Narodna banka Srbije tvrdi da nema prepreka za dolazak PayPala, mada mnogi tvrde suprotno
Na sednici u četvrtak, 29. septembra Vlada Srbije razmatraće predlog da se ubuduće carini samo roba čija vrednost prelazi 75 evra. Do sada je granica za carinjenje robe koja se uvozi iz inostranstva bila 25 evra, rekli su za „Politiku“ u Upravi carina, a ranije je ta granica bila 100 evra. To je inače jedan od razloga zašto online kupovina u Srbiji gotovo da ne postoji – ukoliko neko naruči iole skuplju stvar, ne samo što će je platiti drastično skuplje, nego se čitava procedura oko uvoza komplikuje. Ujedno, ovo smanjenje limita bi sa podužeg spiska razloga za nemogućnost korišćenja usluga PayPala u Srbiji skinulo makar jednu stavku.
Narodna banka Srbije, u pismu kojim se obratila nadležnim ministarstvima, navela je da, što se tiče te organizacije, nema smetnji za dolazak kompanije Pay Pal u Srbiju. Konkretno, Narodna banka Srbije navela je da nema smetnji da rezidenti preko banke slobodno obavljaju plaćanje korišćenja usluga PayPala.
U poslednjih nekoliko meseci, a naročito od početka septembra dolazak PayPala u Srbiju postala je jedna od važnijih tema o kojoj se diskutuje u javnosti. Građani se pitaju kako to da usluge ove kompanije, koje bi nam omogućile bezbednu i jednostavnu online kupovinu, postoje u 190 zemalja, ali ne i kod nas. Stručnjaci i ljudi iz IT biznisa apeluju da se stvar što pre i po svaku cenu reši navodeći da bi od PayPala Srbija mogla da ima veliku korist. S druge strane, nadležne institucije upiru prstima jedne u druge pravdajući se i okrivljujući ostale za problem.
Prošle nedelje bivša ministarka za telekomunikacije, a sada sekretarka za digitalnu agendu Jasna Matić, optužila je Narodnu banku Srbije (NBS) da koči dolazak PayPala. Ona je u rekla za Press da je „problem sa Narodnom bankom sistem plaćanja i nemogućnost da naši građani drže novac u inostranstvu, kao i tumačenje da li je transakcioni račun PayPala bankarski račun ili je samo posredništvo“.
U prevodu, PayPal treba posmatrati kao posrednika u kupovini jer oni uzimaju od kupaca pare i daju ih prodavcima, a ne treba ih posmatrati kao na primer banku.
Konkretno NBS treba da, prema Matićevoj, uradi sledeće: „Sve što je potrebno je da Narodna banka u pismu napiše da način plaćanja koji PayPal omogućava nije bankarska usluga, već samo posredništvo pri plaćanju. Tako je u svim drugim zemljama, ali se kod nas to nekako ne dešava“.
Način na koji NBS tretira PayPal nije jedini problem kada je reč o stvaranju uslova da ova kompanija počne da posluje u Srbiji.
Kako je početkom septembra preneo „Blic“, Jasna Matić navela je još neke primere:
„Mi se trudimo da im obezbedimo sve uslove, ali je krajnja odluka njihova. Postoji niz problema kada je njihov dolazak u pitanju, a najveći je vezan za carinjenje robe iz inostranstva kod nas. Kod nas je nizak limit za carinjenje robe i iznosi 20 evra. Uveli smo ga radi zaštite domaće tekstilne industrije. Ipak, internet trgovina bi našim građanima omogućila da imaju kvalitetniji život, jer bi mogli da nabave robu iz inostranstva koju ne mogu da kupe ovde“, navodi Matić.
NBS je na to odgovorila da će razmotriti ovaj problem, a nekoliko dana kasnije se javila pomenutim pismom nadležnim ministarstvima u kom je navedeno da „prema važećim propisima kojima se uređuje platni promet u zemlji i sa inostranstvom, nije potrebno da se kompanija PayPal Pte.Ltd Singapore registruje kao banka ili neka druga finansijska institucija ili da ustanovi lokalno predstavništvo za pružanje ovakvog vida usluge“.
Navedeno je i da je na sastanku predstavnika NBS i Ministarstva finansija zaključeno da će opšti uslovi o pružanju usluga PayPal servisa radi korišćenja u Srbiji biti dopunjeni, kako je to učinjeno i u pojedinim grupama zemalja.
Da li ovo poslednje – da će opšti uslovi korišćenja PayPala biti dopunjeni – znači da ipak problem jeste u NBS i finansijskim propisima koji važe u Srbiji ili ne znači to – teško da ćemo saznati. Nadležni, kada je reč o stvarima koje najveći deo građana ne razume, po pravilu daju nejasne izjave koje ne znače mnogo. Tek, zbog toliko velikog interesovanja građana za datum dolaska PayPala u Srbiju, ovo se pretvorilo u jedno od izbornih pitanja na kome će Vlada Srbije, po svemu sudeći – pasti.
Ličnosti godine: Pobunjeni studenti, kolektivni intervju
Sada je red i na vas Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve