U Banjaluci uhapšen Boško Stanišljević, koji je priznao da je u dvoranu Borik uneo oružje, ali tvrdi da je to učinio pre više godina. Mogla je da bude ugrožena bezbednost gostiju na svečanoj akademiji povodom 20. godišnjice postojanja RS kojoj je prisustvovao predsednik Srbije Boris Tadić i još hiljadu zvanica.
U sportskoj dvorani Borik u Banjaluci pronađeno je naoružanje tokom protivdiverzionog pregleda u nedelju 8. januara u 16.25 časova, uoči proslave jubileja Republike Srpske 9. januara, izjavila je Srni portparolka MUP-a Srpske Mirna Šoja. Pripadnici Kriminalističke policije MUP-a Republike Srpske, u saradnji sa okružnim tužilaštvom Banjaluka, preduzimaju niz aktivnosti na dokumentovanju i rasvetljavanju ovog događaja, obavljaju kriminalističko veštačenje određenih predmeta i obavljaju informativne razgovore sa većim brojem lica. TV Republike Srpske je tim povodom u utorak 10. januara emitovala vanredne vesti.
TVRDI DA JE ORUŽJE SAKRIO RANIJE, RADI PRODAJE: Boško Stanišljević
Lice koje je u utorak 10. januara lišeno slobode priznalo je da je unelo naoružanje u dvoranu „Borik“ u Banjaluci, ali policija još proverava njegove motive i povezanost sa drugim licima, izjavila je Srni portparol Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske Mirna Šoja.
Prema njenim rečima, kriminalistička obrada nad ovim licem je u toku i obavlja se uz nadzor i konsultaciju Tužilaštva BiH koje će preuzeti slučaj ako se oceni da je reč o terorističkom aktu.
Policija Republike Srpske izvršila je i pretrese na više lokacija u Banjaluci.
RT RS u sredu objavljuje da je reč o šezdesetjednogodišnjem Bošku Stanišljeviću.Kako piše „Blic“ Boško Stanišljević je rođen 1948. u Zagrebu, a ima prebivalište u Banjaluci, u kojoj već decenijama radi. Na salušanju u policiji, prema saznanjima „Blica“ izjavio je da je oružje u „Boriku“ sakrio pre nekoliko godina, i da nije imao nameru, ni plan da izvede teroristički napad za vreme obeležavanja jubileja RS, ali Policija RS, kao i srpski MUP ipak ne isključuju mogućnost da je zaplenjeno oružje trebalo da bude iskorišćeno za napad u vreme svečanosti.
Istraga se vodi kao da je ugrožena bezbednost predsednika Tadića i jedan policijski tim MUP-a Srbije je u sredu otputovao za Banjaluku,
U dvorani „Borik“ prethodnih dana je bilo angažovano više od stotinu osoba koje su učestvovale u organizaciji i realizaciji svečanosti. Direktor sportske dvorane Borik Manojlo Zrnić potvrdio je da je policija saslušala njega i sve zaposlene u ovoj ustanovi. Zrnić je potvrdio da pre održavanja svečane akademije nije kontrolisano ko ulazi u dvoranu, jer dvorana Borik nema svoje obezbeđenje, već samo noćnog čuvara. Po Zrnićevim rečima radnici Sportske dvorane „Borik“ učestvovali su u inženjersko-tehničkoj pripremi dvorane za svečanu akademiju, zajedno sa velikim brojem izvođača i podizvođača, kojih je od 4. do 9. januara bilo oko 500. Prema agenciji Srna koja se poziva na neimenovane izvore u MUP-u RS pronađeno je nekoliko kilograma plastičnog eksploziva velike razorne moći, više bombi, jedan snajper i jedna automatska puška. Banjalučke «Nezavisne» pišu da je otkriveno čak tri kilograma razornog TNT-a, detonator, snajper, dve automatske puške, dva škorpiona, prigušivač i 400 metaka različitog kalibra. Sve to bilo je dobro skriveno u prostoriji iznad južne tribine u dvorani. Prema agenciji Srna oružje je navodno pronađeno na tribinama nasuprot centralne bine. Agencija Beta javlja da je oružje pronađeno u komentatorskoj kabini na spratu dvorane. List Glas Srpske saznaje da su naoružanje i eksploziv pronašli obučeni psi tragači – u plafonu komentatorske kabine smeštene nasuprot centralne bine. Prema izveštaju «Novosti» psi iz antiterorističke jedinice MUP-a RS su nanjušili torbu u kojoj su se nalazili oružje i eksploziv, koja je bila prikrivena ispod kartona u ormaru u tehničkoj kabini dimenzija dva puta tri metra. U nedelju (8) izvođači radova su zatražili da se otvori tehnička kabina kako bi se tamo postavio rasvetni top, što je i urađeno tokom dana. Kada je postavljen rasvetni top, od jačine njegovog svetla iz sale nije videla sama soba, a preglednost prema prvom redu predviđenom za najviše zvaničnike iz te prostorije je bila odlična. Kada je torba s oružjem otkrivena usledila je detaljnija provera dvorane, koja je nastavljena i na dan održavanja manifestacije.
Direktor policije RS Gojko Vasić rekao je agenciji Beta da je naoružanje pronađeno u manjoj prostoriji pri vrhu tribina u hali „Borik“, iz koje postoji odličan pogled na celu dvoranu, ali da se do okončanja istrage ne može govoriti o tome da li je ono bilo namenjeno za teroristički napad, ili za atentat na neku od ličnosti koje su prisustvovale proslavi: „Naoružanje nije otkriveno na osnovu nekih operativnih saznanja i informacija. Naoružanje je pronađeno prilikom protivdiverzionog pregleda, a mi kroz operativnu obradu treba da vidimo da li je to oružje trebalo da bude upotrebljeno za teroristički napad ili ne.“ Kako izveštava „Politika“, ako se utvrdi da je pronađeno naoružanje trebalo da bude upotrebljeno za teroristički napad, onda će predmet preuzeti Tužilaštvo BiH, dok će slučaj preuzeti banjalučko Okružno tužilaštvo ako se utvrdi da nije reč o terorizmu.
Policija je obavljajući protivdiverzioni pregled SD“Borik“, u nedelju, 8. januara 2011. godine u 16,25 časova pronašla automatsku pušku sa prigušivačem i pet okvira, dve ručne kumulativne bombe, dve bombe (M75 i M52), poluautomatsku pušku, 330 komada municije kalibra 762, 67 komada municije kalibra 79, štapine sa upaljačem i tri koligrama plastičnog eksploziva. (Izvor: portal MUP RS)
Banjalučke „Nezavisne“ pišu da se vodi intenzivna istraga o tome ko je i kada postavio oružje, s obzirom na to da je ova prostorija i u ranijem periodu bila u više navrata proveravana. „Uvek je vršen protivdiverzioni pregled, a zna se da se u dvorani Borik često održavaju različite sportske i javne manifestacije. O kakvim detaljnim kontrolama se radi, govori i podatak da je tokom ranijeg sportskog susreta, dvoranu Borik do detalja pregledao i izrealski MOSAD, ali ništa nisu pronašli“, piše list pozivajući se na neimenovani izvor. Pomenuta dvorana inače nema stalno obezbeđenje ni video nadzor. Tanjug prenoseći pisanje «Nezavisnih», navodi da su navodno nekoliko dana pre manifestacije od 9. janauara, u blizini dvorane Borik zaustavljeni neki pripadnici radikalnog vehabijskog pokreta koji su nekog čekali…
Ministar unutrašnjih poslova Republike Srpske Stanislav Čađo je u međuvremenu izjavio da već ima određenog napretka u istrazi u vezi sa pronađenim naoružanjem i municijom. RTS u utorak 10. januara popodne saznaje da je u Banjaluci uhapšeno jedno lice zbog sumnje da je počinilo krivično delo „terorizam“, član 201, stav 4 KZ BiH. Osumnjičeno je za unošenje eksploziva i naoružanja u sportsku halu Borik. RT RS u sredu objavljuje da je reč o šezdesetjednogodišnjem Bošku Stanišljeviću, koji je u sportskoj dvorani „Borik“ u radnom odnosu više od 20 godina. Imao je ključeve dvorane i slobodan pristup svim prostorijama, pa i mestu na kome je pronađen arsenal oružja. Poslednjih deset dana bio je na odsustvu zbog bolovanja. „Nezavisne“ pišu da se uhapšeni zove Božidar – Bole Stanišljević. On je po nekiim medijima bio na bolovanju zbog povrede noge, što ilustruje fotografija čoveka na štakama u pratnji jedne mlađe osobe, verovatno u trenutka privođenja, koju objavljuju „Nezavisne“. Kako saznaje Srna, Stanišljević se sam predao policiji.
Banjalučke „Nezavisne“ na svom portalu pišu da je reč o dugogodišnjem radniku Javne ustanove Sportski centar. Banjalučki mediji pišu da on živi sa suprugom, a da su mu dve udate ćerke u inostranstvu i da ih susedi opisuju kao ljubazne. Zvanično se saopštava samo da policija proverava njegove motive i povezanost sa drugim licima. Novosti, pozivajući se na anonimne sagovornike pišu u četvrtak 12. januara, da Stanišljević nije imao kriminalni dosije, da dosad nije krivično gonjen, da je „oduvek bio tvrd Srbin sa radikalnim stavovima“, ali i da su to bila samo njegova ideološka opredeljenja, a da se na radnom mestu isticao angažmanom i disciplinom. List takođe piše da je Stanišljević bio učesnik rata, odnosno da je bio pripadnik državne bezbednosti u RS u ratnom periodu.
List Press se bez preciziranja poziva na operativne podatke policije koji Stanišljevića povezuju sa regionalnom grupom trgovaca oružjem Ljubana Ećima, bivšeg zamenika načelnika Državne bezbednosti RS iz doba rata. Po nekim drugim medjima ta veza se svodi na to da su se poznavalii da je Stanišljević često bio u društvu s Ljubanom dok je ovaj trenirao u Boriku.
Ljuban Ećim je prema pisanju Glasa Srpske otpušten iz Državne bezbednosti RS nakon dolaska Biljane Plavšić na vlast u RS 1997. i protiv njega je, konstatuje taj list pozivajući se na pisanje medija, podignuto nekoliko krivičnih prijava za šverc visokotarifnom robom i za prisluškivanje Plavšićeve. Slonio se u Beograd. Marta 2010. osuđen je na dve godine i četiri mjeseca zatvora u Posebnom odeljenju za organizovani kriminal Okružnog suda u Beogradu zbog nedozvoljenog držanja i nošenja oružja. Tvrdio je da je oružje dobio na poklon od pokojnog Željka Ražnatovića Arkana. Prema pisanju Glasa Srpske, pošto je položio kauciju od 400.000 evra branio se sa slobode. Oslobođen je optužbi za šverc kokaina zbog nedostatka dokaza. Apelacioni sud u Beogradu je 2011. Ljubanu Ećimu smanjio kaznu i pravosnažno ga osudio na godinu i po dana zatvora. Prema radiju Slobodna Evropa, ime Ljubana Ećima se nalazilo na crnoj listi SAD i EU zbog pomaganja haškim beguncima.
Zamenik premijera i ministar unutrašnjih poslova Srbije Ivica Dačić rekao je da je u stalnom kontaktu sa svojim kolegom u Srpskoj, ministrom Stanislavom Čađom, koji ga je pre početka manifestacije u Banjaluci obavestio o pronađenom oružju i eksplozivnim sredstvima, zbog čega su bile pojačene mere obezbeđenja tog skupa. Dodao je da će MUP Srbije pružiti svu moguću pomoć Republici Srpskoj u rasvetljavanju slučaja.
Prema rečima portparolke MUP-a RS pronađeno naoružanje, da je upotrebljeno u terorističke svrhe, moglo je da ozbiljno ugrozi učesnike i goste svečane akademije koja je pod nazivom «Republika Srpska – naš zavjet» održana 9. januara, povodom krsne slave i 20. godišnjice postojanja Republike Srpske.
Tom događaju prisustvovalo je više od hiljadu zvanica iz RS, Srbije, regiona i BiH, ali nije bilo bošnjačkih zvaničnika i stranih diplomata. Između ostalih, prisustvovali su predsednik RS Milorad Dodik, predsednik Vlade Republike Srpske Aleksandar Džombić i ministri, predsednik Narodne skupštine RS Igor Radojičić i narodni poslanici, član Predsjedništva BiH iz Srpske Nebojša Radmanović, srpski predstavnici u Savjetu ministara BiH, predsednik i premijer Srbije Boris Tadić i Mirko Cvetković, potpredsednik Vlade Ivica Dačić, Njegova svetost patrijarh srpski Irinej sa vladikama.
Božidar Stanišljević je 13. januara ispitan u Tužilaštvu BiH u svojstvu osumnjičenog za krivično delo terorizam, nakon čega je tužilac uputio Sudu BiH predlog za određivanje mere pritvora u trajanju od 30 dana.
Tužilaštvo BiH navodi da u saradnji sa MUP-om RS i ostalim agencijama za provođenje zakona u BiH preduzima intenzivne aktivnosti na prikupljanju dokaza s ciljem potpunog rasvjetljavanja ovog događaja.
Ličnosti godine: Pobunjeni studenti, kolektivni intervju
Sada je red i na vas Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve