Loader

Maj, matematika

02.maj,11:50

Francuski matematičar svetskog glasa Sedrik Vilani autor knjige "Živa teorema" 29. aprila u Beogradu. Naučnopopularna manifestacija promocije matematike će trajati od 29. aprila do 29. maja u 20 gradova Srbije. Specijalno mesto na izložbi zauzeće geometrijska tela konstruisana po matematičkim skicama Leonarda da Vinčija.

Nacionalnu naučnopopularnu manifestaciju „Maj mesec matematike“ koja će trajati od 29. aprila do 29. maja u 20 gradova Srbije organizuje Centar za promociju nauke i Matematički institut SANU.

U galeriji Robne kuće Beograd, u Knez Mihailovoj ulici posetioci mogu da vide, osete i istraže brojne nove interaktivne eksponate, a specijalno mesto na izložbi zauzeće geometrijska tela konstruisana po matematičkim skicama Leonarda da Vinčija.

Akcija će započeti promocijom knjige „Živa teorema“ francuskog matematičara svetskog glasa Sedrika Vilanija, koji će posetiti Beograd 29. aprila. Sedrik Vilani (rođen 5. oktobara 1973) je jedan od najtalentovanijih matematičara sveta, s značajnim rezultatima u oblasti diferencijalnih jednačina i matematičke fizike. Dobio je Fildsovu povelju 2010, priznanje u rangu je Nobelove nagrade, najveće koje matematičar može da dobije. „Živa teorema je postigla veliki uspeh u Francuskoj.

Ataše za međunarodnu saradnju i kulturu ambasade Francuske, Frederik Reme, preporučujući knjigu rekao da Sedrik Vilani ima poseban talenat, a to je da ume da priča o matematici jezikom koji svi razumeju. Iskreno se radujemo daljoj saradnji sa našim prijateljima iz Centra za promociju nauke i Matematičkog instituta SANU.“

Moto ovogodišnje manifestacije je „Uzdigni se iznad sebe i shvati svet“, po izreci Arhimeda, a tokom meseca maja, školska deca, studenti i građani mogu posetiti interaktivne izložbe, matematičke radionice, popularna predavanja, filmske projekcije i javne tribine.

Programe prošlogodišnje manifestacije videlo je više od 100.000 ljudi

Aleksandra Drecun, direktorka Centra za promociju nauke, ovim rečima objašnjava zašto se manifestacija organizuje po drugi put. „„Danas u svetu, na naučnim skupovima, naučnici jedni drugima postavljaju pitanje – koji je tvoj broj… To pitanje se postavlja da bi se saznalo na koliko će ljudi uticati tvoj rad? Koliko će života izmeniti ono što radiš? To je najčvršća veza između nauke i čovečanstva. Za to se borimo…

Matematika je svojevrsna gimnastika uma i ona nas uči da donosimo racionalne odluke. Obrazovanje mora imati prioritet; ne samo dekorativno, već istinski. Budžet za nauku je više nego prepolovljen. Ipak, na bazi akumuliranog znanja, entuzijazma naših saradnika koji će u 20 gradova Srbije promovisati matematiku, i na bazi snage naših volontera, kojih već sada imamo preko 320, uspeli smo da ponovo pripremimo M3.“

Manifestaciju su podržali svi univerziteti iz Srbije, brojne škole, strukovna društva i nevladine organizacije, domaći i strani kulturni centri, na desetine medijskih kuća, ali i mnogi partneri i sponzori iz privrede. Pokrovitelj manifestacije je akademik Nikola Hajdin, predsednik Srpske akademije nauka i umetnosti.

Dr Zoran Marković direktor Matematičkog instituta Srpske akademije nauka i umetnosti, odnos najšire javnosti i matematike opisuje ovako: „Ako me pitate zašto promovisati matematiku, pitaću vas zašto šaljete svoju decu na časove engleskog. Svaki odgovor koji dobijem, preokrenuću u korist matematike, jer ona je univerzalni jezik nauke. Danas se učenici na monotonim predavanjima osećaju terorisanim, nastava se pravi za buduće asistente, a ne za prosečnog slušaoca. To treba promeniti. Ukoliko je ne budemo promovisali, imaćemo još manje para za nauku. Entuzijazam je jedini spas.“

Matematika je svuda oko nas

ZADATAK: Na slikama je prikazan pogled odozgo na jednu istu kocku postavljenu u različitim položajima. Na svakoj se ne vidi samo donja strana, dok se vide gornja i bočna.
Međutim, jedan prikaz je pogrešan. Koji?

Prvi put ove godine, Kancelarija za mlade grada Beograda organizuje besplatnu pripremnu nastavu za polaganje završnog ispita iz matematike za više od 1500 beogradskih osnovaca-osmaka, u periodu od 6. aprila do 16. juna. Časovi se održavaju vikendima u grupama od 30 učenika na 11 lokacija u prostorijama gradskih opština, a drži ih pedeset apsolvenata fakulteta prirodnih nauka.

Više o tome: Besplatna matematika za lakšu malu maturu Dodatak: Vreme Beograda

Poslednje izdanje

Ličnosti godine: Pobunjeni studenti, kolektivni intervju

Sada je red i na vas Pretplati se
Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve