Loader

Najkrvaviji dan u Egiptu

16.avgust,00:08

Vojska rasterala pristalice svrgnutog Muhameda Morsija, ali je spirala nasilja odnela 638 života

U zoru u 6 sati u sredu 14. avgusta egipatska vojska je krenula u najavljivanu akciju slamanja protesta islamističkih pristalica svrgnutog predsednika Muhameda Morsija u Kairu. Sukobi u Egiptu između snaga bezbednosti i pristalica Muhameda Morsija doveli su do najkrvavijeg dana u nekoliko decenija. U sukobima u Kairu u vojnoj akciji rasterivanja pristalica ekspredsednika Muhameda Morsija ispred džamije Raba al-Adavija i kairskog univerziteta poginulo je 638 osoba, a više od 3.500 je ranjeno navodi egipatsko Ministarstvo zdravlja. Muhamed Ibrahim, ministar unutrašnjih poslova izjavio je da ubijeno 43 policajaca i nekoliko policijskih generala. On je rekao da su policijske snage bile iznenađene kada su demonstranti počeli da pucaju na njih. Al Ahram izveštava da su i policija i demonstranti koristili bojevu municiju.

Posle 12-časovne operacije policija je ovladala trgom Al-Nahda u Gizi i trgom ispred džamije Raba Al-Adavija u naselju Nasr u Kairu.. Pristalice bivšeg predsednika Muhamed Morsija svrgnutog s vlasti 3. jula sukobili su se s policijom koja je koristila buldožere, suzavac, i bojevu municiju da bi rasterala demonstrante koji su nedeljama logorovali na dva trga u Kairu. Manji skup na trgu Nahda blizu kairskog univerziteta je raščišćen brzo, ali bitke oko džamije Raba al-Adavija, glavnog kampa Muslimanske braće su trajale satima. Džamija je oštećena.

Sukobi su se razvili veoma brzo i višenedeljno stanje napetog odmeravanja snaga je prekinuto.

Sukobi su, međutim izbili i u Aleksandriji i u još nekoliko gradova.

Vojska je ovladala trgom Al-Nahda u Gizi i trgom ispred džamije Raba Al-Adavija u naselju Nasr u Kairu, ali…

Stotine pristalica Muslimanskog bratstva napale su zgradu ministarstva finansija u Kairu u kojoj je izbio požar, a demonstranti su zapalili s sedište guvernera u Gizi.

Islamističke pristalice Morsija su zapalile 36 koptskih crkava, što je izazvalo strah među koptskim hrišćanima koji čine 10 odsto populacije Egipta u kome živi 85 miliona ljudi.

Komandant egipatske armije general Abel-Fatah El-Sisi je izjavio da će vojska pokriti troškove restoracije oštećenih crkava

Egipatska vlada saopštila je da je odlučna u nameri da se suprotstavi „terorističkim činovima“ članova Muslimanskog bratstva, prenosi agencija Rojters. Policiji je dozvoljeno da puca bojevom municijom. Bezbednosne snage su dobile dozvolu da upotrebe bojevu municiju kako bi odbili napade na sebe ili javne ustanove, saopštio je egipatski ministar policije.

Uhapšeno je na stotine demonstranata, među kojima je i veliki broj lidera Muslimanskog bratstva. Muhamedu Morsiju, koji se nalazi na nepoznatoj lokaciji produžen je pritvor za još mesec dana.

ESKALACIJA SLEPOG OSVETNIČKOG NASILJA: Spaljena koptska crkva Svetog Đorđa

Potpredsednik Egipta za spoljne poslove nobelovac Muhamed el Baradei je podneo ostavku zbog neslaganja sa odlukom vlasti da nasilno uklone protestne kampove pristalica svrgnutog predsednika. „Ne mogu da snosim odgovornost ni za jednu kap krvi“, rekao je El Baradej.

Proglašeno je vanredno stanje u Kairu i u egipatskih deset provincija, od ukupno 27, a uveden je i policijski čas kojim se zabranjuje kretanje od 19 časova do šest ujutro.

Uprkos velikim neredima i krvoproliću Suecki kanal funkcioniše normalno, izveštava agencija Rojters.

Savet bezbednosti Ujedinjenih nacija zakazao jehitne konsultacije o situaciji u Egiptu, na zahtev Francuske, Velike Britanije i Australije.

Međunarodne organizacije i svetski zvaničnici kao i predsednik SAD u međuvremenu su osudili nasilje i apelovali na uzdržanost svih strana kako bi se izbeglo krvoproliće.

Spirala nasilja

Najmanje 100 ljudi poginulo je u „Danu gneva“ u petak 16. avgusta tokom sukoba egipatskih bezbednosnih snaga i Muslimanske braće, a 1004 osoba je uhapšeno od toga 558 u Kairu gde su kod uhapšenih pronađene granate i vatreno oružje.

Egipatske bezbednosne snage opkolile su u subotu 17. ujutru džamiju Al-Fat na trgu Ramzes blizu železničke stanice Ramzes u Kairu, u kojoj su se naoružana Muslimanska braća zabarikadirala. Na tom trgu Muslimanska braća su e koncentrisala nakon što ih je policija rasterala sa trgova Nahda blizu kairskog univerziteta i Raba al-Adavija. Tvrde da je džamija na tom trgu pretvorena u poljsku bolnicu. Agencija MENA je navela da „naoružani elementi pucaju na bezbednosne snage i policiju iz džamije“.

U subotu, 17. avgusta popodne vojska je počela evakuaciju oko hiljadu pripadnika Muslimanske braće zabarikadiranih u džamiju al-Fat. U blizini džamije došlo je razmene vatre između policije i zabarikadiranih pristalica Muslimanskog bratstva. Iz džamije su se čuli pucnji, a kako Rojters prenosi pozivajući se na izjave svedoka, vatru na egipatske snage bezbednosti otvorile su pristalice Muslimanskog bratstva, a policija je takođe koristila bojevu municiju. Oko džamije al-Fat vladao je haos. Pucano je minareta. Mnogo suzavca ubačeno je džamiju. Oko mesta sukoba se okupila grupa koja podržava akciju armije i policije, a snage bezbednosti koje su obećale slobodni izlaz onima koji su u džamiji, se sukobljavala i sa onima koji podržavaju vojnu akciju, ali su pretili da će linčovati one koji izlaze iz džamije.

Iz džamije su pušteni žene i deca. Policija je pokušavala da ukloni barikade sa ulaza i izvodila je pojedince iz opkoljene džamije. Desetine zabarikadiranih je odbilo da napusti džamiju al-Fath, po izveštaju BBC zbog straha po ličnu bezbednost. Vojska je obećala da će ih odvesti na sigurno mesto, a izvori Muslimanske braće tvrde da većinu odvodi u zatvor. Privremena vlada je formalno rasformirala organizaciju Muslimanska braća koja je inače zabranjena od 1954. godine.

Egipatski državni mediji su zaoštrili retoriku protiv Muslimanske braće, a kao logo na državnoj televiziji stoji „Egipat se bori protiv terorizma“.

Dopunjeno 17. avgusta 2013.

Poslednje izdanje

Intervju: Ivan Ergić

Individualni otpori su jalovi i samodopadni Pretplati se
Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve