Beograd i Priština postigli dogovor o pečatima i katastru. Kfor blokirao put ka Novom Pazaru, Srbi postavili barikade. u Zubinom Potoku se čula jaka detonacija i pucnji iz automskog oružja
Dopunjeno 4. septembra u 9.50
Vojnici Kfora blokirali put kroz selo Izvore, u opštini Zvečan, na pravcu koji alternativnim pravcem povezuje sever Kosova sa Novim Pazarom. Zaustavljeno nekoliko cisterni s naftom i derivatima, nekoliko kamiona koji prevoze drva i oko 20 putničkih automobila. Meštani blokirali put. U Zubinom Potoku se čula jaka detonacija i pucnji iz automskog oružja
Američki i marokanski vojnici iz sastava Kfora blokirali su u subotu 3. septembra oko 16 časova jedan od alternativnih putnih pravaca koji povezuje sever Kosova sa Novim Pazarom. Blokada je postavljena u selu Izvore na teritoriji opštine Zvečan.
Američki pukovnik Majkl Hori izjavio da je Kfor prethodno postavio kontrolni punkt kako bi kontrolisao vozila u potrazi za oružjem, a da su vojnici Kfora svojim vozilima onemogućili prolazak kamionima i putničkim vozilima zbog pokušaja da jedna cisterna sa gorivom uđe na Kosovo iz pravca Srbije. Zaustavljeno je nekoliko kamiona koji prevoze drva i nekoliko cisterni s naftom i naftnim derivatima i oko 20 putničkih automobila.
Na putu su se okupili meštani sela Izvore, a u mestu Banjska postavili su barikade.
Srbi na istom putnom pravcu, u mestu Banjska, postavili barikade, vozila koja su se zaputila ka Novom Pazaru našla su se, praktično, između dve blokade. U toku naći zapalili su vatre kako bi se ogrejali. Blokiran je put i u Rudaru, gde je posle 22 sata puštena u saobraćaj jedna strana kolovoza.
Nešto pre ponoći, oko 23.40 u Zubinom Potoku se čula jaka detonacija i pucnji iz automskog oružja, ali nema informacija da je bilo ko povređen.
***
KOMPROMISNO REŠENJE:
U šestoj rundi dijaloga Beograda i Prištine u Briselu u petak 2. septembra postignut je dogovor da na carinskom pečatu stoji naziv „Carina Kosova“, bez bilo kakvih simbola, kao i da obe strane povuku trgovinski embargo u roku od sedam do osam dana.
Šef srpskog pregovaračkog tima Borko Stefanović izjavio je da je srpska delegacija uspela da izbegne rešenja po kojima je trebalo da stoji „Republika Kosovo“ ili grb Kosova i dodao da „administrativni prelazi nisu bili tema razgovora“, te da „bilo kakva carina Kosova na prelazu Jarinje i Brnjak za Srbiju ostaje neprihvatljiva“.
Šefica prištinskog tima Edita Tahiri precizirala da će na pečatu pisati „Carina Kosovo“, bez bilo kakvih simbola. Tahiri, međutim, tvrdi da će carinjenje i kontrolu na prelazima „sigurno sprovoditi organi kosovskih vlasti“. Stefanović je, međutim, u Briselu ponovio da Srbija ne može i neće prihvatiti carinu Kosova na administrativnim prelazima.
Kompromisno rešenje – pečat na kome piše „Carina Kosova“ i na kome nema nikakvih statusnih obeležja i simbola predložio je Brisel sa idejom da će svaka od strana moći da interpretira tekst na pečatu po sopstvenoj volji“ – za Beograd će to biti „carina južne pokrajine Kosovo“ , a za Prištinu „carina nezavisne države Kosovo“.
Predstavnik Evropske komisije podsetio i da tokom poslednje tri godine srpske vlasti nisu priznavale kosovske carinske pečate. Beograd je insistirao da na pečatu bude natpis Kosovo – UNMIK, pošto je pod tim nazivom Kosovo uključeno u carinski sporazum CEFTA. Ustupak Prištine se sastoji u odricanja od toga da na pečatu budu simboli državnosti – zastave i grba, kao i naziv „Carina Republike Kosovo“.
Posle razgovora šefova pregovaračkih timova Borka Stefanovića i Edite Tahiri u Briselu, Evropska unija je saopštila da je postignuti dogovor „značajan korak u poboljšanju odnosa u regionu i omogućavanju slobode kretanja robe u skladu sa evropskim vrednostima“.
Bivši ministar za KIM Slobodan Samardžić (sada potpredsednik Demokratske stranke Srbije) ocenio je da je dogovorom sa Prištinom, prema kojem će se ubuduće primenjivati carinski pečat Kosova, ali bez državnih simbola, srpska državna delegacija „kapitulirala i učinila još jedan važan korak u odricanju od Kosova“. „Sasvim sigurno, kada se prihvati carinski pečat prihvata se i carina Kosova i albanska granična policija na graničnim prelazima koji su do sada bili administrativni prelazi“, rekao je Samardžić agenciji Beta.
Tema formalnog i faktičkog priznanja bila je predmet polemike između lidera SNS-a Tomislava Nikolića i potpredsednika vlade i lidera SPS Ivice Dačića. Reagujući na izjavu Tomislava Nikolića da mu je u Briselu rečeno da EU kandidaturu Srbije ne uslovljava priznanjem nezavisnosti Kosova Ivica Dačić je rekao da je stav EU neiskren da Brisel neće od Srbije tražiti da prizna Kosovo, ali da će tražiti da ukine srpske institucije na severu Kosova, da prizna carinske prelaze kao da su granični. «Šta je onda to? Nije šija nego vrat!», izjavio je Dačić.
Pregovori Beograda i Prištine počeli su 8. marta ove godine. Od tada su se Edita Tahiri i Borko Stefanović sastali pet puta, a na poslednjem sastanku, u julu, postignuti su prvi dogovori, i to o slobodi kretanja i matičnim knjigama, a načelno i o fakultetskim diplomama.
U julu su razgovori otkazani zbog neslaganja oko rešenja za pečate. Potom je Priština poslala specijalne jedinice na administrativne prelaze Jarinje i Brnjak, a lokalni Srbi su zauzimanje prelaza sprečili blokadom puteva. Privreda Srbije je od 20. jula do 1. septembra, zbog embarga Prištine na isporuku robe imala gubitke od 45 miliona dolara, upozorio je direktor Biroa Privredne komore Srbije za regionalnu saradnju Milivoje Miletić.
Kriza je okončana privremenim sporazumom sa Kforom, kojim je određeno da međunarodne snage obezbeđuju prelaze do sredine septembra.
Išli na svečanost hirotonisanja protosinđela Jovana za episkopa lipljanskog
Na 600-700 metara od ulaza u Pećku patrijaršiju u nedelju 4. septembra oko 7:30 kamenovan je autobus koji je prevozio Srbe iz Kraljeva koji su išli na svečanost hirotonisanja protosinđela Jovana za episkopa lipljanskog. Svetu arhijerejsku liturgiju služi patrijarh srpski Irinej u sasluženju više episkopa. Ovom svečanom činu prisustvuju ministar unutrašnjih poslova Srbije Ivica Dačić i ministar za Kosovo i Metohiju Goran Bogdanović. U Pećkoj patrijaršiji je i komandant Kfora nemački general Erhard Biler.
Niko od 36 putnika nije povređen, a pričinjena je materijalna šteta.
Ličnosti godine: Pobunjeni studenti, kolektivni intervju
Sada je red i na vas Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve