Sudija je tokom vaterpolo utakmice Srbija - Crna gora isključio pet igrača Srbije; pred kraj meča ekipa je ostala i bez selektora Dejana Udovičića i njegovog pomoćnika Dejana Stanojevića, koji su takođe isključeni. U poslednjih 16 sekundi – u napadu je bila Crna Gora – nije se moglo shvatiti šta se dešava u bazenu i oko njega
Poslednjeg dana Olimpijskih igara u poslednjim trenucima utakmice s Crnom Gorom vaterpolisti su osvojili poslednju, bronzanu medalju za Srbiju.
Dramu poslednje četvrtine u koju je tim Crne Gore ušao s vođstvom od 10:8 a iz nje izašao poražen s 12:11 ne vredi opisivati. Rezultat po četvrtinama: 3:2, 1:3, 4:5, 4:1.
Srbija je meč završila bez nekoliko igrača i bez obojice trenera, uglavnom zahvaljujući sudijama i njihovim kriterijumima. Ukratko, sudija je tokom meča isključio pet igrača Srbije; pred kraj meča ekipa je ostala i bez selektora Dejana Udovičića i njegovog pomoćnika Dejana Stanojevića, koji su takođe isključeni. U poslednjih 16 sekundi – u napadu je bila Crna Gora – nije se moglo shvatiti šta se dešava u bazenu i oko njega.
„Nijedna medalja ne može bez drame“, izjavio je kapiten reprezentacije Srbije posle meča. „Nije lako igrati posle izgubljenog polufinala, kada vam se sruše sve kule i gradovi. Digli smo se iz pepela i odigrali ovakvu utakmicu. Bili smo jači od svih protivnika i dokazali da smo sa razlogom tu gde jesmo“.
Na svečanom zatvaranja Olimpijskih igara zastavu Srbije nosila Milica Mandić, zlatna medalja u tekvondou.
Po običaju ustanovljenom još 1956. u Melburnu, svi sportisti koji su dočekali kraj igara na stadion su ušli međusobno izmešani.
Tročasovni spektakl zatvaranja najviše je ličio na ogromnu žurku, jer se organizator odlučio da u 12 celina programa „prođe“ kroz istoriju popularne britanske muzike koja je u međuvremenu postala deo kulturne baštine celog sveta.
Poslednja dodela medalja pripala je pobednicima u maratonu.
Posle izvođenja grčke himne i uz muziku olimpijske, spuštena je olimpijska zastava. Gradonačelnik Londona Boris Džonson uručio je, posredstvom predsednika Međunarodnog olimpijskog komiteta Žaka Roga, gradonačelniku Rio de Žaneira Eduardu Paesu. Potom su sa svojim programom nastupili Brazilci, da bi svečanost bila završena gašenjem olimpijskog plamena i sjajnim vatrometom.
Na 30. letnjim Olimpijskim igrama – po treći put u Londonu, posle 1908. i 1948. – nastupilo je više od 10.000 takmičara u 29 sportova.
SAD su ubedljivo najbolje po broju osvojenih zlatnih medalja u Londonu. Kinezi su se definitvno ustoličili među najuspešnije sportiste na svetu. Treća je Velika Britanija, četvrta Rusija. U prvih deset na ovim igrama ušle su Južna Koreja, Nemačka, Francuska, Italija, Mađarska, Australija, Japan i Kazahstan. Na Igrama u Londonu ukupno 85 zemalja osvojilo je bar po jednu medalju.
Uzgred, olimpijci Srbije sa po jednom zlatnom i srebrnom i dve bronzane medalje dele 42. mesto sa Argentinom i Slovenijom.
Na tabeli je prikazan broj osvojenih zlatnih, srebrnih i bronzanih, dok je u poslednjoj koloni ukupan broj osvojenih medalja.
Po jednu srebrnu i bronzanu medalju osvojile su Bugarska, Estonija, Indonezija, Malezija, Portoriko i Kineski Tajpeh.
Po jednu srebrnu medalju osvojile su Bocvana, Kipar, Gabon, Gvatemala, Crna Gora i Portugalija.
Po dve bronzane medalje osvojile su Grčka, Moldavija, Katar i Singapur.
Po jednu bronzanu osvojili su Avganistan, Bahrein, Hongkong, Kuvajt, Maroko, Saudijska Arabija i Tadžikistan.
Ličnosti godine: Pobunjeni studenti, kolektivni intervju
Sada je red i na vas Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve