Loader

London, dvanaesti dan, utorak

09.avgust,08:19

Trku na sto metara u kojoj je Bolt uz osvojeno zlato postavio i novi olimpijski rekord pratilo je oko 20 miliona građana Velike Britanije, duplo više nego što ih je istog dana uz mali ekran dočekalo da vidi kako Endi Marej (konačno) razvaljuje Rodžera Federera

Specijalno za „Vreme“ sa Olimpijade

"Vreme" otkriva: "Mućke" na zatvaranju Igara

Replika čuvenog žutog kombija na tri točka koji su Del Boj i Rodni Troter vozili u najpopularnijoj britanskoj TV seriji svih vremena dobiće svoje mesto na ceremoniji zatvaranja Olimpijskih igara u nedelju. Čuveni trotočkaš s natpisom „Troter Independent Traders, New York-Paris-Peckham“ pojaviće se u sceni koja prikazuje saobraćajnu gužvu u Londonu, u kojoj će učestvovati 300 ljudi u automobilima, na skuterima i biciklima. Jedna od replika Delovog i Rodnijevog trotočkaša nalazi se u automehaničarskoj radnji smeštenoj naspram ulaza u „Shepards Bush Market“, pijacu na kojoj su snimane scene u „Mućkama“ u kojima Del i Rodni „valjaju“ svoju robu. Interesantno je da su zaposleni u toj automehaničarskoj radnji – Srbi rođeni u Londonu.

Početak završne nedelje 30. Letnjih olimpijskih igara u Londonu protekao je u znaku najveće sportske zvezde današnjice Jamajčanina Usaina Bolta koji je u nedelju uveče potukao sve rekorde gledanosti. Trku na sto metara u kojoj je Bolt uz osvojeno zlato postavio i novi olimpijski rekord pratilo je oko 20 miliona građana Velike Britanije, duplo više nego što ih je istog dana uz mali ekran dočekalo da vidi kako Endi Marej (konačno) razvaljuje Rodžera Federera u finalu na teniskim terenima u Vimbldonu. Iako je pobedom nad Đokovićem u polufinalu i ponižavanjem Federera u finalu olimpijskog teniskog turnira, kao i naknadnim osvajanjem srebrne medalje u dublu Endi Marej postao nesumnjivo najpopularniji sportista u Ujedinjenom kraljevstvu, počasno mesto na naslovnim stranicama gotovo svih novina i u ponedeljak i u utorak pripalo je prvom jamajčanskom superstaru posle Boba Marlija.

Usain Bolt bio je na neki način najveća zvezda u nedelju uveče i u Srpskom klubu u Patniju gde se te večeri proslavljala stota olimpijska medalja Srbije. Nakon oficijelnog dela u kome su akreditovani srpski novinari imali priliku da urade intervjue sa Ivanom Maksimović i mnogim članovima srpskog olimpijskog tima, usledio je koktel u ležernoj atmosferi Veslačkog kluba „London“ na kome su u ukusu domaćeg piva i „nabadalica na čačkalicu“ uživali sportisti, članovi Olimpijskog komiteta Srbije, domaći i poneki strani novinar i nekoliko Srba žitelja Londona. Kao što to obično biva, najbolji deo žurke odigravao se na velikoj terasi sa pogledom na Temzu, jedinom prostoru gde je dozvoljeno pušenje.

A onda se neko pojavio na ulazu terase i rekao da počinje Boltova trka. Svi su se kao po komandi u roku od nekoliko sekundi nacrtali u velikoj sali kluba ispred ogromnog plazma TV-a, od predsednika Olimpijskog komiteta Vlada Divca do slučajnih prolaznika. Snalažljiviji gosti Srpskog kluba zauzeli su mesta ispred TV ekrana u manjim prostorijama gde su istorijsku trku mogli pratiti iz sedećeg položaja. Trka je ispraćena navijanjem, gromoglasnim aplauzom i komentarima tipa „Stvarno je car!“. Svi prethodni razgovori u rasponu tema od smeštaja u Londonu, cena, mesta za šoping, razmatranja o smislu života u otadžbini i dijaspori, formiranja nove vlade Srbije i komentara na dolazak Ivice Dačića u London krajem ove nedelje stavljeni su ad acta. Po završetku prenosa trke sa razglasa Srpskog kluba odjeknuli su Partibrejkersi – „Hoću da znam“, a sledio je „Krug“ Ekatarine Velike.

Olimpijski duh?

Da ne bude zabune, London je suviše veliki grad da bi se moglo govoriti o nekakvom njegovom jedinstvenom olimpijskom duhu. U gradu za koji se kaže da je nastao kao nekakva vrsta koalicije gradića, spajanjem manjih gradova, današnjih kvartova, možete naići na potpune kontraste sa dve strane iste ulice. Uz to, svaki kvart ima neki svoj poseban šmek, tako da su se i oni koji su danima bili nezadovoljni organizacijom života i rada za vreme Igara otkrivanjem nekih novih, manje-više nepoznatih kvartova zaljubili u glavni grad Ujedinjenog kraljevstva. Zbog svega toga, nije teško naići i na delove grada u kojima, ako se zadesite od 27. jula do 12. avgusta 2012, nećete imati pojma da se u Londonu održavaju Olimpijske igre.

S druge strane, izgleda da je Boltov trijumf najmanje proslavljen tamo gde se očekivalo da će biti najveće slavlje. U Noting Hilu, naselju širom sveta poznatom i pre istoimene holivudske limunade, pre svega po Portobelo marketu, drugom najvećim afrokaripskim karnevalu u svetu koji su pre više od pola veka osnovali doseljenici sa Trinidada i Jamajke i mestu na kome su se sredinom sedamdesetih mešali pank i rege i gde su se sretali i družili Bob Marli i članovi grupe The Clash, nikakvog posebnog slavlja nije bilo. Kao i u drugim delovima Londona u ponedeljak i u utorak u prolazu se moglo čuti da je tema broj jedan Bolt, a tema broj dva Endi Mari, ali ni na malim prodavnicama i ugostiteljskim objektima poznatim po jamajčanskom šmeku u kraju nisu se mogle videti okačene zastave Jamajke.

Da Jamajčani sa Noting Hila ipak nisu iskulirali Bolta videlo se i u čuvenoj prodavnici „People’s Sound Record Shop“ specijalizovanoj za prodaju ploča i diskova ska, rock steady, reggae, dub, soul i još kojekakvih vrsta crnačke muzike. Menadžer šopa, lokalna legenda od nekih šezdesetak godina i stotinak kila od kojih najmanje pet otpada na jako duge i sede dredove skupljene ispod rastafarijanske kape, jako crne puti i nebeskoplavih očiju, ubacio je televizor na sred radnje u kojoj se od ponedeljka mogu gledati i olimpijska takmičenja. Čoveku koji ne voli da se slika sa turistima i da se predstavlja imenom i prezimenom, ali će vas bez problema pustiti da satima razgledate ploče i diskove bez da išta kupite, u kraju poznat i kao mrgud koji se gotovo nikada ne smeje, zaigrao bi osmeh pri svakom pomenu Bolta, potom bi podigao palace desne ruke u vis uz obavezno: „Cool, man“.

Opširnije o londonskoj Olimpijadi u štampanom izadnju „Vremena“ koje izlazi u četvrtak, 9. avgusta.

Naši

A.Ć.

Kajak četvorosed u kvalifikacijama na 1000 metara zauzeo je peto mesto u svojoj grupi i kvalifikovao se u polufinale, u kom je kao sedmi završio trku. Veslaće u B finalu.

Sestre Moldovan kvalifikovale su se u polufinale i finale discipline 500 metara kao treće u kvalifikacionoj i četvrte u polufinalnoj grupi.

Tatjana Jelača u bacanju koplja nije uspela da se plasira u finale.

Rvač Aleksandar Maksimović je u kvalifikacijama izgubio borbu u kategoriji do 66 kilograma, nije se plasirao u dalje takmičenje.

Skakačica u dalj Ivana Španović plasirala se u finale, pošto je sa skokom od 6,41m zauzela 11. mesto u kvalifikacijama. Norma za finale bila je 6,70 metara, ali su u kvalifikacijama održanim po hladnom vremenu i kiši tu daljinu preskočile samo četiri od 32 atletičarke. „Probaću da preskočim lični rekord u finalu pa šta mi Bog da“, rekla je Ivana posle takmičenja. „Ma koliko smešno zvučalo, skok u kvalifikacijama ne može da se odradi rutinski. Stalno sam se okretala ka semaforu, nisam mogla da verujem da sam u finalu“.

Predsednik Olimpijskog komiteta Srbije Vlade Divac smatra da je rano za ocenu kako je učinak srpskih sportista u Londonu neuspešan. „Na Olimpijadi je kao u životu, ima crnih, ali i zelenih dana. Nekad ideš gore, pa dole. Imali smo lepa iznenađenja, imali smo i neprijatna, ali u svakom slučaju ne bih sad da podvlačim liniju nego kad se sve završi. Razgovaraćemo o tome šta je bilo pozitivno, šta negativno, ali za sada još postoji mogućnost da Igre završimo uspešno“, rekao je Divac. Uoči polaska u London govorio je o 10 realnih šansi za medalje, a do sada četiri nisu iskorišćene: „Zlatić nam je ostao bez druge medalje u poslednjoj seriji, Arunovićeva, Čavić i Đoković su zauzeli četvrto mesto, ali je sa druge strane Ivana Maksimović uzela medalju gde baš i nismo očekivali… Tako je to u sportu, medalje nekad dođu, a nekad odu“. Više je očekivao od odbojkaša i rukometaša: „Nisam razočaran u njih, ali lično, kao navijač, očekivao sam više“.

Poslednje izdanje

Intervju: Ivan Ergić

Individualni otpori su jalovi i samodopadni Pretplati se
Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve