Crna lista nastala je inače nakon što je 9. novembra u Beogradu organizacija "Žene u crnom" organizovala protest pod nazivom „Priznajem". Na protestu se, među parolama poput „Priznajem da su Ratko Mladić i Radovan Karadžić ratni zločinci i pre izricanja presude", „Priznajem da je Draža Mihailović ratni zločinac", "Priznajem da me je sramota što je predsednik države četnički vojvoda", našao i transparent na kom je pisalo "Priznajem nezavisnost Kosova"
Ustavni sud odbio je predlog za zabranu rada srpskog narodnog pokreta „1389“ iz Beograda i udruženja „SNP Naši“.
Ustavni sud je inače ovu odluku doneo posle analize programa, načela i aktivnosti članova ovih organizacija, i zaključio da nisu ispunjeni Ustavom propisani uslovi za zabranu rada. Obrazloženo je da su razlozi za ukidanje neke organizacije nasilno rušenje ustavnog poretka, kršenje zajemčenih ljudskih i manjinskih prava ili izazivanje rasne, nacionalne, verske netrpeljivosti, ali to, po Ustavnom sudu, sa ovim organizacijama nije slučaj.
Reagujući na ovu odluku suda, „Naši“ su ponovo zatražili zabranu rada NVO sa spiska.
Na sajtu Srpskog narodnog pokreta „Naši“, 11. novembra objavljena je lista pod nazivom „Crni skpisak nevladinih organizacija“ sa nazivima 18 nevladinih organizacija koje su okarakterisane kao antisrpske i koje, po ovom pokretu, u najhitnijem roku treba zabraniti.
U razgovoru za „Blic“, predsednik pokreta Ivan Ivanović najavio je da će Ustavnom sudu Srbije podneti zahtev za zabranu svih NVO koje krše Ustav Republike Srbije.
Predstavnici nevladinih organizacija čija se zabrana traži izjavili su da uzrok ovoga leži u političkoj situaciji u zemlji i da se mora postaviti pitanje u čije ime nastupaju „Naši“.
S druge strane, iz Ustavnog suda poručuju da bi do kraja ove godine trebalo da bude donesena odluka o zahtevu Republičkog javnog tužioca iz 2008. godine o zabrani delovanja desničarskih organizacija zbog širenja mržnje. Taj zahtev se, između ostalih, odnosi i na SNP „Naši“.
Crna lista nastala je inače nakon što je 9. novembra u Beogradu organizacija „Žene u crnom“ organizovala protest pod nazivom „Priznajem“. Na protestu se, među parolama poput „Priznajem da su Ratko Mladić i Radovan Karadžić ratni zločinci i pre izricanja presude“, „Priznajem da je Draža Mihailović ratni zločinac“, „Priznajem da me je sramota što je predsednik države četnički vojvoda“, našao i transparent na kom je pisalo „Priznajem nezavisnost Kosova“.
SNP „Naši“ odmah sutradan oglasio se povodom ovog događaja i na svom sajtu objavio sledeće: „Srpski narodni pokret „Naši“ zahteva od Ivice Dačića i Aleksandra Vučića da u najhitnijem roku pohapse sve odgovorne u protivustavnoj organizaciji „Žene u crnom“, jer su 9. novembra u Beogradu na kvazi-antifašističkom protestu „Priznajem“ nosili transparent „Priznajem nezavisnost Kosova“, što se po Članu 306. Krivičnog zakonika Republike Srbije kažnjava minimalno sa 10 godina zatvorske kazne.“
Međutim, hapšenje aktivistkinja protesta samo je jedan u nizu zahteva koji su usledili u narednih nekoliko dana. „Naši“ su otišli korak dalje, tražeći da se zabrani rad svih nevladinih organizacija koje se finansiraju iz stranih izvora. Na njihovom sajtu 11. novembra objavljeno je: „SNP „Naši“ traži momentalnu zabranu delovanja antisrpskih nevladinih organizacija na teritoriji Republike Srbije, kao i uspostavljanje zakonskih rešenja za zabranu finansiranja nevladinih organizacija iz stranih fondova i ambasada“.
Istog dana, na sajtu su izdali i saopštenje pod naslovom „Zaustavimo autonomaške bande“, u kom poručuju da se „ne plaše nikakvih autonomaških bandi koje prete građanima batinama i tokom narednih par dana skinuće protivustavne ‘zastave Vojvodine’ i jasno poručiti svim nazadnim političkim opcijama Novog Sada da ideja ‘države Vojvodine’ neće proći!“. Ova poruka nedvosmisleno je upućena aktivistima LSV-a koji su tog dana organizovali protest u Novom Sadu zbog skidanja zastave AP Vojvodine sa jarbola ispred gradskih preduzeća JKP „Tržnica“ i JGSP „Novi Sad“, kojima rukovode kadrovi DSS-a. Sutradan, u saopštenju za medije u kom zastavu Vojvodine nazivaju „Čankovom krpom“, „Naši“ su dostavili i fotografije na kojima se vidi kako zastava Vojvodine prekriva kontejner za smeće, stoji na kanalizacionoj šahti umesto poklopca, služi kao „podmetač“ za ljuljašku, klackalicu i tobogan u parku. Akcija je nazvana „Čankova krpa i njena svrha“.
Skidanje zastava AP Vojvodine sa jarbola gradskih javnih preduzeća podržao je i pokret „Dveri“, pozivajući sve građane Novog Sada da se još intenzivnije i masovnije priključe „istorijskoj borbi“ za ukidanje Autonomne Pokrajine Vojvodine.
Fond za humanitarno pravo
Žene u crnom
Centar za kulturnu dekontaminaciju
JUKOM
Helsinški odbor za ljudska prava
Peščanik
Fondacija Egzit
Inicijativa mladih za ljudska prava
Sandžački odbor za zaštitu ljudskih prava
Autonomni ženski centar
Rekonstrukcija ženski fond
Beogradski centar za ljudska prava
Inicijativa mladih za ljudska prava
Amnesti internašnal
Građanske inicijative
Kvirija Centar
Gej-Strejt Alijansa
Dokukino
Ličnosti godine: Pobunjeni studenti, kolektivni intervju
Sada je red i na vas Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve