Tomislav Nikolić osvojio 49,51 odsto glasova, a Boris Tadić 47,35 odsto, za Tomislava Nikolića glasalo je 1.544.259, a za Borisa Tadića 1.476.868 birača. Nevažećih listića bilo je 3,15 odsto, odnosno 98.215. Glasalo je 46,32 odsto građana s biračkim pravom, odnosno 3.120.379 od ukupno 6.736.028 birača upisanih u birački spisak. To je u ponedeljak 21. maja u podne saopštio RIK. na osnovu 99,07 osto obrađenih biračkih mesta.
Prema podacima koji stižu iz CeSID-a, Tomislav Nikolić je pobedio u drugom krugu predsedničkih izbora. Kako je saopštio Marko Blagojević, glasalo je 46,3 odsto birača, što je manje nego na bilo kojim izborima od 2004. do danas.
Pobednik je Nikolić koji je osviojio 49,6 odsto glasova. Boris Tadić je osvojio 47 odsto glasova.
Prema podacima Republičke izborne komisije, posle obrađenih 52,51 odsto biračkih mesta, Nikolić je osvojio 50,21 odsto glasova, a Tadić 46,77 odsto glasova.
RIK je saopštio da je na izbore izašlo 46,87 odsto birača, a nevažećih listića bilo je 3,02 odsto.
Nikolić: Srbija neće skrenuti sa evropskog puta
U obraćanju javnosti, Tomislav Nikolić se zahvalio građanima Srbije koji su glasali za njega ali i njegovog protivkandidata Borisa Tadića. Rekao je da očekuje čestitku protivkandidata, a zatim je dodao da Srbija neće skrenuti sa evropskog puta.
„Postoji božja pravda“, rekao je Nikolić nakon skandiranja u stranci: „Pobeda, pobeda!“.
„Danas su izbori protekli veličanstveno, srpski, kako i dolikuje. Srbija neće skrenuti sa evropskog put,a ni zaboraviti na svoj narod na Kosovu i Metohiji“.
Aktuelni premijer Vojvodine Bojan Pajtić rekao je da je Demokratska stranka u drugom krugu pokrajinskih izbora po većinskom sistemu osvojila 42 mandata i da će zajedno sa mandatima osvojenim po proporcionalnom sistemu imati najmanje 58 od ukupno 120 mandata u Skupštini Vojvodine.
Prema podacima PIK-a, u Vojvodini je do 19 časova glasalo 43,22 odsto birača.
Predsednik okružnog odbora SNS za južnu Bačku Igor Mirović rekaje da je ta stranka u drugom krugu izbora za pokrajinski parlament po većinskom sistemu osvojila 12 mandata. Zajedno sa mandatima osvojenim po proporcionalnom izbornom sistemu SNS će imati ukupno 26 poslanika u pokrajinskom parlamentu.
Nikolić je dodao da „moramo da počnemo da radimo, da se oslobodimo kriminala, rešimo se partijske oligarhije, tražimo prijatelje širom sveta. Moramo da rešimo bele kuge“.
Nikolić je naveo da je ovo vrhunac njegove političke karijere i najsrećniji dan u životu ako se izuzmu oni prodoični trenuci.
On je rekao da više nije predsednik SNS.
U svom drugom obnraćanju Nikolić je naveo da se čuo tokom večeri sa Ivicom Dačićem „samo kurtoazno, ali… videćemo“, rekao je Nikolić kroz osmeh.
Tadić: Čestitam, čista pobeda
Kandidat Demokratske stranke za predsednika Srbije Boris Tadić čestitao je Nikoliću pobedu na predsedničkim izborima. „Čestitam gospodinu
Nikoliću fer i zasluženu pobedu i želim mu sreću u obavljanju te
teške dužnosti“, rekao je Tadić.
On je rekao da sigurno neće biti novi premijer Srbije i da će se o novoj vladi govoriti od ponedeljka, 21. maja.
„Bilo je teško vreme. Teško je bilo objasniti teškoće i izazove sa kojima smo se suočavali“, rekao je Tadić, komentarišući izborni rezultat. On je dodao da je teško zamisliti nekoga u Evropskoj uniji ko je dobio većinsko poverenje, imajući u vidu ekonomsku krizu i visoku nezaposlenost.
On je apelovao na sve političke činioce da Srbija zadrži stratešku orijentaciju prema EU jer bi sve suprotno tome bilo greška. Prema Tadićevim rečma, za godinu, godinu i po može se očekivati ekonomski bolje vreme.
Koštunica: Srbiji su potrebne promene
Predsednik Demokratske stranke Srbije Vojislav Koštunica čestitao je Nikoliću izbor za predsednika Srbije i poželeo mu da obavlja tu dužnost na dobrobit države, u korist svih građana i da sve svoje snage usmeri na
zaštitu državnih i nacionalnih interesa Srbije.
„Srbiji su potrebne promene i izbor Nikolića za predsednika Srbije je
važan i veliki korak u neophodnim promenama dosadašnjeg režima“,
rekao je Koštunica agenciji Beta.
On je dodao da u Srbiji građani žive teško i loše, da su
ugroženi vitalni nacionalni interesi zemlje i da će biti potrebno
prave mudrosti da Srbija pronađe put za izlazak iz teške krize.
Prva čestitka stigla još popodne
Evropska unija je tri sata pre zatvaranja biračkih mesta greškom je čestitala predsedniku Tomislavu Nikoliću pobedu na predsedničkim izborima.
U saopštenju koje su potpisali predsednik Evropskog saveta Herman Van Rompej i predsednik Evropske komisije Žoze Manuel Barozo, stoji čestitka Nikoliću i srpskom narodu na izborima 6. i 20. maja koji su bili takmičarski i mirni.
„Predsedniku Nikoliću želimo uspeh u suočavanju s izazovima i ispunjavanju ogromnih očekivanja srpskog naroda o gospodarskom rastu i blagostanju. Evropska perspektiva Srbije vrlo je konkretna te se stoga nadamo da se možemo osloniti na ličnu posvećenost predsednika Nikolića u postizanju tog cilja“, navedeno je u saopštenju Baroza i Van Rompeja.
Dačić: Dogovor važi
Predsednik Socijalističke partije Srbije Ivica Dačić izjavio je u nedelju uveče da je dogovor o parlamentarnoj većini postignut i da ga će neće promeniti rezultat predsedničkih izbora.
Dačić je ponovio da pobeda na predsedničkim izborima nije uslov za koaliciju socijalista sa Demokratskom strankom, koja je već dogovorena.
Predsednik SPS je ponovio da nije zainteresovan za premijersko mesto, ali je napomenuo da će tražiti da se poštuju rezultati koje je ostvarila koalicija SPS-PUPS-JS.
Dačić je pozvao da se pazi da ne dodje do destabilizacije na političkoj sceni zbog rezultata predsedničkih izbora.
Bajatović: Podela vlasti ne zvuči loše
Potpredsednik SPS-a Dušan Bajatović očekuje da Tomislav Nikolić, kao novi predsednik Srbije, mandat za sastav vlade prvo dodeli Srpskoj naprednoj stranci. On je, međutim, napomenuo da i „dalje stoji dogovor“ SPS i Demokratske stranke o budućoj vladi.
Upitan tokom gostovanja u emisiji RTS-a da li očekuje da nova vlada bude brzo formirana, Bajatović je rekao da to ne zavisi od SPS-a, već od onoga
ko dodeljuje mandat.
„Kako sad stvari stoje nema razloga da menjamo dogovor, videćemo šta će događaji doneti. Ta ideja o podeli vlasti i nije tako loša“, rekao je Bajatović.
***
U nedelju, 20. maja u sedam časova otvorena su biračka mesta na kojima građani Srbije, u drugom krugu izbora, biraju predsednika Srbije.
Pravo glasa imalo je ukupno 6.771.479 građana, koji su se izjašnjavali na 8.390 biračkih mesta u zemlji i inostranstvu.
Građani su se izjašnjavali o dva kandidata: Borisu Tadiću, kandidatu liste „Izbor za bolji život“ i kandidatu Srpske napredne stranke Tomislavu Nikoliću.
U Vojvodini se takođe glasalo i za poslanike u pokrajinskoj skupštini.
Biralo se 60 poslanika pokrajinske skupštine po većinskom sistemu, a u birački spisak upisano je oko 1.735.000 građana koji su glasali na 1.787 biračkih mesta u 45 vojvođanskih opština i gradova.
Glasanje je proteklo mirno. Jedno biračko mesto na severu Kosova otvoreno je sa zakašnjenjem od 15 minuta. Takođe, na biračkom mestu u opštini Prokuplje izbila je tuča, zbog čega je glasanje na kratko bilo prekinuto.
Tokom prepodneva na glasanje su izašli i predsednički kandidati.
Tomislav Nikolić je sa suprugom Dragicom glasao na biračkom mestu broj 59 u Osnovnoj školi „Kralj Aleksandar Prvi“ na Novom Beogradu.
Boris Tadić glasao je na biračkom mestu broj 34 u ulici Koste Stojanovića 2, u beogradskoj opštini Stari grad. Na glasanje je došao sa suprugom, kćerkama, majkom i ocem.
Na birališta u Srbiji je do 19 časova izašlo 41,5 odsto birača, izjavio je programski direktor CeSID-a Marko Blagojević.
To je za 12,1 odsto manje u u odnosu na prvi krug izbora 6. maja.
U Beogradu je do 19 časova izašlo 40,2 odsto, u centralnoj Srbiji 40,4 odsto u Vojvodini 44,4 odsto, rekao je Blagojević.
Do 17 časova na birališta je prema podacima CeSID-a izašlo 33 odsto birača, saopštio je Marko Blagojević, programski direktor ove organizacije.
U Beogradu je izašlo 32,2 odsto birača, u centralnoj Srbiji 32,5 odsto dok je u Vojvodini izlaznost bila 34,5 odsto.
Odziv birača do 14 časova iznosi prema podacima CeSID-a 23,3 odsto. To je znatno manje u odnosu na prvi krug izbora kada je odziv do 14 časova bio 32,1 odsto.
Odziv do 14 časova je veći u odnosu na predsedničke izbore 2004. godine, kada je u istom periodu u drugom krugu izbora iznosio 22,4 odsto.
U Vojvodini odziv do 14 časova danas je bio 24 odsto, u Beogradu 23,7 odsto, a u centralnoj Srbiji 21,4 odsto.
Do 14 sati Kosovu je izašlo 11 odsto birača, izjavio je portparol OEBS-a Nikola Gaon.
Republička izborna komisija saopštila je da je do 10 sati izlaznost bila 8,37 odsto, što je za 2,67% manje nego u prvom krugu. U Vojvodini je za isti vreme glasalo više od 10 odsto građana sa pravom glasa.
Prema podacima CeSID-a, do devet časova u Srbiji je glasalo 4,9 odsto birača, na birališta u centralnoj Srbiji izašlo 4,4 odsto, a u Vojvodini 6,1 odsto.
Na biračkom mestu broj 64, u selu Reljinac, opština Prokuplje, zbog narušavanja javnog reda i mira – tuče koja je izbila, policija je morala da interveniše.
Glasanje na tom biračkom mestu je odmah prekinuto, a normalizovano je nakon intervencije policije.
Kako javlja Tanjug, dva meštanina sela Reljinac fizički su se sukobila na biračkom mestu, nakon čega su ljudi iz biračkog odbora pozvali policiju koja je odmah intervenisala.
Nikola Gaon, portparol OEBS-a rekao je agenciji Tanjug da glasanje na Kosovu i Metohiji protiče mirno. Tokom jutra glasanje je otvoreno na 90 biračkih mesta. U toku dana oko 109.000 građana Srbije moći će da bira predsednika Srbije.
Na severu Kosova policija je pojačala prisustvo snaga, rekao je regionalni portparol kosovske policije Besim Hoti.
Policajci će, prema Hotijevim rečima, biti prisutni u blizini biračkih mesta i čuvati javni red i mir.
Sva biračka mesta u Srbiji otvorena su na vreme i teku bez problema, izjavio je sekretar Republičke izborne komisije Veljko Odalović.
„Manji tehnički problemi koji su se pojavili na nekim biračkim mestima pre otvaranja i neposredno posle otvaranju su otklonjeni i sad imamo proces bez nesporazuma i nesuglasica“, dodao je Odalović.
On je rekao i da je glasanje u inostranstvu – u SAD, Velikoj Britaniji i Kaknadi – završeno i proteklo uredno.
Centar za slobodne izbore i demokratiju (CeSID) saopštio je da će ta organizacija kao i do sada pratiti izbore i izveštavati o rezultatima na osnovu reprezentativnog uzorka. Međutim, za razliku od prethodnih izbora, ovog puta će čitava javnost imati uvid u proces pristizanja i obrade podataka i dinamiku promene izbornih rezultata.
Rezultati koje će CeSID prezentovati u izbornoj noći ne uključuju podatke sa teritorije Kosova i Metohije.
To je, saopšteno je, jedan od razloga zbog kojih će se CeSID suzdržati od davanja preliminarne i finalne procene o rezultatima izbora ukoliko razlika između dvojice kandidata u drugom krugu predsedničkih izbora bude minimalna.
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve