Dosad je 11 puta tražio pomilovanje ali je odbijen. Sledeću priliku da zatraži pomilovanje imaće 2027. godine
Kalifornijski Odbor za pomilovanja osuđenika je u sredu, 11. aprila odlučio da pomilovanje ne dolazi u obzir iako je u pitanju zatvorenik koji ima 77. godina i u zatvoru je od 1972. godine.
Američka javnost podržala je odluku Odbora, a nisu je napala ni udruženja za zaštitu ljudskih prava. Ova jednodušnost bila bi začuđujuća kada se ne bi znalo da je u pitanju bila odluka o eventualnom pomilovanju Čarlsa Mensona jednog od najgorih ubica u istoriji, koji je 1969. godine, sa članovima svoje „komune“, ubio sedmoro ljudi uključujući i holivudsku glumicu Šeron Tejt. Iako je Menson najpoznatiji po tom zlodelu pre bi se moglo reći da je taj zločin bio kruna njegovih krivičnih dela jer je on pre toga proveo ukupno 32. godine u popravnim domovima i zatvorima.
Čarls Majls Menson rođen je u Sinsinatiju 1934. godine kao vanbračno dete Ketlin Medoks, koja je u vreme njegovog rođenja imala 16. godina. Ketlin je bila notorna alkoholičarka, a 1939. godine osuđena je zbog više provala na pet godina zatvora. Menson je do njenog izlaska iz zatvora 1942. godine živeo sa ujakom, a potom sa majkom po motelima. Majka je pokušala da ga da na usvajanje, ali joj to nije pošlo za rukom tako da je Menson poslat u internat iz koga je pobegao i izvršio svoju prvu pljačku, a ubrzo potom i dve oružane pljačke. Posle više krivičnih dela i decenija provedenih u zatvoru, Menson se 1967. godine obreo u San Fransisku neposredno pre nego što će taj grad postati centar hipi pokreta.
Koristeći znanja o manipulaciju ljudima stečena u Sajentološkoj crkvi, Menson će osnovati svoju hipi komunu kojoj će se nametnuti kao vođa.
Početkom 1969. godine Menson je odlučio da snimi muzički album. Stupio je u kontakt sa muzičkim producentom Terijem Melčerom. Iako je u početku bio zainteresovan da objavi Mensonov album Melčer je od toga odustao kada je shvatio da je on nasilnik. Menson je potražio Melčera na ranču Sijelo drajv jer je mislio da on tamo živi. Na ranču mu je rečeno da Melčer više nije tamo i da tamo sada žive glumica Šeron Tejt i njen muž, režiser Roman Polanski. Pošto je ostao bez novca Menson je 1. jula 1969. godine ubio dilera droge Bernarda Kroua a 25. jula sa tri člana svoje komune upao je u stan Gerija Hinmana. Hinman je dva dana držan u zatočeništvu tokom koga mu je Menson odsekao uvo, a onda je naredio jednom članu komune da ga pretuče na smrt. Kada je policija uhapsila člana komune koji je ubio Hinmana, Menson odlučuje da se osveti tako što će napasti ranč Sijelo Drajv.
Pre napada on je članovima komune rekao da od njih očekuje da ubiju sve koje zateknu na ranču na što jeziviji način. Mensonova grupa, koju pored njega sačinjavalo još četvoro ljudi, napala je ranč 8. avgusta uveče. Pored Šeron Tejt koja je bila pred porođajem, na ranču su se nalazilo troje njenih prijatelja. Roman Polanski bio je na putu.
Masakr koji se dogodio na ranču prevazilazio je sve što je dotada viđeno. Pojedine žrtve izbodene su preko pedeset puta. Šeron Tejt preklinjala je svoje ubice da je drže kao taoca dok se ne porodi pa da je potom ubiju. Izbodena je 16 puta a njenom krvlju ubice su na ulaznim vratima ispisale reč „svinje“.
Pošto je među članovima komune koji su počinili masakr izbila panika Menson, je odlučio da radi učvršćenja morala, te da sledeće večeri treba izvršiti još jedan masakr. Pored četvoro ubica od prethodne večeri, odredio je još šestoro članova komune da to učine. Napadnut je ranč na kome je živeo bračni par La Bjanka. Supružnici su izbodeni na smrt, a na zidovima dnevne sobe njihovom krvlju ispisane su reči „smrt svinjama“ i „ustanak“, a na grudima vlasnika ranča urezana je reč „rat“.
Suđenje Mensonu i ostalim članovima komune počelo je 15. juna 1970. godine. Menson je tokom suđenja pokušao da napadne sudiju. Tokom suđenja obrijao je glavu i to je, prema sopstvenim rečima, učinio da bi što više ličio na đavola. Osuđen je na smrt, ali je to preinačeno u doživotnu robiju kada je Kalifornija ukinula smrtnu kaznu. Početkom osamdesetih godina Menson je na čelu istetovirao kukasti krst. Tokom boravka u zatvoru dao je intervju u kome nije zažalio zbog svojih zločina. Dosad je 11 puta tražio pomilovanje ali je odbijen. Sledeću priliku da zatraži pomilovanje imaće 2027. godine.
Ličnosti godine: Pobunjeni studenti, kolektivni intervju
Sada je red i na vas Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve