Loader

Neredi u Podgorici

24.октобар,22:56

Crnogorska policija je suzavcem i šok bombama da rastera demonstrante Demokratskog fronta koji su pokušali da uđu u Skupštinu nakon 20 dana demonstriranja u Podgorici. Slučaj građanina Mija Martinovića

Crnogorska policija je u subotu 24. oktobra oko 22 časa upotrebila suzavac i šok bombe protiv demonstranata Demokratskog fronta koji su uz uzvike «Milo lopove», «Gotov je», „Nema više čekanja“ bacajući petarde krenuli prema skupštini Crne Gore u Podgorici koju su štitili kordoni policajaca u opremi za razboijanje demonstracija Na ulicama su i specijalne snage policije. Vlada Crne Gore je na zvaničnom nalogu na Tviteru objavila da su „demonstranti brutalno napali policiju“ kao i da su „demonstranti sprečeni u daljim napadima na policiju“. Jedan od lidera DF-a, Andrija Mandić, kako javljaju organizatori protesta, priveden. Osim lidera opozicije Andrije Mandića, policija je privela i još sedam građana. U Kliničkom centru Crne Gore primljena je 21 osoba, tri policajca i 18 građana. Povređeni još uvek pristižu saopštila je Građanska Alijansa Crne Gore. U centru grada su primijećena su i oklopna vozila policije, a zabeleženi su i manji incidenti, javlja TV Crne Gore.Crnogorska policija pod punom opremom ušla je u centralne ulice Podogorice, „čisteći“ sve ispred sebe. Kako je javio Tanjugov izveštač sa lica mesta, oni pendrecima rasteruju preostale demonstrante. Policija rasterala demonstrante po širem centru Podgorice, i dalje je ispaljivala suzavac, javljala je oko 22.40 izveštač RTS-a Nataša Mijušković.

Pre početka incidenata lideri opozicije su bili prvom redu ispred policijskog kordona ispred SkupštineNešto posle 21.15 Predrag Bulatović je preko razglasa kazao prisutnima da mu je šef Skupštine Ranko Krivokapić rekao da je spreman na razgovor i da je ponudio da opozicionari uđu u Skuštinu na sporedni ulaz, ali da opozicija poruičuje da u skupštinu može ući samo na glavni ulaz. Pre toga jedan od lidera DF-a Andrija Mandić pozvao policiju da se razmakne kako bi poslanici ušli u Skupštinu i započeli dijalog Specijalnoj policiji je upućen poziv da se povuče u kasarnu jer bi državu trebalo da štiti od kriminalaca a ne od građana.

Protest Demokratskog fronta čiji su simpatizeri u Podgorici došli iz različitih krajeva Crne Gore počeo je u Podgorici oko 19 časova, nakon čega je član predsedništva DF-a Milan Knežević poručio crnogorska vlasti ima rok od 45 minuta da prihvati zahteve DF da podnese ostavku i da se formira prelazna vlada. Prema nezvaničnim podacima iz Uprave policije, na protest je došlo oko 4.500 građana. Orgnizatori protesta i njima bliski mediji objavili su da skupu prisustvuje 10 hiljada ljudi. Funkcioneri DF-a, podržani od strane lidera SNP-a Srđana Milića, i još nekoliko nezavisnih poslanika, najprije su se okupili na Trgu Republike, odakle su se uputili prema crnogorskom parlamentu.

Građani koji su sa Trga Republike krenuli Ulicom slobode stigli su ispred Skupštine Crne Gore da bi ponovili ranije zahteve za ostavku premijera Mila Đukanovića, te formiranja tehničke vlade koja bi pripremila fer izbore. DF koji već 20 dana održava proteste u glavnom gradu Crne Gore, dao je vladi rok do danas da podnese ostavku i raspisivanje izbora, preteći daljim okupljanjima, a vlast najavljuje da je spremna da raspiše izbore 2. decembra, nakon prijema Crne Gore u NATO.

Crnogorska vlada, koja je suočena sa protestima dela opozicije, ima problema i u samoj koaliciji, pošto Socijaldemokrartska partija (SDP) želi prevremene izbore.

Predsedništvo SDP konstatovalo je, na jučerašnjoj sednici, da postojeća vlada ima status tehničke vlade u kojoj će SDP zajedničke ciljeve vezano za evroatlantske obaveze ispunjavati usklađeno, dok će za sve ostale odluke SDP zadržati pravo pojedinačnog određivanja.

Razlog za raskol u vladajućoj koaliciji koju čine Demokratska partija socijalista (DPS) Mila Đukanovića i SDP-a Ranka Krivokapića, je taj što je DPS odbio da smeni sa funkcija u vladi Vujicu Lazovića i Ivana Brajovića, bivše funkcionere SDP-a.

Koalicija „Evropska Crna Gora“, koju čine DPS i SDP u razičitim formama postoji od parlamentarnih izbora 1998. godine.

( Rastjerali demonstrante, Mandić privedenTV CG )

( RTS )

MANS: Hitno istražiti primjere prekoračenja ovlašćenja policijskih službenika


Nevladine organizacije MANS, Centar za građansko obrazovanje (CGO) i Institut Alternativa (IA) najoštrije osuđuju policijsku brutalnost nad građanima.

Zahtijevamo da ministar unutrašnjih poslova Raško Konjević i direktor Uprave policije Slavko Stojanović najhitnije pokrenu postupke protiv policijskih službenika koji su evidentno prekoračili službena ovlašćenja.

MANS, CGO i IA cijene da javno dostupni video snimci prebijanja građana predstavljaju jasan dokaz da su pojedini policijski službenici nezakonito koristili silu. Vjerujemo da je policija dužna i obavezna da obezbijedi poštovanje zakona, kao i da silu koristi samo onda kada je to neophodno kako se i sama ne bi pretvorila u kršioca zakona.

Posebno smo zabrinuti zbog činjenice da do ovog trenutka ni ministar, a ni direktor policije, nijesu osudili takvo postupanje policijskih službenika, čak ni u slučaju građanina Mija Martinovića, kome su policijski službenici nanijeli teške tjelesne povrede i uništili imovinu, a o čemu postoji dokaz koji je prikazan od strane dijela crnogorskih medija i koji je dostupan na društvenim mrežama. Ukoliko njihova reakcija izostane smatraćemo da su ministar Konjević i direktor Stojanović lično odgovorni za protivzakonito postupanje policije i nasilje nad građanima Crne Gore.

Uloga policijskih snaga u odbrani Ustava i zakona je izuzetno važna, i stoga je od presudne važnosti i za kredibilitet policijske organizacije da svi oni koji su prekoračili svoja ovlašćenja budu hitno suspendovani uz dalje procesuiranje u skladu sa zakonom.

Vanja Ćalović – Izvršna direktorka MANS-a
Stevo Muk – Predsjednik UO IA
Daliborka Uljarević – Izvršna direktorka CGO-a

( Hitno istražiti primjere prekoračenja ovlašćenja policijskih službenika SAOPŠTENJA ZA MEDIJE Nevladine organizacije MANS, 25/10/2015)

DOKUMENT SAVJETA ZA GRAĐANSKU KONTROLU RADA POLICIJE: PREKORAČENJA POLICIJSKIH OVLAŠĆENJA

SJEDNICA SAVJETA ZA GRAĐANSKU KONTROLU RADA POLICIJE

UTVRĐENA OZBILJNA I ZABRINJAVAJUĆA PREKORAČENJA POLICIJSKIH OVLAŠĆENJA

Savjet za građansku kontrolu rada policije na svojoj 55.-oj sjednici, održanoj u Skupštini Crne Gore, dana 26. oktobra 2015. godine, na osnovu člana 112. Zakona o unutrašnjim poslovima, razmotrio je pristigle pritužbe u vezi sa primjenom policijskih ovlašćenja.

Savjet je na današnjoj sjednici zaključio rad po osnovu pritužbi koje se odnose na tri slučaja brutalnog policijskog postupanja:

Slučaj građanina Milorada Martinovića

Savjet za građansku kontrolu policije, u daljem tekstu Savjet na 55. sjednici održanoj 26. oktobra 2015. godine godine, u sastavu mr Aleksandar Saša Zeković, dr Branislav Radulović i Jovan Poleksić, razmatrao je, postupajući po sopstvenoj inicijativi i po pritužbama nevladine organizacije „Građanska alijansa“, grupe građana pod imenom „Građanski“, obavještenja građana Mladenka Savića i Tea Gorjanc Prelević, i dvoje građana koji su zahtijevali anonimnost, postupanje policije prema građaninu Miloradu Martinoviću, i usvojio, nakon pregleda detaljnog video materijala i obavljene rasprave, sljedeći


Z A K LJ U Č A K

1. Savjet je dana 25. oktobra 2015. godine, u 00.44 časa, građanka Tea Gorjanc Prelević, obavijestila o svom saznanju da je u blizini svoje zgrade vidjela i snimila građanina koji je nepomično ležao na pločniku a kojem je kasnije prišao policijski službenik. Iznijela je zabrinutost da zdravlje tog građanina jer, u tom trenutku, prema njenom viđenju, građanin nije pokazivao znake života. Prisutni policijski službenici su joj naredili da uđe u stan a kasnije kada su se povukla službena lica građanin nije bio na tom mjesta. Ona je u prilogu svog obavještenja dostavila dvije fotografije. Dodatnim obavještenjem, od 00.45 sati, ista građanka je precizirala da su njene fotografije nastale tačno u 23.20 sati. Članovi Savjeta su odmah obaviješteni o obraćanju građanke a istog dana, tačno u 00.51 sati, Savjet se, preko predsjednika, obratio rukovodstvu Uprave policije i Ministrastva unutrašnjih poslova, tražeći informaciju o zdrastvenom stanju i identitetu građanina sa fotografije koje su im proslijeđene.

2. Savjet je, dana 25. oktobra 2015. godine, putem društvenih mreža, u 02.00 sata, stupio u kontakt sa građaninom, koji je tražio anonimnost, a čiji je identitet poznat Savjetu, koji je dostavio fotografije demoliranog vozila, i dao izjavu da je grupa policijskih službenika, prema navodima, brutalno prebila vozača tog vozila i uništila mu vozilo.

3. Savjet je objavio fotografije tog vozila i pozvao građane koji su očevidci događaja da se jave Savjetu.

4. Nakon nekoliko sati objavljen je identitet građanina i pojavio se određeni broj video snimaka koji ukazuju na policijsko postupanje kao i fotografije građanina Milorada Martinovića koje potvrđuju povrede. Informaciju o ovom incidentu prenijeli su i mediji.

5. Savjetu su potom uslijedile pritužbe NVO „Građanska alijansa“ i grupe građana koja djeluje pod nazivom „Građanski“ kao i obavještenja nekoliko građana kojima je ukazano na neprofesionalno policijsko postupanje. Svi oni, posebno NVO „Građanska alijansa“, su uputili na video snimke sa ozbiljnom sumnjom u prekoračenje ovlašćenja uz prekomjernu upotrebu sile prema licu, kako se navodi u pritužbi, nije demonstrant kao i uništavanje njegove private imovine. Savjet je, kroz rad na ovom predmetu, pažljivo razmotrio raspoloživi materijal.

6. Savjet je na osnovu raspoložive dokumentacije zaključio da je došlo do očigledno prekomjerene upotrebe sile policijskih službenika u konkretnoj intervenciji.

7. Savjet zaključuje da su policijski službenici prema građaninu Miloradu Martinoviću postupali neprofesionalno, da su prekoračili službena ovlašćenja i da je isti podvrgnut mučenju, nečovječnom, i ponižavajućem tretmanu kojom prilikokm je došlo do teškog povređivanja i uništavanja njegovog motornog vozila.

8. Savjet zahtijeva od Uprave policije da Savjet i ukupnu javnost obavijesti o identitetu svih policijskih službenika koji su postupali u konkretnom slučaju a svojim radnjama su izašli iz opsega zakonitog policijskog postupanja kao i o osnovu za postupanje u konkretnom slučaju i hijerarhijskoj odgovornosti u ovoj akciji.

9. Savjet na osnovu zakonom utvrđenih ovlašćenja traži da Uprava policije u najkraćem roku objavi ove informacije javnosti kako bi se sačuvao ukupan kredibililtet policijske organizacije, naročito imajući u vidu da je ovaj slučaj uznemirio javnost.

Slučaj novinara Gojka Raičevića

Savjet za građansku kontrolu policije, u daljem tekstu Savjet na 55. sjednici održanoj 26. oktobra 2015. godine godine, u sastavu mr Aleksandar Saša Zeković, dr Branislav Radulović i Jovan Poleksić, razmatrao je pritužbe građanina Gojka Raičevića, novinara iz Podgorice, kao i grupe građana pod imenom „Građanski“, kojima je ukazano na postupanje policijskog službenika prema novinaru Gojku Raičeviću i usvojio, nakon pregleda detaljnog video materijala i obavljene rasprave, sljedeći

Z A K LJ U Č A K

1. Savjet je povodom ovih pritužbi zaključio da je došlo do neprimjerene upotrebe sile nad građaninom Gojkom Raičevićem koji nije pružao otpor.

2. Savjet zahtijeva od Uprave policije da se objavi identitet postupajućeg policijskog službenika, kao i informacije u vezi procesuiranja njegovog postupanja i informiše javnost o tome.

Slučaj građana M.B. i B.V. koga su policijski službenici prebili u ulici Miljana Vukova (tzv. Zlatarska ulica)

Savjet za građansku kontrolu policije, u daljem tekstu Savjet na 55. sjednici održanoj 26. oktobra 2015. godine godine, u sastavu mr Aleksandar Saša Zeković, dr Branislav

Radulović i Jovan Poleksić, razmatrao je pritužbe građanina Mihaila Jovovića, novinara iz Podgorice, nevladine organizacije „Građanska alijansa“ iz Podgorice kao i grupe građana pod imenom „Građanski“, kojima je ukazano na postupanje policijskih službenika prema građanima M.B i B.V, u ulici Miljana Vukova, u Popdgorici i usvojio, nakon pregleda detaljnog video materijala i obavljene rasprave, sljedeći

1. Savjet je ocijenio da su postupajući policijski službenici, ovom prilikom, na iznijeti način, grubo povrijedili lično dostojanstvo ovih građana.

2. Postupajući policijski službenici prekomjerno su upotrijebili silu prema građanima koji u trenutku službenog postupanja ne pružaju bilo kakav otpor.

3. Savjet iskazuje zabrinutost povodom ovog postupanja i ocjenjuje da je posrijedi nprekoračenje ovlašćenja i neprimjerena primjena ovlašćenja koja ukazuje na nedostojnost obavljanja policijskog posla i ozbiljnu povredu etičkih standarda i integriteta policije.

4. Savjet zahtijeva od Uprave policije da bez daljeg odlaganja informiše javnost i identitetu svih postupajućih policijskih službenika, da se procesuira njihova odgovornost kao i da se prepozna objektivna odgovornost pretpostavljenog starešine.

Savjet će nastaviti rad po ostalim pritužbama i po tom osnovu su zatražene informacije od Uprave policije i Ministarstva unutrašnjih poslova.

( DOKUMENT SAVJETA ZA GRAĐANSKU KONTROLU RADA POLICIJE: UTVRĐENA OZBILJNA I ZABRINJAVAJUĆA PREKORAČENJA POLICIJSKIH OVLAŠĆENJA )

( Videti takođe: Još samo da nas ubijete Dan, 26. oktobra)

Poslednje izdanje

Praznični poklon – miting na Slaviji

Građanima od građana Pretplati se
Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve