Loader

Nevidljivo pomračenje

10.decembar,13:22

Uprkos najavama, Srbija ovog vikenda neće dobiti ni potpuno pomračenje Meseca

Mada ga svi mediji već nekoliko dana najavljuju, poslednje ovogodišnje totalno pomračenje Meseca biće praktično nevidljivo iznad Srbije, kao i iznad dobrog dela Evrope. Tačno u 15.31 časova u subotu 10. decembra, Mesec zaista ulazi u maksimum svog pomračenja što se dešava kada ga sasvim prekrije umbra, Zemljina senka. No, to se ovaj put ne dešava pred našim očima.

Oni koji zbog medijskih najava, u subotu popodne i uveče budu pokušavali da vide ovu ne tako retku, ali vrlo zanimljivu astronomsku pojavu, mogu biti sasvim razočarani. Jedini razlog za to je što u vreme pomračenje na našim prostorima mesec još nije izašao iza horizonta. Budući pun, mesec ovih dana izlazi na nebo uveče i ostaje iznad horizonta do jutra.

Uporni posmatrači će moći da vide samo jedan deo ove pojave i to njen kraj, taman kad se mesec pojavi na samom horizontu. Nevolja sa tim je što se mesec tako može posmatrati kroz debele naslage atmosfere i to ako bude vedro. Potpuno pomračenje traje oko 51 minut i samo srećnici mogu da vide poslednji delić celog događaja, ako u tome uspeju od oblaka. Nakon što počne da izlazi iz umbre, mesec će proći kroz polusenku Zemlje, ali ona se ne vidi dobro ni u najpovoljnijim uslovima tako da se zapravo teško uopšte može primetiti.

KAKO SE DOGAĐA: Zemlja tačno između Meseca i Sunca

Totalno pomračenje Meseca nastaje kad se Zemlja zatekne tačno između Meseca i Sunca, dok se, nasuprot tome, kod pomračenje Sunca događa da se u kretanju ova tri tela, Mesec nadje između Sunca i Zemlje. Kako god, Mecec pri svom pomračenju prolazi kroz Zemljinu polusenku, potom ulazi u senku i na kraju ponovo polusenku, da bi zatim nastavio svoj put.

Kad nastupa pomračenje, mesec je logično pun, jer se uštap ili pun mesec događa oko petnaestog dana 29-dnevnog mesečevog ciklusa, kad se Mesec u svom kretanju oko zemlje nađe sa strane planete suprotne od Sunca, pa je tada najbolje osvetljen. Tada jedino i može da naiđe i prođe baš kroz Zemljinu senku.

Objašnjenje ove pojave dao je još grčki mislilac Anaksagora u petom veku pre nove ere, a njeno postojanje je prvi put zabeleženo pre više od 3000. godina. U Srbiji se prvo zabeleženo potpuno pomračenje dogodilo 22. juna 1461. godine, a poslednji put, kad se sasvim jasno videlo na nebu, dogodilo se u junu 2011. Nažalost, na pomračenje ovog vikenda, mada je ono vidljivo iz drugih, zapadnijih delova sveta, Srbija je ostala nepozvana.

Poslednje izdanje

Intervju: Ivan Ergić

Individualni otpori su jalovi i samodopadni Pretplati se
Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve