Loader

Mudis obara rejting 114 evropskih banaka

16.februar,22:29

Agencija Mudis proverava i one koji su suviše veliki da bi mogli da padnu: Dojče banku, Komercbanku, Rojal benk of Skotland, Berklis, Goldman Saks, Džej Pi Morgan Čejs

Mudis (Moody’s), agencija za ocenjivanje kreditnog rejtinga, saopštila je da namerava da kratkoročno smanji rejtinge 114 evropskih banaka, a stavlja na listu za posmatranje neke od multinacionalnih finansijskih korporacija za koje se kaže, kako podseća magazin Forbs, da su previše velike da bi mogle da padnu.

VELIKI POD LUPOM: Kako stoji Morgan Stenli

Među velikim bankama na spisku za proveru Mudisa su Dojče banka (Deutsche Bank) i druga po veličini nemačka banka Komercbanka (Kommerzbank), britanske Rojal benk of Skotland (The Royal Bank of Scotland, RBS), londonska multinacionalna HSBC (The Hongkong and Shanghai Banking Corporation Limited), londonska banka Berklis (Barclays), holandska banka ING (Internationale Nederlanden Groep), španska Santander (Banco Santander, S.A.) i italijanska banka Unikredit (UniCredit SpA). Njujork Tajms piše da su na listi nadgledanih i banka Goldman Saks (Goldman Sachs), Morgan Stenli (Morgan Stanley), američka multinacionalna bankarska korporacija Džej Pi Morgan Čejs (JPMorgan Chase), Bank of Amerika (Bank of America), američki internacionalni finansijski konglomerat sa sedištem na Menhetnu Sitigrup (Citigroup), japanska korporacija Nomura (Nomura zaibatsu), švajcarska investiciona banka UBS (Union Bank of Switzerland), Kredit Svis (Credit Suisse)…

Agencija Mudis je pod nadzor stavila rejtinge i velikih francuskih banaka među kojima su BNP Pariba (BNP Paribas), Sosijete ženeral (Société Générale), Kredi agrikol (Crédit Agricole).

Na Mudisovom spisku ima 24 italijanskih finansijskih grupacija, a zatim sledi Španija sa 21, Francuska sa 10, Velika Britanija sa devet, Austrija i Danska sa osam, Nemačka sa sedam, Portugal i Holandija sa šest, Mudis preispituje ocenu pet švedskih banaka, četiri slovenačke, dve švajcarske i po jednu iz Finske, Norveške, Belgije i Luksemburga.

Kao razlog za preispitivanje rejtinga Mudis navodi krize u zoni evra i pad rejtinga nekoliko država, međusobnu isprepletenost.

Agencija Rojters navodi da u agenciji Mudis kažu da u 99 evropskih finansijskih institucija preispituju kreditne procene, u 109 institucija dugoročne depozite, a u 66 institucija, kratkoročne kamate.

Neke od velikih banaka su ignorisale signal iz Mudija i poslovale su «na svom terenu», a neke su posledice najave osetile na berzi. Njujork Tajms piše da su u Londonu akcije banke Berklis pale za 1,5 procenat, banke HSBC za 1,2 procenat, a u Parizu, akcije banaka Sosijete ženeral i Kredi agrikol su pale za 3 procenta.

Agencija „Mudis“ je 14. februara saopštila da je snizila kreditni rejting šest članica Evropske unije: Italije, Portugalije, Španije, Slovačke, Slovenije i Malte. Rejting Italije je snižen na A3 sa A2, ali je po sistemu agencije Mudis i dalje na nivou koji podstiče ulaganje, ocena Španije je snižena na A3 sa A1, dok je rejting Portugalije potonuo na Ba3 sa Ba2. Istovremeno su rejtinzi Slovačke i Slovenije sniženi na A2 sa A1, a Malte na A3 sa A2.

Agencija je zadržala rejtinge Evropskog fonda za finansijsku stabilnost, zatim Francuske, Britanije i Austrije na nivou Aaa, mada je prognozu za njih smanjila sa „stabilne» na „negativnu“.

Ranije je agencija Standard end Purs (Standard & Poor’s, S&P), snizila rejting devet evropskih zemalja. Između ostalog, tom prilikom su Francuska i Austrija izgubile vrhunsku ocenu rejtinga AAA. Nešto nakon toga je i bonitetna agencija – Fič (Fitch Ratings, Njujork London) – snizila rejting Italije, Španije, Belgije, Kipra i Slovenije.

Poslednje izdanje

Srbija pod nadstrešnicom

Zašto je pao Goran Vesić Pretplati se
Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve