Kapetan žandarmerije Hortijeve Mađarske oslobođen optužbi za učešće u novosadskoj raciji 1942. tokom koje je najmanje 1200 ljudi bačeno pod led
Sud u Budimpešti oslobodio je optužbi bivšeg kapetana mađarske žandarmerije Šandora Kepira (97), optuženog za ratni zločin protiv Srba, Jevreja i Roma tokom zloglasnen racije, od 21. do 23. januara 1942. godine, kada je bacanjem pod led Dunava i na druge načine ubijeno najmanje 1.200 Jevreja, Srba i Roma. Kepiro je optužen da je lično odgovoran za smrt 35 civila i da je učestvovao u deportaciji novosadskih Jevreja u koncentracioni logor Aušvic, 1944. godine.
Koristeći pravo na završnu reč Kepiro je rekao: „Nevin sam, nikada nikog nisam ubio niti pokrao, već sam samo služio svojoj domovini. U Mađarsku sam se vratio (1996.) jer van nje za mene nema života“. Kepiro je posle petnaestak minuta, uz saglasnost sudije Bele Varge, napustio sudnicu i vratio se u bolnicu.
U sudnici je sedeo u kolicima priključen na infuziju, sa ćebetom preko kolena i slušalicama za pojačavanje sluha na ušima.
Njegove reči grupa prisutnih je pozdravila aplauzom i rečima „Živeo“, pa je sudija zatražio od svih da se uzdrže od izražavanja emocija i odredio pauzu.
Oslobađajuća presuda (zbog nedostatka dokaza) pozdravljena je burnim aplauzom većeg dela publike u sudnici, koju su oćito činili mađarski desničari. Povremeno su prekidali I čitanje presude, pa ih je sudija opominjao. Pripadnici jevrejskih organizacija koji su se nalazili u sudnici su zanemeli. Nadležno tužilaštvonajavilo je da će uložiti žalbu na oslobađajući presudu.
Srpski tužilac za ratne zločine Vladimir Vukčević prisustvovao je prvom saslušanju, na suđenju koje je počelo 5. maja ove godine, kada je Kepiro izjavio da je nevin, da nije učestvovao u krvoproliću, niti da je tada dobio naređenje da ga izvrši. Posle presude izjavio je da očekuje da će se mađarsko tužilaštvo žaliti na tu odluku. Izrazio je i nelagodnost zbog ponašanja publike u sudnici.
Srpsko Tužilaštvo za ratne zločine je pokrenulo istragu protiv Kepira, 2008. godine a u međuvremenu je ustupilo predmet mađarskom pravosuđu. Od 1996, kada se posle decenijskog skrivanja u Agentni vratio u Mađarsku da u njoj umre, pa do tog doba Kepiro je živeo u Budimpešti – u jednom apartmanu preko puta sinagoge, gde ga je 2006 locirao. Vizentalov centar.
Direktor Centra „Simon Vizental“ iz Jerusalima Efraim Zurof, koji je i pokrenuo ovo, treće suđenje Kepiru, novinarma je rekao da ne može da veruje šta se desilo. Predsednik Saveza jevrejskih opština Srbije Aleksandar Nećak rezignirano je izjavio da nije iznenađen presudom suda u Budimpešti.
Nevericu zbog presude Šandoru Kepiru izrazili su i predstavnici Skupštine Vojvodine, Skupštine grada Novog Sada i Jevrejske zajednice Novog Sada, a Memorijalno društvo „Racija 1942.“, iz Čuruga izdalo je protesno saopštenje.
Kepiro je dva puta osuđivan na zatvorske kazne od deset, odnosno, 14 godina zbog tih zločina, ali je uspeo da ih izbegne bekstvom, najpre u Austriju, a u leto 1948. godine u Argentinu. Sud je isključio dokazni materijal korišćen na suđenju Kepiru u odsustvu i saučesnicima 1948. godine pošto su neki od sudskih veštaka tvrdili da je nekompletan, loše preveden, itd. Suđenje Šandoru Kepiru prvo je suđenje osumnjičenom saradniku nacista u Mađarskoj nakon pada komunizma u toj državi.
Ličnosti godine: Pobunjeni studenti, kolektivni intervju
Sada je red i na vas Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve