Loader

Panter pao

20.maj,18:32

Italijanska policija uhapsila Radovana Jelušića za koga se pretpostavlja da je "mozak" grupe Pink Panter koja je do sada u 152 pljačke odnela nakita u vrednosti od 250 miliona evra

Crnogorskog državljanina Radovana Jelušića (39), koji je kod sebe imao hrvatski pasoš, u petak u Rimu, uhapsili su agenti italijanske policije. Izvršni direktor Interpola Žan Mišel Lubuten iznosi pretpostavku policije da je uhapšen ključni čovek „Pink Pantera“, jedne od najpoznatijih svetskih kriminalnih grupa koja je opljačkala niz zlatara od Tokija, Pariza do Londona i da vrednost njihovih pljački dostiže 250 miliona evra. U ovom slučaju sarađivale su policija Italije i Crne Gore , čija je policija pre dve sedmice na granici Srbije i Crne Gore uhapsila Bojana Vučića, (24), Jelušićevog saradnika i član „Pink Pantera“ koga traži Austrija zbor oružane pljačke.

Radovan Jelušić, vođa grupe Pink Panter

Sumnja se da je Jelušić umešan u oružanu pljačku juvelirnice Exelco Diamond u Ginzi, u Tokiju 2007. koja je završena za trideset sekundi: dva čoveka sa koja japanska policija veruje da su Jelušić i Rifat Hadžiahmetović, ušli, sprejom sa suzavcem poprskali tri prodavačice i nestali s dijamantskom tijarom i ogrlicom vrednom 86 miliona jena. Japanska policija je već bila frustrirana zbog prethodne krađe ogrlice kontese od Vendoma, dve godine ranije.

Hadžiahmetović je uhapšen 14. marta 2009. na aerodromu Larnaka, dok je pokušavao da uđe na Kipar, s lažnim bugarskim pasošem. Optužen je da je umešan u pljačku na Kanarskim ostrvima.

Tri osumnjičena člana Pink Pantera su svojevremeno uhapšena u Monaku, kada su obučeni u havajske košulje ukrali dijamante vredne 13 miliona dolara. Jednog od njih, Duška Poznana su udarila kola, prevezen je u bolnicu i tu uhapšen.

Jedna od njihovih spektakularnih pljački odigrala se u Londonu 20. maja 2003, kada su dvojica ušla u juvelirnicu Graff, u Londonu i za manje od tri minuta otišli sa dijamantima vrednim više od 30 miliona dolara. Kažu da je to bila najveća krađa dijamanata u britanskoj istoriji. Posle Londona usledile su pljačke u Evropi i Aziji, što je nerviralo policajce u Londonu, Parizu, Briselu, Ženevi i Tokiju. Oni preko Interpola tragaju za grupom „Pink Panter“ još od 2007, nakon izveštaja da balkanski drži-i-beži-eksperti u drskim prepadima ukrali nakita i dragog kamenja u vrednosti čak 250 miliona evra.

Banda je dobila ime Pink Panter, kada su britanski detektivi našli dijamantski prsten u kutiji za pomadu, slično kao što je to bilo u filmskoj komediji Pitera Selersa „Pink Panter“ iz 1963. List „Njujorker“ piše da je Radovan Jelušić, koga inače traže Kipar, Japan i nekoliko drugih zemalja zbog spektakularnih pljački uhapšen u kafeu u pomodnom delu Rima Trastevere. Panteri navodno drže apartmane u Rimu, Milanu i nekim gradovima na Jadranskoj obali, navodno uživaju zaštitu italijanskih kriminalnih sindikata.

List Njujorker citira jednog belgijskog policajca koji pretpostavlja da jezgro Pink Pantera čini između 20 i 30 iskusnih lopova i desetine pomoćnika koji im asistiraju u raznim evropskim gradovima. Od 2002, oni su po evidenciji ovog policajca opljačkali 152 juvelirnice. Po agenciji Kjodo njuz, Jelušić je bio hapšen u Crnoj Gori 6. novembra, ali crnogorske vlasti su odbile japanski zahtev za izručenje zbog pljačke i Ginzi.

Neki zapadni listovi pretpostavljaju da ta do sada nedodirljiva banda potiče iz paramilitarnih krugova bivše Jugoslavije, iz atmosfere stvorene sankcijama protiv Srbije, a neki pominju i knjigu“Gorila“ (1974), inspirisanu Stefanom Markovićem, dorćolcem, prijateljem Alena Delona, itd., koji je nađen iskasaplje na jednom đubrištu u Marseju. Nagađa se da su više strukture „Pantera“ uključeni neki srpski bivši vojnici, ali da švercom dijamanata diriguju uglavnom kriminalci iz Italije, Rusije, Izraela, i Holandije. Njujorker je u jednom tekstu citirao nekog bivšeg lopova koga naziva Novak koji mu je opisivao kako se posle pljački dijamanti predaju članovima tima koji ih odvoze na određeno mesto, obično u blizini autoputa, gde ih pregleda kupac. Nakit se u mnogo slučajeva, kaže, rasparčava u Antverpenu i šalje u Izrael, odakle, „legalizovan“, ponovo odlazi na tržište kao „novi“ kamen…

Poslednje izdanje

Intervju: Ivan Ergić

Individualni otpori su jalovi i samodopadni Pretplati se
Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve