Zbog kvara prekinut let "lirdžeta", u kojem je bio premijer Mirko Cvetković na putu za Sofiju
Na vladinom avionu „lirdžet“ kojim je srpski premijer Mirko Cvetković poleteo za Sofiju, posle petnaest minuta leta, u četvrtak 2. decembra u oko 09.10 časova pre podne, signalizovana je tehnička neispravnost, pa je pilot odlučio da prekine let i da se hitno vrati na aerodrom Beograd, gde je bezbedno sleteo. Ne saopštava se o kakvom je kvaru na «lirdžetu» reč. Susret premijera Cvetkovića s bugarskim premijerom Borkom Borisovom je odložen za neki drugi datum.
Nezavisno od premijera Cvetkovića, čarter letom za Sofiju na otvaranje hipermarketa „Tempo“ koji, kako je saopšteno iz Vlade, predstavlja značajnu srpsku investiciju u Sofiji, otputovali su, i bezbedno sleteli, privrednici na čelu sa Milošem Bugarinom, predsednikom Privredne komore Srbije.
I prilikom posete premijera Cvetkovića Pragu takođe je bilo problema sa uređajima za sletanje po magli, pa je delegacija umesto u Prag, morala da sleti u Karlove Vari. Državnom vrhu Srbije trenutno su na raspolaganju pored ovog «lirdžeta 31A», proizvedenog 1991, još i «falkon 50», star skoro tri decenije. U prvih šest meseci ove godine ta dva aviona su u vazduhu proveli 380 sati. Usluge Vladinog «avio-taksija» najčešće koriste predsednik Boris Tadić, premijer Mirko Cvetković, šef diplomatije Vuk Jeremić, ministri Ivica Dačić i Mlađen Dinkić, a i predsednica Skupštine Slavica Đukić-Dejanović… Mediji su tokom godine objavljivali procene da bi nabavka aviona tipa «falkon 900», sa 19 sedišta i mogućnošću interkontinentalnog leta, vladu koštala 40 miliona evra. Kako su nešto ranije, u aprilu ove godine, pisale «Vesti» „falkon“ srpske vlade godišnje prosečno ima čak 150 „državnih letova“, na sreću, do sada nije bilo nijednog ozbiljnijeg incidenta, ali se u više navrata desilo da se zbog kvara aviona otkaže let predsednika Tadića ili šefa diplomatije Vuka Jeremića. Precizira se i da predsednik Boris Tadić nije imao nijedan incident tokom letenja, ali da se događalo da zbog magle let bude odložen ili da prinudno sleti u neku drugu zemlju. Predsednik Tadić koji je u mnoge državne posete putovao ekonomskom klasom regularnih aviokompanija, piše Vesti. Pre dve godine, „falkon“, kojim je trebalo da leti ministar odbrane Šutanovac, nije mogao da poleti zbog kvara.
Nesreća aviona vlade Poljske u Katinu, u kojoj je stradao poljski predsednik Leh Kačinjski i skoro polovina državnog vrha ovog proleća je iznova skrenula pažnju na pitanje flote kojom se služi državni vrh Srbije, kada je javnost podsećana da vladina avio-služba već tri godine u svojim finansijskim planovima predlaže kupovinu letilice, ali taj predlog još nije odobren.
U državama bivše SFRJ stanje flote slično je kao i u Srbiji, mada nešto bolje. Vlada Republike Srpske, na primer koristi avion „cesna 525“, koji je nabavljen je pre manje od dve godine. Državni vrh Hrvatske ima „čelindžer CL 612“, čija je cena bila 18 miliona dolara. Makedonija, koja je 26. februara 2004. godine izgubila predsednika Borisa Trajkovskog u avionskoj nesreći zastarelog „kingera“ u BiH, nabavila je 2005. „lirdžet 60“ iz SAD, koji je iz budžeta platila 11 miliona dolara. Taj avion je, međutim, do sada dva puta prinudno sletao zbog problema, poslednji put u maju prošle godine kada je premijer Nikola Gruevski iz Brisela putovao na sastanak sa predsednikom Nikolom Sarkozijem u Pariz, kada su otkazali su radari aviona.
Ličnosti godine: Pobunjeni studenti, kolektivni intervju
Sada je red i na vas Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve