Loader

dopunjeno 11.7.2012 u 10h08m

Potpisan koalicioni sporazum o Dačićevoj vladi

12.jul,17:23

Na trojnom sastanku SPS-PUS-JS rešena sporna pitanja na kojima je insistiralo predsedništvo PUPS-a

Stranke koje čine koalicije oko Srpske napredne stranke, Socijalističke partije Srbije i Ujedinjeni regioni Srbije su u sedištu Srpske napredne stranke u utorak 10. jula u 17 sati potpisale Koalicioni sporazum o formiranju Vlade Srbije. Potpisivanju sporazuma prethodila je odluka Predsedništva Partije ujedinjenih penzionera Srbije (PUPS) da zatraži da se koalicioni sporazum koji je predložila Srpska napredna stranka za formiranje nove Vlade Srbije dopuni jasnim definisanjem kvota koliko će ministarstava kojoj stranci pripasti. Sporna pitanja rešena su na sastanku lidera SPS-a Ivice Dačića, PUPS-a Jovana Krkobabića i predstavnika JS Markovića u ponedeljak 9. juna uveče.

Koalicioni sporazum o Dačićevoj vladi sadrži osam tačaka:

TROJNA KOALICIJA: Vučić, Dačić, Dinkić

1. U prvoj se govori da će potpisnice nastojati da ubrzaju proces evropskih integracija, kako bi do sredine juna 2013. Srbija dobila datum za otpočinjanje pregovora o članstvu. „Aktivan pristup Srbije evropskim integracijama podrazumeva uvažavanje realnih geopolitičkih i ekonomskih uslova, kako bi se u datoj političkoj stvarnosti našla najbolja rešenja za Republiku Srbiju i njene građane“, kaže se u jednoj rečenici.

2. Druga tačka se odnosi na „suštinski ekonomski oporavak zemlje i podizanje životnog standarda građana“ što potpisnice najavljuju da će ostvariti smanjenjem državnog aparata, donošenjem novog Zakona o javnim nabavkama i stim povezanom uštedom 600 miliona evra na godišnjem nivou uvođenjem izmena sistema PDV-a, koja bi relaksirala poslovanje malih i srednjih preduzeća i ukidanjem nepotrebnih nameta.

3. Radi uspostavljanje pravne države i vladavine prava, potpisnice najavljuju otklanjanje negativnih posledica reforme pravosuđa i preispitaje nedavno donetih pravosudnih zakona.

4. U delu o iskorenjavanju korupcije i borbi protiv organizovanog kriminala, pominju se: javnost u radu državnih službenika, uvođenje obavezne kontrole imovine funkcionera, jačanje nezavisnosti i povećanje ovlašćenja organa koji se bave borbom protiv korupcije, kontrola i revizija privatizacije i jačanje kaznene politike.

5. Potpisnice sporazuma najavljuju da će učestvovati u reformi medija, kako bi doprinele njihovoj nezavisnosti, s posebnim naglaskom na ukidanje autocenzure.

6. tačka govori o reformi obrazovnog sistema i njegovom prilagođavanju potrebama društva i privrede.

7. tačka obavezuje potpisnice sporazuma da sprovedu princip departijacije funkcija u javnim preduzećima.

8. Predviđena i decentralizacija Srbije, zbog čega će biti pokrenuta i široka javna rasprava o potrebi promene Ustava. Potpisnici najavljuju mogućnost formiranje novih opština na teritoriji velikih gradova, fiskalnu decentralizacija u velikim gradovima, posebno u Beogradu, Novom Sadu i Nišu. Najavljuje se da će lokalni prihodi biti korišćeni za kapitalne investicije, kao i da se saobraćajna infrastruktura ravnomerno razvija izgradnjom: autoputa od Beograda ka zapadnoj Srbiji (Koridor 11), autoputa od Pojata do Preljine (zapadno – moravski koridor), spajanjem Kragujevca sa Koridorom 10, izgradnja regionalnog autoputa koji vezuje Zaječar i Bor sa Koridorom 10 (kod Paraćina) i povezivanje Loznice i Šapca sa Koridorom 10 i dalje preko Rume, tunelom kroz Frušku Goru, s Novim Sadom…

9. Potpisnice sporazuma najavljuju izmenu zakonske regulative koja se odnosi na medije, a naročito Zakona o informisanju, Zakon o radiodifuziji, kao i Zakona o telekomunikacijama. Strane potpisnice ovog sporazuma najavljuju da će sa posebnom pažnjom ponovo razmotriti izveštaj o medijima Saveta za borbu protiv korupcije..

Predsednik URS-a Mlađan Dinkić najavio je da će prva dva poteza vlade biti program antikriznih mera za privredu i program fiskalne konsolidacije. Dinkić je rekao da će nova vlada ukinuti birokratiju, nepotrebne agencije, namete…

Pre potpisivanja sporazuma mandatar Dačić nije govorio o podeli resora, međutim, u javnosti je bilo dosta spekulacij o tome da će se vlada sastaviti po formuli 8:5:2 uz dva potpredsednička mesta, što znači 15 ministarstava, a sedamnaest članova vlade. Da će se o kadrovskim aranžmanima razgovarati po formuli 8(SNS):5(SPS):2 (URS) proizilazi i iz izjave Ivice Dačića nakon potpisivanja sporazuma. U javnosti je bilo i polemika o tome ko će dobiti ministarsko mesto. Lider Nove Srbije Velimir Ilić i lider URS Mlađan Dinkić razmenili su oštre poruke o tome da li će Ilić biti ministar poljoprivrede. Pred potpisivanje sporazuma, Ilić je na konferenciji za novinare nagovestio da bi u novoj vladi mogao da obavlja sličnu dužnost kao u svojevremeno u kabinetu Vojislava Koštunice iz 2004, u kojoj je bio ministar za kapitalne investicije. Nakon izbora 2007, Ministarstvo za kapitalne investicije je podeljeno na tri ministarstva, a Velimir Ilić je bio ministar za infrastrukturu.

Aleksandar Vučić je, komentarišući izjavu Velimira Ilića da će biti ministar u vladi, rekao da je sa liderom Nove Srbije razgovarao o tome, ali da to nije bila tema razgovora čelnika stranaka koje će činiti vladu. Vučić najavio da će imena budućih ministara iz redova naprednjaka biti poznata pred sednicu Glavnog odbora SNS-a, koja će biti održana 16. ili 17. jula. Dačić je najavio da bi nastavak konstitutivne sednice Skupštine Srbije mogao da bude 23. jula, a potom bi parlament glasao o novoj vladi.

Stranke koje će činiti novu vladu u Skupštini Srbije će imati ukupno 131 poslanika (SNS 73, SPS-PUPS-JS 44 i URS 14).

B92 na osnovu medijskih spekulacija javlja da bi sastav nove vlade mogli činiti:

Premijer – Ivica Dačić (SPS)

Potpredsednici vlade – Jovan Krkobabić (PUPS) i Suzana Grubješić (URS)

Ministarstvo unutrašnjih poslova – Ivica Dačić (SPS)

Ministarstvo spoljnih poslova – Leon Kojen

Ministarstvo odbrane – Aleksandar Vučić (SNS)

Ministarstvo pravde – Nikola Selaković (SNS)

Ministarstvo energetike – Zorana Milanović (SNS)

Ministarstvo trgovine (unutrašnje i spoljne) – Velimir Ilić (NS)

Ministarstvo kulture – Radoslav Lale Pavlović (SNS)

Ministarstvo poljoprivrede – Goran Knežević (SNS)

Ministarstvo prosvete – Žarko Obradović (SPS)

Ministarstvo infratsrukture – Milutin Mrkonjić (SPS)

Ministarstvo zdravlja – Slavici Đukić Dejanović (SPS)

Ministarstvo omladine i sporta – Branko Ružić (SPS)

Ministarstvo rada i socijalne politike – Milan Krkobabić (PUPS*

Ministarstvo ekonomije i finansija – Mlađan Dinkić (URS)

Ministarstvo regionalnog razvoja, državne uprave i lokalne samoupravea – Verica Kalanović (URS)

*

Potpredsednik PUPS-a Milan Krkobabić izjavi za RTS u utorak 11. jula na RTS da u novoj vladi neće biti ministar, već će mesto naći u parlamentu. Mlađan Dinkić je u međuvremenu izjavio da će ministar za rad biti Rasim Ljajić, mada je on pre toga izjavio da ljubaznu ponudu naprednjaka ne može da prihvati iz moralnih razloga, obzirom na to da je njegova SDP učestvovala na izborima 6. majasa na listi Demokratske stranke. U međuvremenu Ljajić je u utorak 11. jula izjavio Tanjugu da bi za eventualni ulazak u novu Vladu Srbije morao da dobije saglasnost DS.

„Bez toga ne mogu da uđem ni u jednu vladu“, naglasio je Ljajić i potvrdio da je bio pozvan da uđe u vladajuću koaliciju.

Poslednje izdanje

Ličnosti godine: Pobunjeni studenti, kolektivni intervju

Sada je red i na vas Pretplati se
Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve