Loader

Nova hapšenja: Dragin, Nikezić i još 7 osoba

24.novembar,10:31

Dragin se sumnjiči se da je navodno prekoračio i zloupotrebio službeni položaj tako što je naredio direktorima PKB-a i preduzeća "Aleksa Šantić" da kupe 30 hiljada tona regresiranog đubriva od Azotare u Pančevu. Međutim, oni su samo fiktivno kupili đubrivo, a pravi kupci bile su firme koje na to nisu imale pravo - "Sunce" i veći broj kupaca preduzeća "Aleksa Šantić"

Radna grupa Uprave kriminalističke policije privela je u subotu, 24. novembra pre podne bivšeg ministra poljoprivrede Sašu Dragina, vlasnika konsultantske kuće „Ces Mekon“ Zvonimira Nikezića, kao i još sedam osoba.

Tužilac za organizovani kriminal Miljko Radisavljević rekao je za RTS da je privedenima određeno policijsko zadržavanje do 48 sati.

Saslušanje je trajalo čitavog popodneva i večeri u subotu, a nastavljeno je i sutradan.

Policija i dalje traga za još dve osobe – vlasnikom i direktorom preduzeća „Mlinostep“ iz Novog Sada Ljubomirom Kuljićem (58) i direktorkom preduzeća AD „Sunce“ Eminom Čobanski (54) iz Vrbasa.

Na spisku uhapšenih koji je objavio Tanjug, su i bivši predsednik Upravnog odbora HIP „Azotare Pančevo“ Radosav Vujačić, bivši zamenik direktora „Azotare“ Mihajlo Grujić, bivši direktor PKB-a Milan Veljović, bivši direktor poljoprivrednog dobra „Aleksa Šantić“ kod Sombora Arsenije Katanić, bivši direktor kruševačkog Instituta za krmno bilje Dragi Lazarević, vlasnik preduzeća „Terabo“ Borislav Stojković i bivša direktorka firme „Invej“ Verica Spasić. Oni se sumnjiče da su zloupotrebom službenog položaja, nezakonitom trgovimon regresiranim mineralnim đubrivom, oštetili budžet Srbije za više od 4,5 miliona evra.

„Osumnjičeni su to đubrivo prodavali licima koja na to nisu imali pravo. Tako su omogućili da četiri privatna privredna društva dobiju veštačko đubrivo po povlašćenim cenama i tako pribave imovinsku korist od 473 miliona dinara“, rekao je Radisavljević RTS-u.

Naime, uredba iz 2009. propisuje da đubrivo po nižoj ceni mogu da kupe samo zemljoradničke zadruge i poljoprivredna gazdinstva. Izmena ove uredbe kojom je predviđeno da povlastice mogu da imaju i privredna društva registrovana za poljoprivrednu proizvodnju stupila je na snagu tek 5. novembra 2009. godine, dok je Azotara sa PKB-om i „Aleksom Šantićem“ četiri meseca ranije završila, kako saznaje RTS, fiktivnu kupoprodaju 30.000 tona đubriva, iako po Uredbi nisu imali pravo na to.

Dragin se sumnjiči da je prekoračio i zloupotrebio službeni položaj tako što je naredio direktorima PKB-a i preduzeća „Aleksa Šantić“ da kupe 30 hiljada tona regresiranog đubriva od Azotare u Pančevu. Međutim, oni su samo fiktivno kupili đubrivo, a pravi kupci bile su firme koje na to nisu imale pravo – „Sunce“ i veći broj kupaca preduzeća „Aleksa Šantić“.

Azotara je prodala 22.621 tona đubriva po ceni nižoj za iznos regresa koji je bio 10.000 dinara po toni. Firme kod kojih je završilo regresirano đubrivo pribavile su korist veću od 226 miliona dinara, a Azotara je neosnovano naplatila regres u istom iznosu, za isporučenu robu.

Tadašnji ministar Dragin predložio je Vladi da izmeni i dopuni pomenutu uredbu kako bi se kao kupci regresiranog đubriva mogla javiti i privredna dobra, što je bio slučaj sa PKB-om i „Aleksom Šantićem“.

Dragin je inače, od 2004. do 2007. godine bio zamenik sekretara za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo AP Vojvodine, a od maja 2007. godine ministar zaštite životne sredine u Vladi Srbije.

Zvonimir Nikezić je poslednjih meseci uglavnom povezivan sa aferom vezanom za slučaj Agrobanke. Nikezić je inače vlasnik konsultantske kuće Ces Mekon, a bio je predstavnik državnog udela u upravnom odboru Agrobanke.

Njegova firma Ces Mekon je u prethodnoj deceniji bila zadužena za konsultantske usluge u brojnim velikim privatizacijama kao što su „Mlekara Šabac“, „Trajal“, „Frikom“, „Veterinarski zavod Zemun“ itd.

No, njegovo hapšenje nema veze sa Agrobankom, već je Nikezić tokom 2009, kada se dešavala trgovina đubrivom, bio ovlašćeni konsultant preduzeća Azotara u restrukturiranju.

Nikezić je, kako saznaje RTS, ugovorom o poslovno tehničkoj saradnji sa Azotarom bio u obavezi da pruži konsultanstske usluge prilikom prodaje regresiranog đubriva. On je, navodno, učestvovao u pronalaženju fiktivnih kupaca i preduzeća koja nisu imala pravo na povlastice. Konsultanstku uslugu za taj posao iz 2009. godine naplatio je šest miliona dinara.

Dragin i Nikezić u trenutku hapšenja bili su kod kuće, Dragin u Novom Sadu, a Nikezić u Beogradu. Njih dvojica, kao i ostali privedeni, predati su Tužilaštvu za organizovani kriminal.

Poslednje izdanje

Intervju: Ivan Ergić

Individualni otpori su jalovi i samodopadni Pretplati se
Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve