smo da postoji niz problema koji datiraju još iz devedesetih godina. Pored pitanja tužbe i kontratužbe, postoji niz otvorenih pitanja na kojima insistiramo da budu rešena, a to je pre svega pitanje imovine građana Hrvatske koji su srpske nacionalnosti, kao i pitanje stanarskih prava“, rekao je Homen.

Tu su i pitanja brojnih kršenja ljudskih prava, kao i ratnih zločina, problemi sa privatnom svojinom jer je potrebno pregovorima doći da rešenja za preko 50.000 izbeglica koji su otali bez imovine, stanova, kuća, vikendica i lokala,zaključio je Homen.

„Ja više nisam samo stručnjak i pravnik, danas sam budući predsjednik Republike i moje riječi danas možda znače nešto drugo, nego da sam o tome govorio prije mjesec ili dva. No, reći ću što o tome mislim. Hrvatska tužba nastala je u vrijeme kad Srbija nije pokazivala kooperativnost, ne samo prema Hrvatskoj, nego i prema međunarodnoj zajednici, u rješavanju problema koje moramo riješiti. Problemi se ne mogu riješiti ako se ne osvijeste: to je pitanje problema nestalih i zatočenih, povratka kulturnog blaga – činjenica da je puno kulturnog blaga iz Hrvatske odneseno u Srbiju i treba ga vratiti – i treće, pitanje ratnih zločina. U vrijeme podnošenja tužbe, niti je Srbija surađivala sa Hagom, niti je sama radila što je trebalo. Apsolutno moram reći da su se promjene dogodile, i to pozitivne. S jedne strane, Srbija zajedno s Hrvatskom radi na pitanju razrješavanja sudbine nestalih osoba i tu je znatno smanjen broj onih čija se sudbina ne zna. Ali i dalje govorimo o najmanje tisuću nestalih o kojima još ništa ne znamo. Isto tako, jedan značajan dio kulturnog blaga je vraćen, a mora se riješiti i pitanje preostalog. Znamo i da je Srbija krenula u suradnju s Haškim sudom, da je napravila vrlo ozbiljne korake, što govorim sad kao pravnik“, rekao je Josipović u intervjuu „Vremenu“.

No, bivša hrvatska premijerka pred poslednje izbore u Hrvatskoj do samog kraja svpg mandata ponavljala je da Vlada Hrvatske nema nameru da povuče tužbu. „Nemamo nameru da povučemo tužbu i vlada koju će voditi HDZ neće povlačiti tužbu“ rekla je Kosorova u saopštenju u novembru ove godine.

Poslednje izdanje

Intervju: Ivan Ergić

Individualni otpori su jalovi i samodopadni Pretplati se
Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve