Tokom boravka u Njujorku, predsednik Srbije se sastao sa Obamom i Ban Ki-munom, ima zakazano više bilateralnih sastanaka na vrhu, a govoriće i pred svetskim liderima na zasedanju Generalne skupštine UN
Predsednik Srbije Tomislav Nikolić boravi u Njujorku na 67. zasedanju Generalne skupštine Ujedinjenih nacija. U utorak, 25. septembra u sedištu UN u Njujorku održan je visoki panel na temu rešavanja međunarodnih sporova. Na panelu su učestvovali predsednici država i vlada zemalja članica UN, a Tomislav Nikolić se prisutnima obratio treći, posle brazilske predsednice Dilme Rusef i predsednika zemlje domaćina, Baraka Obame. Sednicu su otvorili Vuk Jeremić, predsedavajući Generalne skupštine UN i Generalni sekretar UN Ban Ki-mun.
Tokom obraćanja Generalnoj skupštini, Nikolić je istakao da je Srbija privržena postizanju trajnog mira između Srba i Albanaca, i da se zalaže za direktne pregovore na najvišem političkom nivou, bez priznavanja nezavisnosti Kosova.
„Istovremeno, dozvolite mi da budem jasan: Srbija nije spremna, ne može i nikada, ni pod kojim uslovima, neće da prizna, ni eksplicitno, ni implicitno, jednostrano proglašenu nezavisnost svoje južne pokrajine Kosova i Metohije“, preneo je Tanjug deo Nikolićevog obraćanja Generalnoj skupštini UN. Nikolić je istakao da Srbija u nastavak pregovora ulazi spremna da učini da svi građani Kosova i Metohije žive bolje, u demokratskim i bezbednim uslovima, ali da neće biti pregovora o sprovođenju nezavisnosti Kosova.
Prema njegovim rečima, problem Kosova i Metohije može da bude rešen i biće rešen na miran način.
„Srbija se obavezala i ispuniće sve obaveze koje je kao država preuzela dogovorima postignutim do sada, mada ih ocenjujem kao ispunjavanje spiska želja albanske strane i popuštanje našeg tadašnjeg rukovodstva pod teškim pritiscima“, rekao je Nikolić.
On je dodao da Srbija želi trajno, održivo i prihvatljivo rešenje za sve probleme, da želi da ide u susret evropskoj budućnosti i da je u potpunosti provržena procesu čiji bi rezultat trebalo da bude trajni mir između Srba i Albanaca.
„Mi imamo snažnu želju da se razgovori nastave u dobroj volji i dobroj nameri, imajući u vidu, pored ostalog, i činjenicu da je važno održati dinamiku evrointegracija Srbije i Zapadnog Balkana kako bi se dugoročno obezbedili napredak i stabilnost čitavog regiona. Srbija nudi konkretan predlog – direktne pregovore na najvišem političkom nivou“, poručio je Nikolić u sedištu UN.
On je naglasio da su Srbija i on, kao demokratski izabrani predsednik, spremni za konstruktivno učešće u pregovaračkom procesu. Prema njegovim rečima, dogovor se može postići samo na bazi konsenzusa, bez jednostranih odluka i akcija.
Nikolić je rekao da Srbija iskreno želi da postane ravnopravna članica EU i strpljivo gradi odnos poverenja i mira u regionu koji je opterećen teškom istorijom.
„Do sada smo učinili dosta toga na sprovođenju reformi, borbe protiv kriminala i korupcije, usaglašavanju zakona sa propisima EU. Srbija je u tom smislu učinila čak i više od zemalja koje su već članice Unije“, ocenio je predsednik Srbije.
Naša zemlja se uprkos snažnom zalaganju za striktno poštovanje međunarodnog prava i svih temeljnih dokumenata na kojima počiva rad UN danas suočava sa kršenjem osnovnih principa Povelje UN i to na delu svoje teritorije, upozorio je on.
„Nisam prorok ali moram da konstatujem da jednostrano proglašena nezavisnost Kosova predstavlja opasan presedan i dugoročnu pretnju po stabilnost u regionu Zapadnog Balkana i šire“, rekao je Nikolić, dodavši da je Srbija kao članica UN žrtva primene dvostrukih standarda.
„Naša borba protiv jednostrano proglašene nezavisnosti Kosova i Metohije i borba za očuvanje principa poštovanja teritorijalnog integriteta. Borba za teritorijalni integritet Srbije danas je borba za mir u svim zemljama sveta i vladavinu prava u međunarodnim odnosima“, rekao je Nikolić.
Konstatujući da se većina država članica UN uzdržala od priznanja nezavisnosti Kosova, on se zahvalio za iskazanu podršku i solidarnost. Srbija je, rekao je Nikolić, ponosna zbog odličnih i sadržajnih odnosa sa velikim brojem država u svetu, ponosna na svoju istoriju.
„Pojedini pripadnici našeg naroda su, a ne postoje narodi bez takvih, činili greške, neki i zločine. Svoje građane, za koje je postojala sumnja da su se ogrešili o međunarodno pravo, prepustili smo međunarodnoj pravdi. Zato s pravom očekujemo pravdu za zemlju i narod koji su bili na strani pravde i prava u oba svetska rata“, poručio je Nikolić.
On je, takođe, najoštrije osudio pokušaj prisvajanja materijalne zaostavštine srpske srednjevekovne države i vlasništva SPC od strane samoproglašene kosovske države, ocenivši to kao pokušaj grubog falsifikovanja istorije, istorijskog revizionizma i zatiranja traga o postojanju srpskog naroda u pokrajini.
On je još poručio i da Srbija traži istragu povodom navoda u izveštaju Dika Martija, Specijalnog izvestioca Parlamentarne skupštine SE koji se odnose na trgovinu organima na Kosovu: „Zahtevamo samo istinu. Da se otkrije sudbina stotina nestalih Srba sa Kosova i Metohije, za koje se opravdano pretpostavlja da su bili žrtve nelegalne trgovine ljudskim organima i drugih zločina počinjenih na Kosovu i Metohiji. U ime svog naroda tražim pravdu za nevine žrtve“.
Predsednik Srbije je podsetio da je Srbija mesto gde se prepliću uticaji različitih kultura i religija, gde se u duhovnom i materijalnom nasleđu kombinuju tradicije i elementi potpuno različitih verskih i etničkih pripadnosti.
„Niko ne sme da ispašta ili da bude ponižavan zato što pripada svojoj religiji, njegova verska osećanja su uzvišena i zaštićena kao osnovna ljudska prava. Nijedan život ne sme da bude izgubljen u obračunima motivisanim verskim neslaganjem“, poručio je Nikolić, istovremeno snažno osudivši napade na nedužne ljude koji treba da budu posebno zaštićeni.
Na kraju izlaganja, Nikolić je izjavio saučešće SAD povodom ubistva njihovog ambasadora u Libiji.
Nakon zasedanja Generalne skupštine UN, Nikolić ima zakazan niz bilateralnih susreta na vrhu, i to sa predsednikom Slovačke Ivanom Gašparovičem, premijerom Kuvajta Džaberom al Mubarakom al Hamadom al Sabahom i katarskim emirom Hamadom bin Kalifom al Tanijem.
Nikolić je bio gost i na prijemu koji je za učesnike sednice Generalne skupštine 24. septembra u hotelu „Valdorf Astoria“ u Njujorku priredio američki predsednik Barak Obama. Beta prenosi da je Nikolić obavestio Obamu o naporima Srbije za prevazilaženje ekonomske krize, kao i za sistemsku i beskompromisnu borbu protiv korupcije. On je istakao da je korupcija povezana sa organizovanim kriminalom i terorizmom i izrazio najdublju zabrinutost zbog ubistva američkog ambasadora u Libiji. Predsednik SAD Obama je izrazio zadovoljstvo postignutim rezultatima na unapređenju odnosa dve zemlje, i zaključio da odnosi SAD i Srbije idu uzlaznom putanjom.
U razgovoru sa generalnim sekretarom UN Ban Ki-munom, Nikolić je preneo opredeljenost Srbije da pruži pun doprinos afirmaciji uloge UN na svetskoj sceni. Nikolić je ponovio i stav o potrebi za rešavanjem odnosa Beograda i Prištine mirnim putem i konstruktivnim dijalogom. Ban je izrazio zadovoljstvo zbog Nikolićevog iskrenog zalaganja za mir i stabilnost u regionu.
Nikolić se takođe sastao sa predsednikom Kipra Dimitrisom Hristofijasom, sa kojim se složio da su odnosi dve zemlje tradicionalno dobri, ali da može biti poboljšanja na polju ekonomske saradnje.
Za četvrtak, 27. septembar, je predviđen susret predsednika Nikolića sa visokom predstavnicom EU Ketrin Ešton, gde će glavna tema biti Kosovo. Eštonova će o Kosovu u odvojenim susretima govoriti sa kosovskim premijerom Hašimom Tačijem i američkom državnom sekretarkom Hilari Klinton.
Kosovo, iako možda najvažnija tema za ovaj deo sveta, neće biti najvažnija tema septembarskog zasedanja Generalne skupštine UN, gde će najviše reči biti o krizi u Siriji, kao i talasu nasilja do koga je došlo u zemljama islamskog sveta nakon pojavljivanja filma „Nevinost muslimana“ i klimatskim promenama. Na otvaranju 67. zasedanja Generalne skupštine, Generalni sekretar UN, Ban Ki-mun je rekao da mora da podigne uzbunu zbog pravca u kome se kreće svet. „Ovo je vreme preokreta, tranzicije i transformacije- danas vreme nije na našoj strani.“ poručio je Ban svetskim liderima.
Ličnosti godine: Pobunjeni studenti, kolektivni intervju
Sada je red i na vas Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve