Loader

Najbolji Na FEST-u

04.mart,11:38

Nagrađeni: hrvatska socijalna drama „Metastaze", izraelska ratna drama „Liban" i izraelska seksualna drama „Širom otvorenih očiju"

Projekcijom nagrađenog filma „Metastaza“ Branka Šmita (Schmidt) u velikoj dvorani Sava centra u Beogradu u nedelju, 28. februara, službeno je zatvoren 38. FEST, na kome 64 filma iz 36 zemalja videlo 85.000 ljudi. 38. FEST-om je obeležen 40. rođendan ovog festivala – zato što se tokom devedesetih godina FEST-ova publika dva puta nije okupila. Ovogodišnji slogan „FEST ohrabruje“ oslanja se na „Hrabri novi svet“, podnaslov kojim je beogradski festival i rođen 1970. godine.

Film „Metastaze“ je najbolji u takmičarskom programu FEST-a koji nosi naziv „Evropa izvan Evrope“. U toj kategoriji u konkurenciji su još bili albanski film „Živ!“ („Gjallë!“) Artana Minarolija, ruski „Buben. Baraban“ Alekseja Mizgirjeva, srpski „Flashback“ Aleksandra Jankovića, „Granica“ („Sahman“) Harutjuna Hačatrijana u jermensko-holandskoj koprodukciji, film Ukrajinke Kire Muratove „Melodija za vergl“, Turkinje Asli Ezge (Özge) „Ljudi na mostu“ („Köprüdekiler“), film Izraelke Keren Jedaja (Yedaya) „Jaffa“. Žiri su činile filmska kritičarka magazina Varajeti (Variety) Alisa Simon, makedonska glumica i producentica Labina Mitevska i kritičarka beogradske Politike Dubravka Lakić.

Ko je Branko Šmit

Rođen je u Osijeku 1957. godine. Počeo da studira ekonomije, ali upisuje Akademiju dramske umjetnosti u Zagrebu, studij filmske i TV režije. Godine 1981. zapažen je njegov diplomski rad, TV drama „Rano sazrijevanje Marka Kovača“, a već sledeće godine snima TV dramu „Hildegard“ koja je bila proglašena najboljom TV dramom na području bivše države. Godine 1988. režira svoj prvi celovečernji film „Sokol ga nije volio“ prema istoimenoj drami Fabijana Šovagovića za koji na pulskom festivalu osvaja nagradu za debitanta godine. Snimio je mnoge drame, dokumentarne filmove, dečju TV seriju „Operacija Barbarossa“ (1989.) prema djelu književnika Ivana Kušana. Režira još tri celovečernja filma „Đuka Begović“ (1991.), „Vukovar se vraća kući“ (1994.), i „Božić u Beču“ (1997.) za koji je nagrađen Zlatnom arenom za scenarij, zatim „Srce nije u modi“ (2000), „Kraljica noći“ (2001), „Mirni Pas i Divlja Rijeka“ (2005), celovečernji dokumentarni „Panj pun olova“ (2007), i igrani film „Metastaze“ (2009).

U hrvatskom film „Metastaze“ u režiji Branka Šmita igraju: Rene Bitorajac, Franjo Dijak, Rakan Rushaidat, Robert Ugrina. To je priča o odnosima četvorice kvartovskih prijatelja iz narkomanskog miljea koji se nikako ne uklapaju u društvo. Film problematizuje aktuelne teme hrvatskog, a Branko Šmidt će naglasiti, svakog kvarta u tranzicijskm društvu – pad socijalnog statusa, život bez perspektive, nacionalizam, klice neonacizma, kriminal, nasilje i droge…

Žiri FIPRESCI Srbija, u sastavu: Marjan Vujović, Jasmina Prodanović i Vladimir Džudović, za najbolji film na 38. Festu proglasio je izraelsku ratnu dramu „Liban“ Samuela Maoza. Osvajač Zlatnog lava u Veneciji i nosilac Nagrada za ljudske vrednosti u Solunu 2009 – ratna drama «Liban», reditelja Samjuela Maoza, bila je na koji je Vreme ukazalo u svom vodiču kroz fest u 998. broju:

«U pitanju je još jedan izraelski film u poslednjih nekoliko godina koji se bavi preispitivanjem militarističke politike ove države, ali i suočavanjem sa zločinima počinjenim tokom višedecenijskih ratova sa okolnim državama. Kompletna radnja filma odvija se u tenku, u kome četiri mlada vojnika na zadatku spasavanja grupe padobranaca zalutaju duboko u neprijateljsku teritoriju. Sve što vidimo van tenka jesu prizori smrti i stradanja (kroz njihov teleskop), što dodatno pojačava osećaj klaustrofobije, kakav nismo imali priliku da osetimo još od kultnog filma «Das Boot» Volfganga Petersena.»

Film Liban je zapravo memačko, francusko izraelska je priča o prvom libanskom ratu, juna 1982. ispričana kroz iskustvo pripadnika voda padobranaca poslatih u istraživanje grada koga su bombardovale izraelske vazdušne jedinice koji preživljavaju veliki strah od smrti, opkoljeni sirijskim komandosima u centru grada u ruševinama, bez mogućnosti dalje komunikacije sa centralnom komandom…

Nagrada „Nebojša Đukelić“, koju dodeljuje Udruženje filmskih novinara i kritičara, pripala je filmu „Širom otvorenih očiju“ (Einaym pkuhot / Eyes Wide Open) Haima Tabakmana. To je izraelsko nemačko francuska koprodukcija prikazana na festivalima u Stokholmu i Jerusalimu. Aron (38) je ugledni mesar u ortodoksnoj jevrejskoj zajednici, oženjen Rivkom (28), otac četvoro dece, posle smrti svog oca traži asistenta u mesari i zapošljava mladog strudenta verske škole Ezrija. Od tog momenta Aron počinje da provodi sve više vremena sa Ezrijem, zapostavljajući porodicu i zajednicu, ulazeći u vrtlog zabranjene homoseksualne ljubavi.

Poslednje izdanje

Intervju: Ivan Ergić

Individualni otpori su jalovi i samodopadni Pretplati se
Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve